los angeles

j lo
anlami melekler sehri olan,washington dc den sonra gelen amerika birlesik devletlerinin ikinci buyuk kenti.
angelus
1781 yilinda ispanyollar tarafindan kurulmus olup, orjinai adi "el pueblo de nuestra senora la reina de los angeles del rio de porciuncula"dir.
seda
sehre indigin anda okyanus kokusunun icini sardigi,palmiyelerin gozlerini kamastirdigi,meksikali insan dolu, en guzel ile en cirkin arasinda gidip gelen,merkezinden uzaklastikca ve sahil kasabalarina indikce guzelligine doyamadigin,uzun bir zamanimi onla gecirdigim, donmek icin gun saydigim sehir...
myysteriouss
ispanyolca kelime olan angel’e gelen ’es’ kelimeyi çoğul yapmıştır ve ’los’ ingilizce’deki the’nın görevindedir.anlamı melekler şehri değil melekler olmuş oluyor böylece.kaynağından yola çıkarak gerçek okunuşu da aynen yazıldığı gibi olmalı.
angelus
güney kaliforniya’da bulunan bir metropoldür. amerika birleşik devletleri’nin batısında bulunur. şehir, vilayet yöntemiyle yönetilmektedir ve los angeles vilayetinin bir parçasıdır.


los angeles kaliforniya’nın en büyük şehridir, amerika birleşik devletleri’nin de en kalabalık ikinci şehridir (2002 sayımına göre 3.798.981 kişi).

4 eylül 1781 tarihinde ispanya kontrolündeki meksika tarafından keşfedilen şehir (her ne kadar kızılderililer uzun süredir orada yaşasa da) los angeles 4 nisan 1850 tarihinde kaliforniya’nin bir parçası olmuştur.

los angeles metropol alanı, los angeles, san bernardino , riverside , ventura ve orange vilayetlerini ve 16 milyonun üzerinde değişik etnik ve ekonomik geçmişe sahip insanları barındırmaktadır. los angeles yanlış olarak birçok kez "güney kaliforniya" olarak adlandırılmaktadır, ancak coğrafi olarak san diego ve imperial vilayetleri de başta olmak üzere birçok bölüm göz ardı edilmektedir.


malibu sahili.1876 yıllarına kadar nüfusu on bin dolaylarında olan los angeles, petrol yataklarının keşfedilmesi, kaliforniya kuzeylerindeki altın madenlerinin bulunması, ve de gerek doğal güzelliği açısından birçok insanın rüyalarını süsledi.

1920’li yıllarda sanat ve eğlencenin de tüm ülke genelinde öncüsü olmaya başlamıştır. new york’un klasik broadway’ine karşı hollywood sineması gelişen yıllarda da çok daha güçlü olur ; günümüzde de broadway’in büyük bir geliri hollywood’dan gelmektedir.

los angeles’ın da büyümesiyle komşusu olarak gelişen ilçeler de vardır.


venice beach, marina del rey, beverly hills, santa monica ve hollywood gibi dünyaca meşhur ilçeleri içinde barındıran los angeles’ın içinde bulunduğu kaliforniya’nın valisi de ünlü film yıldızı arnold schwarzenegger’dir

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol