confessions

birgul

- Yazar -

  1. toplam entry 38
  2. takipçi 1
  3. puan 45601

alevi

birgul
aleviler, hz. muhammed’in hakka yürümesinden sonra müslümanlara önderlik etmesi gereken kişilerin ehlibeyt soyundan olmaları gerektiğine inanırlar. buna kaynak olarak ta kuran-ı kerim’in azhap suresi 33. ayeti gösterirler. bu ayet şöyle: “ey ehlibeyt allah sizden her türlü pisliği, suçu gidermek ve sizi tertemiz bir hale getirmek diler.” bu ayetin anlamı, ehlibeytin doğuştan arı olduğu bu anlamda da imamlığın ehlibeytin soyundan gelen kişilerin hakkı olduğudur. bilindiği gibi ehlibeyt, peygamberin ailesidir, soyudur. peygamberin soyu da, yani ehlibeyt hz. ali kanalıyla devam etmektedir. dolayısıyla önderlik (halifelik) hz. ali ve çocuklarının hakkıydı. ama maalesef bırakın ehlibeytin imamlığını, ortada müthiş bir ehlibeyt düşmanlığı vardı. bu düşmanlık aslında biçimde ehlibeyteydi. bu düşmanlığın asıl hedefi islamdı. çünkü bu düşmanlığı geliştirenler cahilliye döneminin azılı putperestleriydiler. bu düşmanlığın sonuçları günümüze kadar da devam etmektedir. bu düşmanlık öyle bir hal aldı ki, başta hz. ali olmak üzere bütün soyu büyük zulümler gördü. ve on ikinci imam mehdi’nin dışında diğerleri genellikle zehirlenerek şehit edildiler. hiç biri vadesiyle hakka yürümemiştir.

sylvia plath

birgul
şair,1932 yılında alman bir baba ve abd’li bir anneden, massachusetts’te doğdu. plath ilk şiirini 8 yaşında yayımladı.plath, hayatı boyunca ileri derecede manik-depresif bozuklukla boğuştu.ingiliz şair ted hughes’la evlendi 2. çocuğunu doğurduktan kısa bir süre sonra kocası aldattı bunun üzerine zaten ruh sağlığı bozuk olan sylvia, iyice kafayı yedi ve kafasını fırının içene sokarak intihar etti.

sarımsak

birgul
ölümlere sebep olan atardamar kireçlenmesine iyi geliyor. yara ve çıbanları iyileştiriyor. krampları yok ediyor. akciğeri, karaciğeri, safra kesesini ve kalbi kuvvetlendiriyor. bağırsak kurtlarını ve diğer parazitleri öldürüyor. mide ve bağırsakları dezenfekte ediyor. zararlı bakterileri yok ediyor. iştahı açıyor. nezleyi yok ediyor. nefes borusu rahatsızlıklarına, bronşite çok iyi geliyor. veremlilere sarımsak yemeleri tavsiye ediliyor. tansiyonu düşürüyor. ateşi düşürüyor. bağırsak gazlarını ortadan kaldırıyor. grip mikrobunu öldürerek vücudu bu hastalığa karşı koruyor. idrar yollarında taş oluşumunu engelliyor. kalp adalelerini güçlendiriyor. kalbi besleyen kroner damarları genişletiyor. cinsel gücü arttırıyor. idrar söktürüyor. vücudu sivrisinek ve haşerelerden koruyor. safra salgısının salınımını arttırıyor. kabızlığı önlüyor. saç dökülmesini yavaşlatıyor.

1 sana 1001 bana

birgul
ünlü’nün şarkısı.


kim demiş şu olmaz
kim demiş bu olmaz

kim yapmış kanunları
kim yazmış kitabı

bir sana binbir bana
gündüzü gece yaptım

ben sana doyamadım
hasta ettin sen beni
bir sana binbir tane bana

birgün hesaplaşacağız
çiçekleri kuruttum
bir sana binbir tane bana

sevgili istemem
bana tek bir şey lazım
kim yapmış kanunları
kim yazmış kitabı

bir sana binbir bana
gündüzü gece yaptım

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol