metrobüs

0 /
angelus
bir çeşit toplu taşıma aracıdır lakin yalandır, yalan olmaya mahkumdur. ama bi mucize olur bu yarı metro yarı otobüs olan ilginç taşıt istanbul trafiğine süper çözüm sağlar, insanlar rahat rahat işine gücüne gider, ben göt olurum, insanlar kardeş olur, hayat bayram olur.

http://www.ibb.gov.tr/tr-tr/haberler/haberdetay.html?haberid=22305
mim efendi
evet metrobüs metro ile otobüs arasında bir araç olarak tanımlanabilir. ama yalan değildir. hele yalan olmaya mahkumluktan çıkmıştır. metrobüs an itbariyle izmirdedir. modern tasarımıyla istanbula faydası olacağı düşünülmektedir.

http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=268020
urban f
elbette yeni ulaşım araçları geliştirilsin ama kullanılabilir olsun yeterki bunlar , kullanılabilirlikten ise kastım mesela metro yaptılar durakları insanların en çok ihtiyacları olan otobüs -minibüs -vapur gibi aktarma yapabilecekleri yerlerde değilde alışveriş merkezlerinin içine açılıyor , veya çıkmak istedğiniz bir meydana 10 dklık bir yürüyüşten sonra ancak ulaşıyorsunuz , şimdi de e-5 için -haliç köprüsünden havaalanı kavşağına kadar olan bölgede mesela - yaklaşık 4 senedir otobüsler için yan şeritler yaptılar yan şeritlerin e- 5 in ortasında bıçak gibi kalan ayrım noktalarında onlarca insanın arabası ortadan biçilip içinde can verdi ,şimdi gene aynı yolun ortasına bir de metrobus şeridi koydular neredeyse e-5 otoban kısmı 2 şeritlik mahalle arası sokağa döndü.çok uzayacak farkındayım ancak madem sonunda insanların metro-hafif tramway gibi durakları e-5 le çok az çakışan ulaşım araçlarından yeterince faydalanamadığını anladılar neden mesela ankaradaki gibi havai bir tramway şeridi yapılmadı e-5 güzergahına bahsettiğim tramway şeridini taşıyan kolonlar pekala e-5 in ortasındaki yaklaşık 1-1,5 metrelik otluk bölümde inşa edilebilir ve var olan duraklar hizasında üst geçit kolları uzatılarak inme şansı tanınarak insanlar istediği yere gidebilirdi , oysa şimdi o metrobüslerin hem durak araları çok geniş hem de yolcuların o e-5 ortasındaki duraklara ulaşabilmesi için saçma sapan yerlere ayakları indirilen çelik karkaslı üstgeçitler yapılıyor , ve ben inanın çok merak ediyorum o metrobüsten inip de ust gecit yerine e-5 ten kaç kişi karşıya geçmeye çalışırken rahmetli olacak...
idiamin
17 eylul pazartesiye yetistirilemeyen, bu yuzden de 17 eylul icin 2 tane kiralanan vasıta. duraklarını yanlıs hesaplamıslar, yetistirememisler...
yapılırken helal olsun belediyeye diyordum, topbaş sonunda dogru durust bir proje yapacak diyordum; ama olmamıs, olmasını beklemek de buyuk eseklikmiş, gec ogrendim.
senaristanbul
aslında metrobus, güzergahına yerleştirilmiş elektronik aygıtlar vasıtasıyla yolundan sapmadan giden uzun otobüstür.
ancak metrobus yolunda böyle bir elektronik düzenek kurmak kolay değildir; zaten metrobusun kendisi de dünya paradır.
öyleyse napılmalıdır?
mevcut d-100’ün ortasında tercihli bir yol ayrılır.
burada çalışmak üzere 78 no’lu hatlı otobüsler servise konulur.
bunların tabelalarına da metrobus yazılır.
işte size metrobus.
enron
"iki iş arasında zikiş" deyiminden ortaya çıkan çarpık ulaşım aracı.50 tane farklı işe başlayıp aradan birini bitirmeye çalışırsanız olacağı bu olur dedirten çok oturgaçlı kahırgeç.yada bir nevi frankestein.
brozek
gerçeği sonunda hollanda’dan türkiye’ye gelmis olan,26 metre uzunlugunda,400 kişi ayakta tasıyabilen,trafikte gördüğünüzde bu ne lan diyebileceginiz nadide toplu taşıma aracı.
a momentary lapse of reason
bana "bu metrobus istanbulun trafik sorununu çözsün, ben de bikini giyeceğim" dedirten alettir. nasıl olsa bu metrobus öyle bir alettir ki, adama jartiyer bile giydirir şeklinde bir kaygım yok. istanbulun trafik sorununun bu şekilde çözülemeyeceğini herkes bilir.
passive
sanırsam en çok istanbul üniversitesi avcılar kampusu öğrencilerinin işine yaran, büyük zaman tasarrufu sağlayan süper hede. topkapı’dan avcılar’a yaklaşık 1-1:30 saatte giden bir birey bu metrobus denen hede sayesinde 30-45 dakikada gidebilmektedir. he çok kalabalıktır, otobusun camlarına yapıştırma potansiyeli yüksek bir olaydır o ayrı..
independence
bu ta$itlarin aliminda cok buyuk yolsuzluklar tespit etmi$ mufetti$ler.hic ihale falan acmadan direk satin alinmi$ bu araclar ve rekabet ortadan kaldirilarak belediye buyuk bir zarara ugratilmi$.mufetti$ler raporlarini savciliga iletmi$ler, du bakalim nolcak.
igor
tasitlarin alimiyla ilgili olarak kurumun butcesi ile orantili olarak dogrudan alim diye bir sey vardir. mufettislerin yapacagi arastirma sonucunda fos bir durum cikarsa sasirmam.
elma sekeriiii
gidi$ geli$ boyunun uzatılması söz konusudur. yani avcılardan ba$layıp mecidiyeköy’e kadar uzatılması amaçlanıyor. ufak ufak çalı$malar var ama e-5’i kullanan araçların bir tadilata daha dayanamayıp isyan etmelerinden korktukları için hurra diye kazamamaktadırlar. zamanla o da olur.
independence
ben ki akp’ye ve akp’nin belediyelerine default bok atma eyiliminde bir insan olarak bu cali$maya da bok atmayi cok isterdim. hatta daha once bu araclarin aliminda yapilan yolsuzluklarla alakali kimi karalamalara da ufak yfak ba$lami$im, ayni ba$lik icerisinde yer aliyor o entryim.

ancak bir de insanlara yansimasina goz atmak lazim.

zincirlikuyu’dan avcilara gidi$i du$undum bir. ben ozel aracimla 2 saate yakin biz zaman diliminde gidemezdim eskiden. ozellikle cuma ve pazartesi gunleri zaman 2 saati de gecerdi kolaylikla. merter’den dal trafige omur taraflarinda acilsin birazcik, hadi orayi atlattin bu sefer dal $irinevler’den trafige allah bilir nerede acilir. oysa $imdi soylenilenlere gore zincirlikuyu’dan avcilar’a 45 dakikada ula$mak gayet mumkun. binmedim gormedim ancak cok farkli yerlerden duyduklarim bu $ekilde. ustelik her 10 dakikada bir metrobus seferleri olacakmi$, belki de o da olmu$tur.

bu baglamda yapilan cali$malar son derece tatmin edici. ozellikle okullarin acilmasina yeti$tirilmesi super bir $ey. istanbul trafiginin bir nebze azalmasina katkida bulundugu da soylenegelenler arasinda.

bu sefer bok atamadim, in$allah diger icraatlara.
elma sekeriiii
inanılmaz bulu$.

insanların avcılardan mecidiyeköye yakla$ık 50 dakikada gitmelerine olanak saglamakta. ve inanılmaz da rahattır. yani siz ayakta olsanız dahi her hangi bir trafige takılmadıgınız için içiniz rahat ve klimalar e$liginde kısa süre içerisinde inmek istediginiz semte ula$ıyorsunuz. ondan sonra da semt içine ula$ımı saglayan otobus yada minibüslere biniyorsunuz. bu kadar basit ve kullanı$lı.

arabası olanlar için ise büyük sıkıntı. zira metrobus için her iki taraftan da çalınan $eritler sürücülerin keyfini bozup zaten olan trafigi daha da yogun hale getirmi$tir.
millet metrobüsle kolayca ve rahatca ula$ımını saglarken arabası olan eziyet çekiyor ve bol bol küfür ediyor bu metrobüse. arabası olmayana hayat ho$ olmaya ba$lamı$tır bu projeyle e-5 karayolu, ama olana da eziyet.

hem avantajlı hem de dezevantajlı...


arutha
küçükçekmece ve büyükçekmce adliyelerine ulaşımı kolaylaştıran ulaşım biçimi. zira eskiden bir büyükçekmece adliyesine gitmekle; bursa adliyesine gitmek arasında pek fark yoktu.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol