confessions

kemikli zargana

- Yazar -

  1. toplam entry 35
  2. takipçi 1
  3. puan 6297

alevi kurtler ermenidir

kemikli zargana
insanların birbirilerini insani boyutu ile ve insanlığa yaptıkları katkı ölçüsünde değerlendirdikleri.. kafatasçılığa, şucu bucu luğa önem vermedikleri... insanı insan olduğu için sevip değer verdiği dünya görüşünün çatıştığı ve çok ta önemli olmadığı halde gündemde tutulmaya çalışan ve kişilerin farklılıklarını kötü niyetli olarak gündemde tutmaya çalışanların kurduğu desteksiz ve temelsiz önermedir.

alevi kurtler ermenidir

kemikli zargana
etnisitenin önemini kaybettiği dünyada hala kafatasçı kesimin kişilerin kafatası ve burun yapısına dikkat edip rol biçtiği saçmalıktır. hem alevi kürtler ermeni olsa ne olacak insanlıklarından bir şey mi kaybetmiş olacaklar... ermeniler türk olsa ne olacak... kürtler türk kökenli olsa ne olacak...türkler kürt kökenli olsa ne değişecek... sanırım burada ki en büyük sorunsal kişileri kalıplara ayırıp değeri bu kalıplara göre biçmekte yatıyor... türkler türk, kürtler de kürttür... önemli olan kişinin kendini ne hissettiğidir bence... sizler aslında türksünüz gibi bir saçmalık insanları incitip rencide etmekten başka bir şeye yaramıyor... benim aklımın kesmediği en büyük çelişki şudur: yıllarca kürt diye bir ırk yoktur kürtler türklerin dağlarda yaşayan ve karda yürürken çıkan kart kurt sesinin yansımasından dolayı kendilerine kürt denilen bir türk boyudur denilmesidir. türkler ile kürtler bin yıldan beridir anadoluda yaşamaktadırlar ve kurulan bir çok medeniyette beraber yaşadılar büyük selçuklu devleti, anadolu selçuklu devleti ve osmanlı imparatorluğu ile türkiye cumhuriyeti bu medeniyetlerin başlıcalarıdır. bu medeniyetlerde hep beraber yaşadılar. peki mademki bu sakat düşünceye göre kürtler bir türk boyudur nasıl olurda esas türkler bin yıldır türkçe konuşuyorlar da onlarla beraber yaşayan kürtler (veya dağ türkleri diyelim)bu dili unutup yeni bir dil öğrendiler kürtçe diye bir dil meydana çıktı. ki bu dil türkçeden farklı farsçadan farklı ve arapçadan farklıdır. hadi bunu da geçtim diyelimki dağlarda yaşıyorlardı (bu arada güneydoğu anadolu bölgesinde sadece tek bir dağ vardır bu dağında ismi karacadağdır ve bölge genel olarak ovalık ve düzlüktür ayrıca kürtlerin büyük kısmı yüzyıllardır bu bölgede yaşamaktadırlar)nasıl oluyorda mantıken türkçeden türemesi gereken bu dil birden bire ural altay dil gurubundan olan türkçeden ayrı olarak hint avrupa kökenli bir dile dönüştü. ayrıca "sondan eklemeli" bir dil olan türkçeden ayrı olarak "baştan eklemeli" bir dil haline dönüştü ki bir dilin en büyük özelliği eklerin çekimidir. kürtçe türkçeden ayrı baştan eklemeli bir dildir. bu durum bile başlı başına kürtlerin gerçekten türkleri çok seven türklerle kader birliği yapmış ama başlıbaşına ayrı bir ırk olduğunun kanıtıdır...

v for vendetta

kemikli zargana
özgürlüklerin değerini anlatan, oldukça anlamlı bir filimdir. özgürlüğün ucuz bişey olmadığını korkuları yenmek için fedakarlık gerektiğini hatırlatan makbul bir uyarıdır. izlenmesi gereken sosyopolitik bir sinema şaheseridir. acıların insanları ne denli olgunlaştırdığını da bu gösteri dehası sinema filminde bulabilirsiniz...

tkp

kemikli zargana
sefalette eşitlik düşüncesini savunan parti.. kimse yoksul ve sefil kalmak istemeyeceğinden hiçbir zaman %1 leri görememiş mevzubahis parti her ne hikmetse hayatiyetini korumaktadır..

ruh acısı

kemikli zargana
kucağına hayatın ağırlığı düştüğünde hissedilen acıdır.. bazen yapılması gerekeni yapmamak bazende gecikerek yapmaktır..her iki şekilde de bu acı hissedilir...kaçırılmış bir fırsatın peşinden bakmak.. geçen onca yıla bir ahh çekmektir.. farkına varılmamış aşkların sevgilerin farkına varmak.. havaya karışmış kelimeleri heceleri hatırlamaktır... keşkelerin fayda etmediği baş ağrısı yapan durumdur... bazen dibine düşesiye içmek, bazen unutmak için saatlerce uyumaktır... melankolinin başlangıcı ve bitişi ruh acısı ile başlar... bazen öyle kalıcıdır ki ruh acısı cansız bir varlık olsam da unutsam dedirtir... hayvanların vurdumduymazlığına hayran hayran baktırır...

türkiye de avukat olmak

kemikli zargana
türkiyede yapılabilecek en zor zanaattir... avukatlık kentli mesleğidir... maalesef güzel ülkem kentlileşemediğinden veya çarpık kentleştiğinden avukatlık mesleğide aynı ölçüde çarpık gelişmiştir, bunun yanında avukata bakış açısı da maalesef çok çarpık bir gelişme içindedir... avukat olmak biraz da kendini savunmak ve kendini kullandırmamaktır işte size benden ipuçları

avukat kullanma rehberi

• sorununuz hukukî olsun veya olmasin bize her yer ve saatte danisabilirsiniz.
• her birimiz milyonlarca kanun maddesini, hatta yonetmelikleri ezbere biliriz.
• biz uyumayiz, aile duzenimiz yoktur. o nedenle bizi haftanin her gun ve saatinde aramaktan cekinmeyin. neresi olursa atlar geliriz.
• her ne kadar turkiye barolar birligi tarafindan “danisma ucrete tabidir” denilse de inanmayin. doktorlarin muayene ucretini mutlaka odeyiniz ama bizim, yillarin bilgi birikimine dayanarak da olsa, sadece iki cumle kurmak icin para almamiz, hele ki falanca dostumuzun gondermis oldugu sizden hic mumkun degildir.
• dava masraflarini cebimizden yapariz. siz bir de bunu dert etmeyin. allahin avukatlara ozel olarak para gonderdigini hepiniz biliyorsunuz. turkiye’de allah bu yardimi baska hicbir meslek mensubuna yapmaz.
• dava harclarinin yuksek olmasi durumunda, bilirkisi ucretini fahis buldugunuzda yine bize kizip soylenebilirsiniz. cunku yasama organindakiler isi bize biraktigindan bunlari biz belirliyoruz.
• dava asamasinda biz avukatiniz olsak bile, mutlaka bildiginiz tum avukat, emekli hâkim, zabit katibi ve hatta basindan buna benzer bir dava gecmis olan tum dostlariniza ve bakkala danisip bize iletin. onlarin fikirleri bizim icin cok onemli. nasil olsa isinizi bedava yaptigimiz icin hic olmazsa hukukî bilgileri alalim sizden.
• isin baslangicinda, size davanizin kazanilmasinin cok zor oldugunu, hatta haksiz oldugunuzu soylemis olsak bile, dava kaybedildiginde bu gene de sadece bizim sucumuzdur.
• siz adam oldurmus olabilirsiniz, ama beraat karari alamayan avukat hatalidir.
• bosanma davaniza bakiyorsak eger, bizi saat basi arayip konu ile ilgili veya ilgisiz son gelismeleri lutfen bildirin. kayinvalidenizin gorumcenize dedikleri, sabahi beklemeyecek kadar acildir bizim icin.
• davanizin uzamasi konusu, hâkim degisikligi, bilirkisinin raporunu gec vermesi, durusma tarihinin uzun aralarla verilmesinden kaynaklansa da iktidari ele gecirip bunlari duzeltmedigimiz icin yine bizim sucumuzdur.
• davaniza bakan hâkimi veya savciyi taniyan bir yakininiz var ise mutlaka onu devreye sokun, boylece probleminizi avukatsiz cozebilirsiniz. zaten hâkim ve savcilar da sizden bunu beklerler ve bu cok hoslarina giden bir yoldur.
• davanizda gostereceginiz taniklarin ne bildiginin bir onemi yoktur. biz onlara ne diyeceklerini ogretiriz, isimiz bu. eger durusmada tanik dilediginiz gibi ifade vermemis ise, biz isimizi yapamamisiz demektir.
• bir borcunuz dolayisiyla hakkinizda icra takibi yapilmissa bunun tek sorumlusu alacaklinizin avukatidir. bu avukat evinize veya is yerinize hacze geldiginde ona dilediginizi yapma hakkiniz vardir. kufur edin tehdit edin, dovun hatta oldurun… iste bu konuda ozgurluklerin en genisine sahipsinizdir.
• karsi tarafin avukati, artik meslekdasimiz degil bizim dusmanimizdir, adliye koridorunda onunla sohbet ediyorsak, bu aslinda iki yakin arkadas (belki de sinif arkadasi) olmamizin degil, sizi satmis oldugumuzun bir gostergesidir.
• turkiye’de davalara amerikan filmlerinde goruldugu gibi bakilabilir. avukatiniz uzun uzun savunma yapmiyorsa, taniklara kendisi sorular sorup onlarin yalanlarini ortaya cikartamiyorsa bunu onun beceriksizligine verin. hatta bu avukat durusmaya tam olarak saat kacta girilecegini bile bilmez, sizi durusma kapisinda bekletirse onu azledip tazminat isteyin.
• yemin ederken filmlerde gordugunuz gibi sag elinizi kaldirmayi sakin unutmayin. biz de bunu hukuk fakultesinde ogrenemedik, usa filmlerinden ogrendik zaten.
• sizin isinizi yaparken tek amacimiz adalet, daha dogrusu sizin icin adalettir; bize para teklif etmenize gerek yoktur; biz baska islerden kazaniriz nasil olsa… hatta bizi size tavsiye eden ortak dostumuz, suphesiz size bizim ucretsiz avukatlik yaptigimizi soylemistir. hatta isterseniz oglene dogru gelin de size yemek ismarlayalim.
• bize bir sey sormak isterseniz zahmet edip, yol parasi harcayip gelmenize gerek yok; cep telefonundan bir sinyal verip kapatin, eger numaraniz bizim telefonumuzda gorunurse hemen sizi arariz ve yarim saatte tum sorularinizin yanitini alirsiniz. boylece bedava is yaptirdiginiz aile dostu avukatin isi savsaklayip savsaklamadigini da bedavadan ogrenmis olursunuz.
• avukata pesin para vermenize gerek yok diye daha once soylemistik. sizinle ucret sozlesmesi yapmak isteyen avukattan hic cekinmeyin imzalayin. hicbir avukat kendi alacagini tahsil edemedigi gibi bu isi verebilecegi bedava avukat da bulamayacagindan paraniz cebinizde kalir.
bu rehber bir baş ucu rehberidir... yılların birikimi ve meslektaşlarımızın anlatımı ile olgunlaşmıştır...

iran da muhalif olmak

kemikli zargana
iranda muhalif olmak abd de savaş karşıtı olmaktır... vietnam savaşına gitmek istemediği için altın kemeri elinden alınmış ayrıca hapis yatmış muhammed ali clay olmaktır... abd de savaş karşıtı olmak iranda istemediği halde kara peçe altında yaşamak ve her an rejim muhafızlarından birinin gammazlaması sonucu derin işkencelerle dolu bir hapis yaşama tehditi altında olmaktır... iranda muhalif olmak başörtüsü taktığı için türkiyede üniversiteye gidememek, tıp eğitiminin 5. yılında üniversiteyi terketmek zorunda bırakılmak demektir... iranda muhalif olmak temel hak ve hürriyetlerinden yoksun yaşamak demektir... iranda muhalif olmak israilde bir arap olarak yaşamaktir... iranda muhalif olmak irlandanın bağımsızlığı için ingilterede ter dökmektir... rusyada çeçen olmak iranda muhalif olmak demektir... iranda muhalif olmak okulda b uck f ush tişörtü giydiği için okuldan atılmış siyahi genç demektir.... iranda muhalif olmak insanca yaşamayı seçmek demokrasiye ve evrensel değerlere inanmak en azından israilde bir arap, ingilterede irlandalı, rusyada çeçen olmaktır... iranda muhalif olmak tüm baskıları reddedip insanlığın evrensel ilkelerine inanmak demektir...

götüyle dag devirmek

kemikli zargana
garip bir biçimde ortalığa nasıl koku salınacağı bilinmeden hedede hödüdü biçiminde sallamasyon yapılan başlıktır.. bre bilader ne alaka yahu.. götü ile dağ devirmek nere akp nin aldığı % 46.6 lık oy nere... hem ne oluyor da siz milletin verdiği oyu bu şekilde basite indirgiyorsunuz.. kime oy verdiniz bilmiyorum ama sanırım oy verdiğiniz partinin durumu hiç te iç açıcı değil.. ancak bu içkanaması, sizleri iki kişiden birinin oy verdiği bir partiyi birinci yapan bu seçimin, halkın özgür iradesi olmadan gerçekleştiği savına ulaştırabilir.. bilmem belki de haklısınız 22 temmuzda bizim kullandığımız oyları çöpe attılar da yerine amerikalıların bizim yerimize önceden kullandıkları oy pusulalarını serpiştirdiler... demokratik olgunluğa davet ediyorum.. ben de akp ye oy vermedim... oy verdiğim partim dahil tüm partilerin güttüğü kısır politikaların memlekete fayda vermediğini ve halkı ikna etmediğini düşünüyorum... bu 22 temmuz depremi belki partilerin halka bakış açısını değiştirir diye umuyorum...

iran

kemikli zargana
iran... geçmişten geleceğe uzanabilmiş ender medeniyetlerden biri, çin medeniyeti ve türk medeniyeti gibi.. geçmişinde bir çok ülke üzerinde derin etkiler bırakmış anadolu selçuklu devleti ve büyük selçuklu devleti gibi devletleri ve abbasi imparatorluğu ile osmanlı imparatorluğu gibi imparatorlukları devlet yönetimi ve siyasi tarz bağlamında çok derinden etkilemiş fevkalade derin kültürel ve siyasi geleneğe sahip bir medeniyet her ne kadar son dönemi bir anlamda diktatoryal bir biçim almış olsa da geçmişten getirdiği ince dokunmuş siyasi geleneği sayesinde, birleşmiş milletler tarafından maruz bırakıldığı ambargoya rağmen dünya üzerinde süper güçler karşısında dimdik durabilmektedir... iran bir fars medeniyeti olduğu kadar bir türk medeniyetidir aynı zamanda.. bugün iranın %40 a yakın nüfusu azeri türklerinden oluşmaktadır. iran onlarca ırka ev sahipliği yapmakta ama içerisinde ayrılıkçı hiçbir unsura da hayat hakkı vermemektedir. kendi bünyesinde bulunan unsurların asgari müştereğini ön planda tutarak aralarında manevi bir bağ oluşturmaya çalışmaktadır. tüm bunlara rağmen iran son dönem baskıcı rejimler arasında önde gelmektedir. reformist iranlı politikacılara geçit vermemektedir. evvelki cumhurbaşkanı hateminin bir batı gezisinde bir kadının elini sıkmış olması cumhurbaşkanı adayı olmasını engellemiştir. diktatoryal rejiminden vazgeçip medeni dünyanın savunduğu ortak demokratik değerleri savunması halinde coğrafyamızın türkiye ile birlikte büyük çıkış yapan devletleri arasında yer alması çok mümkün görünmektedir...

götüyle dag devirmek

kemikli zargana
garip bir biçimde ortalığa nasıl koku salınacağı bilinmeden hedede hödüdü biçiminde sallamasyon yapılan başlıktır.. bre bilader ne alaka yahu.. götü ile dağ devirmek nere akp nin aldığı % 46.6 lık oy nere... hem ne oluyor da siz milletin verdiği oyu bu şekilde basite indirgiyorsunuz.. kime oy verdiniz bilmiyorum ama sanırım oy verdiğiniz partinin durumu hiç te içler acısı değil.. ancak bu içkanaması, sizleri iki kişiden birinin oy verdiği bir partiyi birinci yapan bu seçimin, halkın özgür iradesi olmadan gerçekleştiği savına ulaştırabilir.. bilmem belki de haklısınız 22 temmuzda bizim kullandığımız oyları çöpe attılar da yerine amerikalıların bizim yerimize önceden kullandıkları oy pusulalarını serpiştirdiler... demokratik olgunluğa davet ediyorum.. ben de akp ye oy vermedim... oy verdiğim partim dahil tüm partilerin güttüğü kısır politikaların memlekete fayda vermediğini ve halkı ikna etmediğini düşünüyorum... bu 22 temmuz depremi belki partilerin halka bakış açısını değiştirir diye umuyorum...

mahalle karısı

kemikli zargana
çocuğunu mahalle ortasında emziren, sabahtan akşama kadar cır cır böceği gibi dedikodu yapan, akşam kocasından dayak yiyen ama mahalle içinde diş geçiremediği kimse olmayan cadı kılıklı koca ağızlı genellikle şişman ve koca göğüslü öyleki sütyen takmadığı için yerçekiminin de yardımıyla yıllar içinde göğüsleri dizlerine inmiş, zırtapoz, sırnaşık, şerpeze görünümlü mezbele çiçeği kadın tipi.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol