aşure

independence
nuh tufani ile alakali bir hikayesi oldugu kadar, dinimizle de alakali hikayesi vardir. $imdi bu bilgiyi vermek istemedim zira yanli$ olabilir, emin degilim ben de, o sebeple sadece tarifini verelim kafidir.

aşure
kaç kişilik: 10
hazirlama süresi: 60 dk
pişme süresi: 300 ( 5 saat ) dk
malzemeler:


2 su bardağı aşurelik buğday

1 su bardağı nohut

5 su bardağı tozşeker

1 su bardağı kuru fasulye

15 su bardağı su

yarım su bardağı pirinç

1 su bardağı kuru üzüm

1 su bardağı küp doğranmış kayısı

1 su bardağı doğranmış kuru incir

1 portakal
süsleme için:

1 su bardağı kuş üzümü

çekilmiş ceviz içi, antep fıstığı

tarçın, nar taneleri

hazırlanışı:
* buğday, fasulye, nohut ve üzümü yıkayıp ayrı kaplarda bir gece önceden ıslatın. ertesi gün buğdayı süzüp büyük bir çelik tencereye alın. 15 su bardağı su ekleyip kaynatın. üzerinde biriken köpüğü bir kevgirle alıp tencerenin kapağını kapatın ve 30 dakika kaynatın. fasulye ve nohutu süzüp ayrı kaplarda haşlayın.

* pirinci yıkayıp süzün ve buğdaya ilave edin. buğday taneleri iyice yumuşayıncaya kadar yaklaşık 4.5 saat kısık ateşte arasıra karıştırarak pişirin.

* buğdayın suyu un çorbası kıvamına gelmek üzereyken tozşeker, nohut ve kuru fasulyeyi ekleyin. portakalın kabuğunu ince ince doğrayıp karışıma ekleyin. kuru üzüm ve kuru kayısıyı ilave edip karıştırın. birkaç taşım kaynattıktan sonra ateşten alın.

* aşure piştikten sonra doğranmış inciri ekleyip karıştırın. sıcakken kaselere boşaltın. soğuyunca üzerini ceviz içi, antep fıstığı, kuş üzümü, tarçın ve nar taneleri ile süsleyerek servis yapın. isteğe bağlı olarak gülsuyu da serpebilirsiniz.

http://www.lezzet.com.tr/mutfak_okulu/00146/
bu başlıktaki tüm girileri gör

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol