confessions

arutha

- Yazar -

  1. toplam entry 116
  2. takipçi 1
  3. puan 7702

sheldon

arutha
vakıf serisinde ki herşeyin kurucusu mu olduğu, yoksa kendisinin de planın bir aktörü mü olduğu belli olmayan karakteri. bundan fazlasını yazmak herhalde filmin sonunda titanik batıyor demeye benzer. ancak tüm bir evrenin kaderini ön görüp, buna göre plan yapması üzerine daalı tüm seri.

iphone 3g

arutha
son izlediğim simphsonlarda barth simphson’ın oyuncağının teknolojinin gelişim hızına "iphone, i-pode, i give up" şeklinde verdiği cevabı hatırlatan başlık.

bilirkişi

arutha
kanuna göre hakimlerin bilemeyecekleri teknik konularda, mesleki görüşlerine başvurulan insan türü. kanuni bilirkişi denen alt dalı ise, adli tıp kurumu gibi devletin bu gibi işler için kurduğu kurumlarda çalışan ve rapor yazan kişilerdir. bunların görüşlerinin alınmasını kanunca zorunlu tutulduğu haller vardır. hakim bu raporlarla bağlıdır.

uygulamada ise işler bambaşkadır. hakimler bir hukuk mezunu olarak bilmeleri gereken konulardaa bilirkişiye başvuramayacakları gibi önlerine gelen, kanuni bilirkişi raporları haricinde ki, bilirkişi raporları karar vermelerinde yardımcı olmaktan öte bir değeri yoktur. ancak iş yükünden dolayı hakimler hemen, hemen her dosyayı bilirkişiye göndermekte ve gelen rapora göre karar vermektedirler. yani de facto duruma göre bir underground tanım vermek gerekirse: bilirkişiler, hakimler yerine karar veren ve bu işten para kazanan derin adliye mensuplarıdırlar.

rapier

arutha
ingiliz dizaynı uçaksavar füzesidir. alçak irtifadan gelecek düşman uçaklarını düşürmek için dizayn edilmiştir. menzili yatayda 8 km, dikeyde 3-4 km’dir. türk hava kuvvetlerince de üslerin savunmasında kullanılmaktadır.

suare

arutha
tarihteki piyade birliklerinin sırt, sırta vererek kare şeklinde oluşturdukları savunma formu. genelde mızraklı birliklerce, düşman süvarisine karşı icra edilirdi. bunun osmanlıca’daki karşılığı ise tabur cengidir.

piyon tahtanin sonunda vezir olur

arutha
o şimdi mahkum filminde de geçen replik. aslında daha değerli olan at, fil gibi feodaliteyi temsil eden taşların yerine, en önde giden şahın kulu piyonların terfisi hem kapıkulu sistemini hatırlatıyor; hem de tahtanın sonuna gelen taşı ne yapacağız sorununa yanıt teşkil ediyor.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol