abaza

belkibirgunbiryerde
kafkasya’da yasayan bir cerkes soyunu ifade etmesi istenen kelime kastediliyorsa dogrusunun "abhaza";yok argoda partneri olmayan yalniz insan kastediliyorsa o zaman dogrusunun "abazan" olmasi gereken baslik...
seyhmerat
abaza geleneklerine gore bir ailenin evlatlari sirayla evlenmelidir ve evlenmeden once cinsel munasebete girmeleri hos karsilanmaz. herkes birbirinin sirasini bekler, bu buyuk kardesten en kucuk kardese kadar suren bir siradir ve de abazalarda kucuk kardesin bekledigi sure bazen cok uzun olabilir 40’li yaslara kadar bile cinsel munasebeti olmayabilir bir abaza kisisinin. iste argoda cinsel munasebete hic girmemis anlaminda kullanilmasinin sebebi budur, ancak bunun için daha çok abazan kelimesi kullanylyr, tamamen abaza irkinin geleneklerinden kaynaklanir.
spiritsoldier
doğrusu abhaz olmakla birlikte,aslen abhazya da yaşayan,nefis yöresel yemekleri olan ve insanları dostluklarını kazandığınız taktirde oldukça yardımsever olan bir etnik gruptur.sscb dolayısıyla çeçenler hariç diğer kafkasya milletleri gibi kısmen asimilasyona uğramışlardır
burakadam
kuzey kafkasyada, abhazistan’da yaşayan ve müslüman olanlara türkiye’de verilen ad, türkçesi abaza’dır abhaz değil.

janthamade
abhaz millet ismi olmasi dolayisiyla ozel isimdir sencesi bencesi olmaz olamaz. adamlar kalksa deseki kardesim turkun abhazcasi gottur dese bize got diye hitab etse hos olur mu olmaz. o zaman biz de onlara abaza diye degil abhaz diye hitab etmemiz uygun duser.
(bkz: abhaz)

edit: abhazcasi abkhazia’dir efendim turkcesi abhaz dir
burakadam
english, les français ya da lazuri diyor muyuz hayır neden çunku onların türkçe bir isimleri var ingiliz, fransız, laz gibi.

edit:bir şeyleri yarıştırmadan once açıp bir kaynağa bakalım.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol