orion

0 /
zehnterdorf
mitolojik bir avcı. avcıığıyla o kadar övünürmüş ki, tanrılar onu kıskanarak bir akrebe sokturmuşlar ve bu şekilde ölmesini sağlamışlar.
başka bir inanışa göre de, kendi başına adasında yaşayan artemis deniz kenarında orionla karşılaşmış ve onun saldırısına uğramış. artemis aklından çıkararamadığı bu olayın intikamını almak için orion u bir akreple öldürmüş.
neticede akrep burcunun takım yıldızıyla orion takım yıldızı gökyüzünde hiç aynı anda görünmezlermiş.
orion
tartışmasız şu ana kadar dinledigim en iyi enstr.metallicanın aşmış parçalarından, parlak bir takım yıldızıdı,poseidon ile euriale`nin oglu vesaire..
sevgi saygi baris
rivayete göre bu eski yunan mitolojisi kahramanı suyun üzerinde de yürüyebiliyormuş.hakkında çok fazla rivayet vardır bu orion’un. mesela biri;

oenopion ’un peri heliceden kızı aero veya meropeye aşık olur. kızın yaşadığı adayı canavarlardan kurtarır ve tüm ganimetleri kıza hediye eder.ama kızın babası evliliği sürekli olarak erteleyip durur sonunda orion sarhoş bir şekilde kızın odasına dalar. bunun üzerine kızın babası dyonisostan yardım diler ve orion’ u kör ederek cezalandırırlar. bunun tek çaresi lemnos’taki bir dağa çıkıp güneşin doğuşu sırasında güneşe bakmasıymış. orion bunu yapar, gözleri açılır orion öcünü almak için adaya geri döner ama oenopion’u arkadaşları gizlemiştir bu yüzden bulamaz,bunun üzerine de artemis’le beraber avlandığı yere ilerler. ölümünde ise çeşitli rivayetler vardır; birine göre eos ona aşık olduğu için onu sürekli destekleyip koruduğu için tanrılar buna kızmışlar ve artemis’in orion’ u bir okla öldürmesine izin vermişler. başka bir rivayete göre apollo’nun kızkardeşi artemis de orion’ aşıkmış, ama apollo orion’dan haz etmiyormuş ve artemis’i oyuna getirip orion’u öldürtmüş artemis’ yanlışlıkla. son rivayet ise orion çok böbürlenmeye başlamış; dünyadaki en iyi avcı benim diye, bunun üzerine gaia ona dev bir akrep yollar ki orion bu kavgadan sağ çıkamaz. ölümünden sonra da göğe yerleştirilir.
orion’un doğuşu ve batışı fırtınalarla bağdaştırılır.
ayrıca eski mısır’ da da osiris ile özdeşleştirilirdi bu takımyıldız.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol