confessions

demogorgon

- Yazar -

  1. toplam entry 54
  2. takipçi 1
  3. puan 6333

baldurs gate 2

demogorgon
şimdiye dek, oynarken en çok zevk aldığım oyun... rpglerin şahı... hayli uzun bir oynama süresi vardır. her iki bitirişimde de adeta iki farklı macera yaşatmıştır. bu da oyuna olan müdahalenizin başınıza gelecekleri belirlediğinin bir göstergesidir. aradan onca yıl geçti. yeni teknolojisiydi, görkemli grafikleriydi birçok oyun geldi geçti elimden. o tadı vermedi hiçbiri.

the good the bad and the ugly

demogorgon
filmin o ünlü müziği birçok yeşilçam filminde ( özellikle komedilerde ) duyulur. evet o müzik... hani kovboy müziği denince akla ilk gelen... işte bu efsane müziğin yaratıcısı ennio morriconedir.

film her raslayışta kendini mutlaka izletir. "iyi" olan clint eastwood isimsiz bir kahramanı canlandırır. adı hiç telaffuz edilmez. sadece "sarışın" diye hitap edilir. clint babayı film boyunca hep aynı yüz ifadesiyle izleriz, yine de "helal" deriz. "kötü"yü ise lee van cleef oynar. "melek göz" denir filmde kendisine...

3 karakterin de filmin başında ayrı ayrı "iyi, kötü, çirkin" diye tanıtılma kısmında 70 yaşında bile olsam gaza geleceğimden eminim.

filmin en vurucu anı ise "çirkin" olan tuco’nun (bkz: eli wallach ) altın gömülü mezarı aradığı sahnedir. bu anda morricone’nin şaheseri the ecstasy of gold çalmaya başlar. tüyler diken diken olur. tuco devasa mezarlıkta delice koşturmaya başlar. biz de adeta hipnoz oluruz.

bir mizah akımı olarak galatasaray ın ekonomisi

demogorgon
- iki desene
+ iki...
- tilki ski... zahahau mahahauu...

yukarıdaki örnek ile aynı seviyedeki bir mizah anlayışıdır. ilkokul 2’ye duyulan özlemdir. mesnetsiz tesbitlerle güya olayın bir raporu hazırlanır. ama söylenenler kardeşler kıraathanesindeki futbol diyaloglardan öteye gidemez.

iki tane alakasız durumu sebep ve sonuç olarak göstermektir. birinci durum "siz sadece psv’yi yenersiniz" demek ya da pendik faciasıyla dalga geçmek... ikinci durum ise bir spor klübünün ekonomik darboğaza düşmesi... nasıl bir mantık buradaki birinci durumun ikinciye sebep olduğunu söyler, işte esas mizah buradadır.

galatasaray kötü yönetilmiştir. sebep budur. ekonomik sıkıntı hakkında, sırf "nasıl soktum lafı" demek için mesnetsiz ve saçma tesbitler yapmaya çalışmak abesle iştigaldir.

hazreti ali

demogorgon
aynı zamanda zamanının en bilge kişilerinden birisidir. ilme çok değer vermiştir. ünlü "bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" sözü ile anlatmak istediği aslında engin bilgisine bir harf bile katkıda bulunabilecek kadar irfan sahibi kişilere değer verdiğidir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol