subcomandante marcos

seha
ezln’nin lideri.aynı zamanda edebiyata düşkündür.huzursuz ölüler,zapatista hikayeleri,koca antonio’dan öyküler gibi kitapları mevcuttur.
redjurist
subcomantente komutan yardımcısı anlamına gelmektedir. zapatistaların lideri olan marcos da bu sıfatı şu yüzden almıştır:
ona göre asıl komutan mücadelenin kendisidir ve kendiside ona hizmet eden yardımcı komutandır.bu yüzden subcomandante marcos adını kullanır..
bard
subcomandante insurgente marcos (son olarak adını delegado zero olarak değiştirdi) kendini zapatista ulusal özgürleştirme ordusu’nun (zapatista army of national liberation, ezln) sözcüsü olarak tanımlıyor. çok tanınmış bir kişilik olması sebebiyle çoğu kimse tarafından en önemli ezln lideri olarak görülüyor.

meksika hükümetine göre; marcos’un önceki ismi rafael sebastian guillen vicente’dir. guillen liseye tamaulipas tampico’daki bir jizvit okulu olan instituto cultural tampico’da gitmiş ve tahmini olarak özgürleştirme düşüncesiyle orada tanışmıştır. daha sonra, mexico city’e taşınmış ve meropolitan autonomous university (uam) ’ den mezun olmuştur. aynı üniversitede felsefe master’i yapmış ve profesör olarak çalışmaya başlamıştır. bundan sonra devrimci hareketini başlatmak için buradan ayrılmıştır. marcos rafael guillein olduğunu her zaman reddetmiş ve rafael guillein’in başına ne geldiğini bilmeyen ailesi de, marcos’un rafael olup olmadığı konusundaki düşüncelerini açıklamayı reddetmiştir. 2001 yılındaki mexico’ya yürüyüş sırasında marcos uam ı ziyaret etmiş ve burada yaptığı konuşmasında uam’da daha önce en az bir kere bulunduğunu açıkça ifade etmiştir.
seeyouindisneyland
"bugün sadece ben varım ancak benim vücudum toprak olduktan sonra da marcos’lar ve emiliano’lar varolmaya devam edecektir" şeklinde demeç veren ve yıllar sonra meksikanın başkenti mexico city’ye yaklaşık 350.000 kişi girerek başardıklarını tüm dünyaya meclis çatısı altından duyuran karizmatik zapatista hareketinin lideri.
stella
subomandante insurgente marcos; yardımcı komutan asi marcos. chiapas bölgesinin lideri (kendisi lider olugunu reddetmesine karşın her yerde böyle geçiyor), zapatistaların önde gelen düşünürü. the word is our weapon (söz silahımızdır) adlı kitapta çoğu yazı ve konuşmalarını bulabilirsiniz.
shevek
kendisine ’subcomandante’ demesi ona karşı antipati uyandırmaktadır içimde. hele de "ben comandante değilim, ama subcomandateyim" demesi kendisini daha bir sevilmez yapmaktadır, sahte olduğunu kanıtlamaktadır. bu da yetmiyormuş gibi motosiklet günlükleri olayına girmesi ’marcos ve che kompleksi’ adlı tezimi doğrulamaktadır. otonomistlerin hiyerarşiyi reddetmesi, gizli değil açık olması gerekir, marcos ise bir sır. bilmiyorum aslında... tek bildiğim marcos’un binbaşı ernesto’dan bile yararlanabilmiş olan kapitalizme yararıdır, sistemin ekmeğine süreceği baldır. bundan çok değil, en fazla yirmi yıl sonra subcomandantenin resimlerinin basılmış olduğu posterler, giysiler vs. görürsek şaşırmamalıyız. daha adını söylesen kimden bahsettiğini anlamayacak insanların ’resmini’ görünce tanıyacakları biri olduysa comandante bile, vay halimize; subcomandante neler olacak bakalım. merak, endişe ve yüzümüzde salakça bir sırıtışla bekliyoruz.

not: bilmiyorum, herkes seviyor bu sub’u. ben sevmiyorum, hatta yanlış yaptığını, popülist, şov adamı olduğunu düşünüyorum. demek ki bir eksiğim var, herkes bayıldığına göre. ama kendisi kendi özgürlüğünü kısıtlayan biri benim ya da halkın adına özgürlüğü savunamaz, kendisi özgür olmadan özgürlük için başkalarının adına savaşamaz. madem che’ye özeniyor... çıkarsın kar maskesini, adam gibi içsin piposunu, gerçek adını kullansın! che öyle yapıyordu ne de olsa.

not2: tamam güzel yazıyor, konuşuyor, iyi işler yapıyor. ama neden şov yapıyor ki?

not3: #569572

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol