the simpsons

0 /
ups
daha kac farkli sekilde baslangic jeneregi sahibi olacagini merak ettigim,cnbc e sayesinde tekrar hatirladigimiz,az biraz muhalif cizgi dizi..
p t n
super bir dizi, ama annem tarafindan hala cizgi film izlenmemle suclanmama vesile oldugundan biraz rahatsiz edici. bir kere arkadasina ay bizim oglan hala buyuyemedi hala cizgi film izliyo demisti. tabi ben dogru magmaya.
reddy
springsfield’da yasayan,tipik bir amerikan ailesi olan simpson’larin komik maceralarini anlatan cizgi dizi.bu sezonki bolumlerinden birinde bart’in babasi homer,kibris sorununa da el atmistir.
insomnia jim
1990 yilinda amerikada yayin hayatina giren simpsons genel olarak buyuklere hitap etmekle birlikte amerikan yasam tarzini anlatir fazla sarkastik olaylarla suslenmis bir cizgi film cnbc-e de izlenebilir.
made in heaven
sevilen cizgi dizi simpsonlar, “al shamshoon” adiyla yeniden hayat buldu. tam 17 sezon once abd’de gosterilmeye baslanan dizi, artik arap dunyasinin fethe hazirlaniyor.

dubai’nin uydu kanali mbc, dizinin 30 bolumunu arap dunyasina uyarladi; simson ailesinin basindan gecen olaylar, islami degerlere gore yeniden duzenlendi. baba rolundeki homer’in adi omer’e; ailenin yaramaz cocugu bart’in adiysa bedir’e donustu.

dizinin ickili ve kufurlu bolumleri de, islami aile yapisina uygun olarak montajlandi. diger bir deyisle, araplar, “al shamshoon”daki ismiyle omer’i bira icerken ve domuz pastirmasi yerken gormeyecek. homer yani omer, bira yerine gazozu tercih edecek.

dizinin abd’deki yapimcisi al jean:, bu degisimin dizinin ozune uygun olmadigini dusunuyor:
“eger icmez, domuz pastirmasi yemez ve genellikle yaptigi gibi domuz gibi davranmazsa ki bunun islam’a aykiri oldugunu biliyorum, o zaman homer olmaz.”

“al shamshoon”, arap yarimadasi’nda ramazan boyunca gunde iki kez izleyiciyle bulusacak.http://www.ntvmsnbc.com
kangaroo
3 sene once amerika’da yapilan ve 332 bin kisinin katildigi ankette en buyuk amerikali kim sorusuna katilanlarin %42 si homer simpson dedi.2.olan abraham lincoln ise %10 u bile bulamadi.
strahd
matt groening’in gazete köşelerinde çıkan "life in hell" adlı karikatür serisini keşfeden james l. brooks’un ona tracey ullman show için yaklaşık bir dakika uzunluğunda skeç tadında animasyonlar yapma teklifiyle gelmesiyle başlayan tv efsanesi.

yaklaşık iki sene sonra, simpsons çok ilgi görmüş ve 13 bölümlük bir sezon için anlaşma yapmış, günümüzde de 17. sezonu yurtdışında yayınlanmaktadır.

ayrıca; karakterlerin isimleri (bart hariç, o brat kelimesinden geliyor) matt groening’in ailesinden isimler. the simpsons’ın yaratıcısı olan matt groening’in anne,baba,kız kardeşleri bart’ınkiler ile adaş.

ayrıca, sevenleri türkiyede henüz yayınlanmamış ve 5 sezonda bitmiş olan ve yine matt groening eseri olan futurama’ya da göz atsın derim.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol