manik depresif

independence
bipolar disorder diye de gecer, ilaci lityumdur, manik durumunda uc noktada hareketli yerinde duramayan civil civil yakin olduklarini simsiki saran depresif durumlarinda da ice donuk evden disariya cikmak istemeyen en basit gunluk gereksinimleri yerine getirmekte zorlanan insanlardirlar. lityum aldiklarinda bu halleri normale doner yalniz bu onlardan asiri neseli olma halini de goturdugu icin bunu uzun sure kullanamazlar. hayata uyumda zorluk yasarlar. manik halleri de aci vericidir cunku lunapark etkisi vardir, hic bosalim yasamadan ayni eksen etrafinda donen bir hiz treni. hastalik intihara kadar goturebilir.
memento mori
mani belirtileri şöyle özetlenebilir:

1.enerji artışı, kolay yorulmama,
2.aşırı neşelenme veya aşırı sinirlilik
3.dikkatin çabuk dağılması
4.uyku ihtiyacında azalma
5.muhakeme yeteneğinde bozulma, düşüncelerde aşırı artma
6.cinsel istek ve aktivitede artma
7.hastalığı kabul etmeme
8.aşırı para harcama
9.riskli davranışlar içine girme
10.konuşmada aşırı artma, konuşmanın bölünememesi, hızlı konuşma
11.kendine aşırı güven, kendini büyük ve önemli biri olarak görme
nihilist
manik genel anlamda mutlu olma halidir deli bireyin; yerli yersiz bi mutlu olunur bu safhada deli kisisi,polyanna bu hali ile manik bir godzilladır. bunun yanında birey bazı bazı depresif doneme de girer, depresyonda olan birey antikonformist edası ile herseyden yine yerli yersiz olmak sureti ile nefret eder...
steroid
bipolar bozukluk manik depresyonun bir alt grubudur. manik depresyondan farkı, burdaki mani nin hipomani şeklinde kendini göstermesidir.
swetelina
diğer bi adıyla bipolar bozukluk hastalığına sahip kişilerin çocuklarında da bu hastalığın ortaya çıkma ihtimali %50’dir.

hiçbir zaman yok olmaz sadece gizlenir,tamam geçti kurtuldum dediğiniz anda bile bi krizle karşılaşma olsalığınız yüksektir.
pinhan
bu tarz depresyonda ki diger adi olan bipolar’dan da anlasildigi uzere fail uclarda yasar. ya cok mutludur ve her seyi bu sekilde yasamaya calisir. ya da kendini depresif hisseder ve cevresindekilere de bu ruh halini yansitmaya calisir.
chef doeuvre
yani kişi uç noktalardadır ve dengeyi sağlayamaz. duygular aşırıdır.genelde lityum içeren ilaçlar kullanılır,tedavi uzun bir süreçtir ve hasta takip edilmelidir.çoğunlkla hasta tedaviye yanıt verir. psikoterapi ile desteklenmelidir.
kan tahlilleri düzenli olarak yapılmalıdır aksi takdirde toksik doza ulaşır.
ilseyim
yaşayana ve çevresindekilere hayatı zehreden hastalık. canınız kadar sevdiğiniz birinin ağlayarak "paygamber olmadığımı biliyorum ama buna inanmakta zorlanıyorum ve buna kendimi inandırmaya çalışırken yoruluyorum" diye isyan etmesi, sürekli onun yanında olmaya çalışmak ama kafasından geçenleri asla kestiremediğin için sadece fiziksel olarak yanında olmak, ötesine geçememek, bu yüzden kendini kötü hissetmek. yiğit özgür karikatürlerindeki gerçeklik payına birebir tanık olup gülsem mi ağlasam mı bilememek. depresif dönemlerinde ne yaparsan yap sıkıntısını dağıtamamak, yardım dilenmeleri karşısında güçsüz kalmak. her an neye ne tepki vereceğini kestiremediğiniz için tedirginlik yaşamak.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol