sauron

alchoburn
aslında tek yüzüğü yapan kişidir, elfleri kandırıp üç yüzüğü dövdürmüş ama asla el sürememiştir. dokuz yüzüğü insanlara, yedi yüzüğü yedi cüce krala vermiş, insanları etkisi altına almış ama cüceler dik başlılıkları sayesinde durumu farkederek kurtulmuşlardır

kılık değiştirme ustası da olan sauron,aslen aule’nin öğrencisi iken melkor’un hizmetkar’ı olmuştur
angelus
vala aule’nin maia’sı olan sauron, dünyanın kara düşmanı olarak adlandırılan vala melkor’un sağ kolu idi. başlangıçta aule’nin maia’sı olan sauron, böylelik sonradan kötülüğe dönmüştü.

karanlığın çağları’nda sauron, melkor’un güçlü kalesi utumno’nun melkor’dan sonraki en güçlü ismi idi. melkor valar tarafından zincirlenip undying lands’e (ölümsüz topraklar) götürüldüğünde onun yerine angband’ı yönetmişti. melkor ağaçları yok edip bir çağı kapattığında angband’ı onun için ayakta tutan sauron’du. sonunda valar’ın melkor’u bir kez daha malup edip sonsuza kadar boşlukta kalmaya mahkum ettiklerinde ve angband’ı yok ettiklerinde sauron’da ortadan kayboldu.

güneşin ikinci çağı’nda sauron tekrar ortaya çıktı. fakat asıl kimliğini saklıyordu. eregion’daki demirci elflerle dostluk kurdu.

elfler (elves) ona annatar yani “hediyeler veren” diyorlardı. sauron bu yeni kimliği ile elflerle birlikte güç yüzüklerini yaptı. ardından hepsine hükmetmek için tek yüzük’ü yaptı. fakat elfler tarafından fark edildi ve böylece sauron ile elfler arasından savaş başladı.celebrimbor öldü.her yer harap oldu.cüceler dış dünyaya kapılarını kapattı.khazad-dum,moria adını aldı.en sonunda numenoreanlar elflere yardıma geldi.numenor’un deniz imparatorluğu ile mordor’un kara imparatorluğu karşı karşıya geldi. numenor’un gücünü gören sauron, onları savaşarak yenemeyeceğini fark etti ve barad-dûr’dan çıkarak numenor’un ordularına teslim oldu, numenor’a götürüldü. burada ölümlü insanların zayıflıklarını kullandı. valar’ın onlardan korktuğunu kulaklarına fısıldadı. gururları okşanan numenor insanları zamanla onun düşman olduğunu unuttular ve en sonunda valar’a karşı bir ordu gönderdiler. bu valar tarafından affedilmezdi. numenor yok edildi, denizine gömüldü. bu sırada numenor’la birlikte denize gömülen sauron fiziksel biçimini kaybetti.

fakat sauron bir maia idi. ruhu güçlüydü ve hala gücünün büyük kısmını aktardığı yüzük duruyordu. bu nedenle mordor’a döndü. artık olağanüstü korkunç bir kara savaşçı görünümündeydi ve kötülüklerine kaldığı yerden devam etti. fakat numenor’un yok edilişi sırasında bütün insanlar valar’a karşı çıkmamışlardı. kendilerine inançlı diyen bir grup insan elendil önderliğinde valar’a karşı açılan savaşa katılmamış ve orta dünya’ya gelmişlerdi. elendil’in insanları orta dünya’ya yerleştiler ve arnor ile gondor krallıklarını kurdular. kaçınılmaz olarak bir süre sonra sauron ile karşı karşıya geldiler. elfler ve insanlar son ittifak adı verilen bir ordu ile sauron’a karşı koydular. 7 yıl süren kuşatmanın ardından sauron kara kalesinden çıktı ve savaşmaya başladı. fakat isildur sauron’un parmağını kesip yüzüğü aldığında bürünmüş olduğu kara savaşçı görüntüsü de kayboldu. fakat sauron’un gücü tek yüzük’teydi bu nedenle yüzük yok edilmediği sürece yok olmazdı. isildur yüzük’ü yok etmeyince sauron’da yok olmadı.

resim:saurons eye 2nd edition.jpg
sauron’un gözüsauron son kez orta dünya’ya döndüğünde bu sefer kendini sadece büyük kapaksız bir kırmızı göz ile simgelemişti. 2000 yıl boyunca mirkwood’da dol-guldur’da saklandı. bu sırada nazgûl onun gelişi için orduları ile arnor’u yok etmiş, minas ithil’i ele geçirmiş, mordor’u hazırlamaya başlamıştı bile. en sonunda yüzük elinde olmasa bile kendini açık etti ve mordor’a gitti. barad-dûr’u tekrar inşa etti. fakat son hükümdarlığı kısa süreli oldu. hobbit bilbo baggins tarafından bulunan yüzük, frodo baggins tarafından yapılmış olduğu mount doom (hüküm dağı) ateşine atılarak yok edildi. yüzük’ün yok edilmesiyle birlikte gücünün çoğunu ona aktaran sauron’da varlığını devam ettiremedi ve yüzük ile birlikte yok oldu.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol