nasyonal sosyalizm

made in heaven
kisaca nazizm olarak adlandirilir.hitler doneminde adini duyurmasina karsin kokeni daha eskilere dayanmaktadir.kuramin ozu tarih ve kan bagiyla birlesmis ari bir irkin ustunlugunu kabul etmektir.hitler bu ustun irkin cermenleri de icine alan hint-avrupa irki oldugunu savunmus ve bu dogrultuda hareket etmistir.
darth sidious
fasizm ile karistirilmasi gerek sey. cunku birebir ortusurler. hatta fasizmin terminolojideki ismidir. isim tamlamasindaki sosyalizmin sol ile ilgisi yoktur. ulkemizde dogu perincekin basini cektigi isci partisi bu gorusu destekler. son donemde ulkuculerle gorulmelerinin sebebi de budur.
freagl dreams
ulusal-sol anlamina gelen, ilk olarak mustafa kemal ataturk ’un ortaya attigi, daha sonra hitler tarafindan kopya edilen, anlami degi$tirilen goru$tur. milliyetci bir yapi icinde sosyal e$itligin saglanmasi, gerekli yatirim ve altyapilarin devlet tarafindan hazirlanmasi, toplumun rejime var gucuyle katilip kendisini geli$tirmesi anlamina da gelen goru$tur. ulusal sosyalizm, bugun turkiye’deki cogu sosyalistin savundugu sovyetci du$unceyle kari$tirilmamalidir.
overload
temelinde salt esitlik ve asırı milliyetcilik yatar. ancak hitler ve stalinden sonra tu kaka olmustur o ayrı. hic bir rejimde kitap yakılma olayı yoktur. sansür adı altında bir cok sey yapıldıysa bunun adı nasyonal sosyalizm degil monarsizmdir.
dccl
milliyetçi sosyalizm olarak açıklanabilecek olgu. dünya da herkesin bildiği örneği nazilrin kurduğu partidir. ayrıca maonun çinde kurduğu kim il sung’un kuzey korede kurduğu partilerde bu düşünce sistemini savunmaktadırlar.
aello
saçma sapan bir şeydir, adında çelişir zaten ilk önce. sosyalist ekonomi sistemine dayalı, faşist yönetim biçimi ve temelinde ırkçılığı barındıran bir ideolojidir. almanya’da bu nazizim olarak yaşanmıştır.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol