tayyip erdoğan'ın profilinden cumhuriyet kelimesinin kalkması

futbolski
1. döviz kuru artik 1.5 milyon degil, 3.5 milyon civarinda. bundan diyelim ki on yil önce buraya oluk oluk para akitan körfez ülkelerinin kismen petrol fiyatlarinin düsmesinden, kismen kendi iclerindeki kazanlarin kaynamasini geciktirmek amaciyla kediyi tank, top, tüfek ve savas ucagina yüklemelerinden ve bütcelerinin zorlanmasindan dolayi türkiye ekonomisinin eskisi kadar sicak para cekemedigi ortada.

2. bu da demek oluyor ki gerektiginde danisikli dövüsler, gerektiginde "millet iradesi sahlandi " tiyatrolari ve gerektiginde plastik savaslarla toplumu baskilayarak bu düzeni sürdürmek icin verilen bir ugras sözkonusu. bu arada muhalefeti de ihtiva eden "diger siyasi aktörlerin" de yardimiyla bundan yaklasik 100 yil önce hayata gecmesi onlenen sevr antlasmasinin (uygun kredi kosullari karsiliginda) " sivil anayasa " adi altinda dayatilmasi, ortadogu ülkelerini zapturapt altinda tutmak icin "halifelik" müessesesinin (ki tüm ortadoguya bir isbirlikci halife vasitasiyla hakim olmak önce bir alman imp. projesiyken sonralari bir anglosakson projesine dönüsmüstür) buzluktan cikarilip, isitilmasinin akabinde uygun bir ambalajla sunum edilmesi ve buna binaen toplumun zihinsel aciden bu fikre alistirilmasi gerekmektedir. iste kör gözün parmagina sokar gibi yapilan icraatlarin tüm sebebi bu.
futbol takimlarimizda birden bire beliren fasli, cezayirli, tunuslu futbolcu askinin da, sehirlerimizin arap cöplügüne dönüstürülmesinin de, atatürk heykellerine yapilan saldirilara sindire sindire kaniksatilmamizin da sebebi budur. neyse ki önce 2008 küresel banka krizi sonra su an tam da ortasinda bulundugumuz yerli ekonomik kriz tam da zamaninda geldiler. bundan sonra ancak vahdettin`in kaderini yasarlar.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol