nefes

0 /
cekoslovakyalatyrylamayan
her sabah kalktigimda, kokusu yakinda beni de bogacak olan,yasamak icin otonom sinir sistemimiz tarafindan kimyasal reaksiyonlarla tepkimelere giren havanin soluk borusu icinde giden ve gelen kismi..
darklord
ankara`da bir bar ismi. genel alamda klasik bar anlayi$ini yikmi$ etnik ve otantik muziklere yer veren bir bar. son gittigimde orta cag muzigi yapan bir grup vardi muhte$emdi.
esek sipasi
bir kiz arkadasim vardi lisedeyken adi da aynen nefesti.zaman zaman sarkilarda gecen tum nefes kelimelerinin basina kalmasina sebebiyet vermistir bu isim fesat kisiler tarafindan.ornegin emre altugun sarkisindaki "nefeees nefeseeeee, belki dudak dudagaaaaaaa" pek bi siklikla ithaf edilirdi kendisine.
henuz uc yasinda bir kardesim var
mercan dede’nin aşmış yarmış yeni albümü yine doublemoon etiketiyle raflarda şöyleki :

daha önce nar (ateş) ve su albümleriyle anasır’ı erbaa dörtlemesine başlayan mercan dede, nefes ile de hava elementini, yani anasır-ı erbaa’nın üçüncüsünü müjdeliyor dinleyenlerine. o zaten bir gönül adamı, hayatın önüne düşmüş bir seyyah. melodilerin arasında da aynı ruhla gezinen, onlara nefes veren bir müzisyen.
bu albüm mercan dede’nin şahlanışının, kendi ruhuyla dans etmesinin bir sembolü. sanki içindeki bütün nehirler dışarıya taşıyor ve dünyanın kalbi, onun vücudunda atıyor. şarkılar kimi zaman deniz gibi kabarıyor, kimi zaman hiç ayak basılmamış düz bir ovanın ıssızlığında, dinginliğinde karşılıyor sizi.
nefes, mercan dede’nin diğer albümleriyle aynı izleği taşısa da, farklı bir sound arayışını da yansıtıyor. ilginç denemeler, çarpıcı icralarla karşılaşıyorsunuz. hüzün ve coşkunun iç içe geçtiği bir çalışma bu. acıyı da yaşıyorsunuz, ilk heyecanı, dallarında açmaya hazırlanmış tomurcukları da… doğunun büyüsünü, mistik öğeler, elektronik tınılar ve yerel enstrümanlarla birleştiren mercan dede arınmanın en saf halini yakalamaya çalışıyor.
tabii ki kendisine eşlik eden müzisyen arkadaşları hayat veriyor albüme: kanadalı ben grosman’ın dünyada çok az sanatçının çalabildiği hurdy gurdy sazını nefes için toronto’da kayıt etmesinin yanı sıra kemanıyla hugh marsh ve mercan dede’ye deniz kabuklarıyla eşlik eden trombon sanatçısı steve turre, okyanusların, uzak kıyıların sesini albüme taşıyarak ruhumuzu temizliyor.. “sesiyle ibadet eden” ünlü mevlithan kani karaca’yı da okuduğu bulbul kasidesiyle anıyoruz. büyülü sesleriyle aynur doğan ve iranlı sanatçı azam ali ş bestelere nefes veriyor. mercan dede’ye eşlik eden klarnet ustası serkan çağrı, kemençe üstadı neva özgen, günümüzün en önemli kanun icracılarından göksel baktagir, yine klarnet ve trompette aykut sütoğlu, asma davulda hüseyin ceylan icralarıyla nefesin seslerine yeni dünyalar eklemiş önemli isimlerden...üstelik mercan dede’nin ilk vokal denemesine de şahit oluyoruz.
albümde herkes kendi payına düşeni üflüyor... havanın ferahlığı, yaşamın sembolüdür nefes.
ne müthiştir nefes almak ve aldığını geri vermek... .
capt it all
#302471
#302470

bir yerlerden gözüm ıssırmakla kalmıyor, bayağı büyükçe bir parça koparıyor diye düşündüğüm yazar.

edit: can dostlarımdan bir tanesiymiş de haberim yokmuş. ho$ gelmiş, beş gitmez inşallah.
firambogaz
grup ayna’nın son albümünün adı.

1. nefes
2. gözlerinde samanyolu
3. ay değil mevsim değil
4. ben nerede doğdum
5. ah marmara (bebek park’ında)
6. çok yalnızız
7. tek tabanca
8. günler geçiyor
9. seninle ben
10. gesi bağları
11. kış günü ayrılık
12. hekimoğlu
13. doğumgünü
14. aşkın kanunu (ah ayrılık)
15. ezogelin
16. sivas ellerinde
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol