muhabbet kuşu

0 /
made in heaven
kapladigi ufak alan,sevimli goruntusu,ogrenebildigi kelimeler sayesinde eglence kaynagi olabilmesi gibi sebeplerden oturu evlerde en cok beslenen kus turu.kimisi cok cana yakin olup sizinle yemek masasina gelerek onunuzdekileri didikleyebilirken,kimi agresif tipleri feci sekilde isirabilme yetenegine sahiptir.
peach
ilk besledigim hayvan olma sifatini alan bu sey cok tatli ve sevecendirler. sevgiyle yaklasildigi takdirde gercekten yabani hareketler beklemek anlamsizdir. mavis isimli ilk muhabbet kusum o derece sevgi ve ilgiyle yogurulmustu ki omzumuzda ve acik havada gezdirirken kacacagina dair en ufak suhpemiz olmazdi ailecenek. bir tatil beldesine gittigimiz haftasonu ne olduysa olmus ve gocmen kuslara takilarak uzaklasmis, guvenimizi bosa cikarmis, o 6 yasindaki tatli cocugu gozleri yaslarla birakmistir. hayvan hayvandir tezini bir kez daha dogrulamistirlar.
serco
muhabbet kuslarinda melez olma olasiligi %98’dir.
ani ve buyuk oranda isi degisimlerinden korunmalari gereklidir. hemen her canli renkte bulunabilen muhabbet kuslari cok erken donemlerde sahiplenildiginde konusma yetenekleri cok gucludur. insanlarda oldugu gibi dunyayi renkli gorurler, saniyede 150 resmi algilayabilir ve belirli sesleri hafizalarina alarak sonradan kullanabilirler, konusabilmelerinin en onemli nedeni budur. yuksek ve ani seslerden cok korkarlar, damak zevkleri farkli farklidir; kimi tuzlu kimisi tamamen tatli sevebilir.
kolay edinilebilir olmalari ve konusabilme yetenekleri tercih edilmelerindeki en onemli etkendir.
maliyeci
çok iyi bir dosttur.yeterli iletişim kurulabildiğinde cam pencere açık da olsa omzunuza alıp evin içinde rahatça gezebilirsiniz,kaptanın papağını gibi inmez omzunuzdan. ya da benim hayvanım inmiyordu. hepsi bir olmaz tabi.
maliyeci
sanıldığı kadar geri zekalı bir hayvan değil bence.mesela benim rahmetli kuşum susmuş öle kafesinde takılırken biz sofraya oturduğumuz anda eğer onu kafesten çıkartmazsam "cıkcıkcıcıkcıcı" gibi bir sesi oldukça yüksek sesle kafa sikecek biçimde çıkartarak protesto ederdi.çünkü alıştırmıştım onu yanıma alıp ekmek içinden veya sofrada varsa yeşillikten biraz vermeye.
myysteriouss
insanın özenip evin içinde onla uçası gelir, hatta ev sınırları dışına da beraber çıkmak ister deli gönül. hastalarıyımdır sonuna kadar..
orqn
bu hayvanlardan bir adet alıp kafese kapatmak onlara yapabileceğiniz en büyük kötülüktür. iki tane alıp kafese kapatın lütfen. bir süre sonra çıldırıp kafalarını yemliklere vurabiliyorlar zira. hayvan da olsa sonuçta çiftleşen yaratıklar onlar da.
rumuz pilis tiray egen
(bkz: muhabbet koyu)

diye bi bkz vermek isterdim ama malesef bu kuşlara yapılan zulume karşı kendimi bi an biliçli hissettim. yazıktır günahtır lan abileri, ablaları yapmayın. bülbülü altın kafase koymuşlar hani benim semerim demiş.
ladycapulet
kuzenimin evinde bulunan kuşun türü. konuşamıyor ama bik bik bi sürü kafa ütülüyor. yeni öğrendiğime göre dişileri böyle konuşmadan kuru gürültü yapıyormuş daha çok.
proserpina
90lı yıllarda çocuğu olan neredeyse her ebeveynin kafasını ütülemiş olan şirin mahluktur kendisi. birç birç ötüp dururlar sabahtan akşama dek. yetenekliyseniz bir kaç kelime ezberletebilirsiniz bazılarına.

son zamanlarda iki tane alsam mı diye düşünmüyor değilim, muhabbet edecek adam kalmadı etrafta, artık birlikte öter dururuz. kedili teyze olmaktan nispeten daha sağlıklı.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol