siyaset

0 /
seyhmerat
siyaseti en basit anlamina indirgemek istersek eger anlami sudur;sinirsiz sayidaki talep ve istekler karsisinda,az sayidaki kaynaklarin dagitimidir.bunun disinda siyaset bir devleti yonetme,uygulama bu yonetim surecine katilma yeni fikirler yaratma ve o devletin halkinin refahini arttirmak amaciyla yapilan bir sanat,bir bilimdir..
independence
siyaseti en basit kavramina indireyim derken "sinirsiz sayida talep ve istekler kar$isinda az sayidaki kaynaklarin dagitimi" $eklinde bir ozeti baz alirsaniz tamamen hatali bir yondesiniz demektir.zira siyasetin bu tanim ile yakin uzak alakasi yoktur.bu aciklama tamamen iktisatin tanimidir ki universitelerde okutulan anlatimi ile de aynen $u $ekildedir.
"mumkun olan en fazla talebi mumkun olan en az i$ gucu ile kar$ilamak."

ote yandan siyaset, devlet yonetiminin idare edilebilmesi icin yapilan hemen her $eydir.elbetet bunun icerisinde iktisat yani ekonomi de dahildir.
seyhmerat
siyasetin yuzlerce aciklamasini bulmak mumkundur,ancak iktisatin anlaminin cok farkli oldugunu soylemek de gerekir.siyaset yine basit anlamlarindan ikisi su sekildedir.
-siyaset toplum icindeki sinirsiz sayidaki istek ve cikarlarin catismasini cozmek icin yapilanlarin yayildigi surectir.yine siyaset toplumun icinde bulundugu yonetim kurallarini yaptigi veya degistirebildigi olaylar surecidir.
seyhmerat
siyasetin toplumsal tanimini yapmak gerekirse;siyaset,bir toplumda herhangi bir toplulugun veya herhangi bir topluluk grubunun kendi istekleri ve arzulari dogrultusunda orgutlenmesi ve kamusallasmasidir.
sinirsahibi
hakkinda herkesin bir seyler atip tuttugu ancak son dakikada kale onunden gol kaciran arif benzeri uygulayicilar yuzunden illallah getirtmis hede.
darkofdirt
yalan söyleme sanatıda denir.
asıl beklenen siyasetciden kendini devleti ve vatandasları ugruna feda etmesi onlar için calısmasıdır...
halbuki zamanımızda her sey kişileşti ne kadar hürüz!
josef k
seyis ve atın birleşiminiden doğan nur topu bir bilim alanı,düz okunduğunda ateğitimi anlamının türkçe karşılığı olan arapça kelimeli bu alanın siyasetin insana ve topluma biçtiği rölü de göz önüne seriyor.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol