türkiye büyük millet meclisi

0 /
independence
halk tarafindan secilen milletvekillerinin ulke adina kararlar verip yasalar cikardiklari yer..parlemento olarak da bilinir..resmi internet sitesi
http://www.tbmm.gov.tr/
adresindedir.

darkra
onunden gecerken bile insanin haliyeti ruhiyesini allak bullak eden icinden nerden geldigi belli olmayan canlilari barindiran yer
sinirsahibi
bilgi teknolojileri konusunda bilgileri ar$a degmis, laptop pc’si olan 550 yurdum insaninin gule oynaya tavanina cig kofte yapistirdiklari yer. ayrica zamaninda ulke ile ilgili cok onemli kararlar alindigina dair izler olan yer.
seyhmerat
gunumuzde,23 nisan 1920 de ilk kuruldugu gunku gibi vatanperver ve vatanin kurtarilmasi icin biraraya gelmis insanlarin degil,vatani yabancilara bir an once satmaya calisan,kendi cikarlari pesinde kosan insanlarin yer aldigi meclis..
made in heaven
yonetme yetenegi,ileri goruslulugu,belirli bir kulturu olan insanlarin yerine parasi olan insanlarin girebildigi meclis..tamam milletvekillerini halk olarak biz seciyoruz ancak parasi olmayanin aday olabilme gibi bir sansi yok malesef.
seyhmerat
akp hukumetinin aldigi kararla,imf ve avrupa birligi’nin istedigi kararlari hizli bir sekilde cikarma amaciyla ic tuzugu degistirilmis ve samaroglanina cevrilmis,artik millete degil belli bir zumreye hitap etmeye baslamis meclistir.tez zamanda bu meclisi bu hale getirenlerin kellesi ucurula!!amin!!
su
ulkedeki bir cok eksik gozardi edilip 550 cigkofteci insanin rahati icin cok pahali turuncu koltuklar yaptirilmis yer.
reddy
bi de bu tuzel kisiligin soyle bi ozelligi vardir;hicbi konuda anlasamazlar ve genelde gerginliklerle haybeye vakit oldurulur salonda,ancak su 3 konuya iliskin yasama islemlerinde a-s-l-a zorluk cikmaz.

1)ab’nin gecmesini istedigi yasalar
2)imf’nin gecmesini istedigi yasalar
3)milletvekili maaslarina zam

hele ki hele sonuncu genelde %100 mutabakatla gecer meclisten.
evrendeki en mutevazi insanim
duvarinda "hakimiyet kayitsiz sartsiz milletindir" yazan ancak cogunlugu "hakimiyet kayitsiz sartsiz hakk’indir" diyenlerin olusturdugu; 1920 lerdeki vatansever kimliginden pek bise kalmamis kurum. yine de cumhuriyetimizin en temel kurumlarindan biridir ve duzelmesini saglamamiz gerekir.
maliyeci
23 nisan 1920’de dualarla acilmi$tir,resmi vardir herkesin hafizalarina kazinan.maalesef o dualar tutmami$ gibi gozukuyor,hakkaten kac tanesi hak ediyor o koltuklarda oturmayi acaba...
praetor
anayasa derslerimizde yasa koyucu kimdir sorusuna verdigimiz cevaptir. dogrudur yasa koyarlar lakin uygulama varmi? o kismi muammadir
zipaydirmen
cumhuriyet’in ilanını engellemek isteyen ilk meclisin ki çoğunluk muhafazakardır haliyle o dönem %100 ü müslümandır türkiyenin. ve herkes cumhuriyete karşıdır hilafetin devamından yanadır görüşler lakin tırı vırı biride yoktur karşılarında büyük bir zeka ve yurdun bir sözüne tetiği çeken mehmetçikleri vardır emrini bekleyen, bu durum çekinmek için yeterli sebepdir. dönem itibariyle demokratikmiş gibi görünen bir yasa tasarısı hazırlanır.

1- milletvekili olmak için türkiye sınırlarında doğmuş olma zorunluluğu "atatürk bu sınıfa girmiyor".

2- milletvekili olacağı şehirde en az 5 yıl ikamet etmiş olma zorunluluğu "paşanın en fazla bir şehirde kalma süresi 6 aydır çünkü yıllardır savaşmaktadır"

bu iki maddenin mimarları ne yazık ki bugün iktidar olanların dedeleridir.
o ki soyunu devam ettirmeyi göze alamamıştır çocuklarım benim gibi olmayabilir demiştir bir sözünde bugün yaşama bağlayıcı olan oğul ve kızlarından vazgeçmiştir oysa bugünkü suud kralından daha güzel bir hayatı yaşayabilecekken.

.
schumi
an itibariyle 23. dönemin başlaması dolayısıyla, yemin töreni öncesinde tbmm geçici başkanı şükrü elekdağ (en yaşlı şahıs olduğu içun geçici başkandır bu amca) bir açılış koşması yapmaktadır bu mecliste.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol