the shining

spooky
filmin sonlarina soylenen hasiktirlerin arttigi, gunumuz cadili, hayaletli, cemberli, telefonlu korku filmlerinden cok uzak her saniyesi gerilim dolu, jack nicholson’un cok ust duzeyde performans sergiledigi psikolojik gerilim filmi. gerilim filmleri arasinda bir basyapit olan bu filmi eserin yazari stephen king begenmemis ve eserini carpitildigini soylemistir.bu eser 1997 yilinda dizi halinde tekrar cekilmistir fakat filmin yaninda cok sonuk kalmistir.
epikuros
çocuğun 3 tekerli bisikletle koridorlarda dolanması dahi ürkütücü bi öğe olarak kullanılmıştı filmde. türkçeye "deli" "cinnet" gibi isimlerle çevrilmişti film.

torrance’ın oteldeki barmenle arasında geçen diyalogları dinleyince, kubrick’in clockwork orange, full metal jacket, lolita gibi filmlerinde yer alan ortak özellik olarak karakterlerinin dişlerini sıkarak gıcık gıcık konuşan garip aksanlı kaçık karakterler olduğu fark edilir hemen. yani shining’deki barmen loyd, clockwork orange’daki alex, lolita’daki peter sellers’ın canlandırdığı iki tip de hep aynı dille konuşur. kubrick sıradışı gözüken züppe aksanlı karakterleri eksik etmez filmlerinden.
white rabbit
okurken cok sıkıldığım,filmi ise enfes olan stephen king kitabı.türkçeye medyum diye çevrilmiştir.filmde jack nicholson kendisini insana 20. kez sevdirtmiştir.ayrıca stanley kubrick danny’i oynayan çocuga baska hiç bir filmde oynamaması için söz verdirtmiş.cocuk şu anda matematik öğretmeniymiş.
eldrun
danny, 3 tekerlekli bisikletiyle otelin koridorlarında gezerken gerilim had safhadadır.halıdan halıya geçiş sırasındaki tık tık sesi gerilimi daha da arttırır.filmi izlememiş ya da kitabı okumamış birine bu sahneyi anlatırsanız sadece güler.
potasyum
sadece ismini duyduğumda bile gerildiğim, jack abinin (evet çok samimiyiz, san tropezde yazlığıma gelir kalır bazen) dudak uçuklatan performansını kafamıza sokan film, roman.
eldrun
stephen king, kubrick’in çektiği filmi beğenmeyip kendisi de aynı adlı bir film yapmıştır.stephen king’in romanında konu otel üzerine kuruluyken, kubrick’in filminde konu jack’in üstünedir.
hasktir
taptığım ve belki aşkı yaşadığım muhteşem film!. sadece senaryo ve oyunculuğa değil yönetmenlipe bakılmasını ısrarla dayattığım küçük velet’in redrum demesine taptığım şahane çekim.jack’in ordaki bakışları bir süperdir harikadır ayrıdır özeldir.
ben derim ki; all work and no play make hasktir! a dull girl!!!
ya da
all work and no play make jack a dull boy!
şöyle ki orda küçük çocuğun midesine saklanan arkadaşına da hastayımdır. 946395934653 kere izlense bıkılmaz mutlu olunur/korkan organizmalar da vardır.
passive
bu o meşhuur afişi:
http://tinyurl.com/35ne4p

bu da filmden aşmış bir kare:
http://www.horrordvds.com/reviews/n-z/shining/shining_shot2l.jpg
wish you were beer
sinema severlere hemen hemen her türden birer başyapıt bırakmış muhteşem yönetmen kubrick in korku gerilim alanında bir başyapıtı. korku filmlerinden pek haz etmeyen bireylere laflarını yedirecek tarzda bir gerilim. zira yaklaşık 150 dakika boyunca pür dikkat izlenen filmde hangi ara nefes aldığınızı unutubilirsiniz . filmin afişinde de resmi olan sahne, üç tekerlekli bisiklet, 237 nolu oda, odadaki kadın, çocuğa söylenecek söz yok zaten. of off... izleyiniz geriliniz efendim. kubrick ayrıntılarıyla iyi seyirler.
eldrun
badly drawn boy’un çok hoş bir şarkısıdır aynı zamanda the shining.

sözleri:

faith pours from your walls, drowning your calls
i’ve tried to hear, you’re not near
remembering when i saw your face
shining my way, pure timing
now i’ve fallen in deep, slow silent sleep
it’s killing me, i’m dying

to put a little bit of sunshine in your life

soleil all over you, warm sun pours over me
soleil all over you
warm sun

now this slick fallen rift came like a gift
your body moves ever nearer
and you will dry this tear
now that we’re here, and grieve for me, not history
but now i’m dry of thoughts, wait for the rain
then it’s replaced, sun setting

and suddenly you’re in love with everything

soleil all over you, warm sun pours over me
soleil all over you
warm sun

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol