lama

firambogaz
lama (lama glama), camelidae (devegiller) familyasından güney amerika’nın dağ ve çayırlarında toplu halde yabani olarak yaşayan guanako’dan evcilleştirilmiş gevişgetiren bir hayvan türüdür.

lama genel olarak 1-2 m boyunda olup, 15 cm uzunluğunda bir kuyruğa sahiptir. omuzları yerden 1-2 metre yüksektir. ağırlığı 70-140 kg civarında olup, narin bir vücudu, uzun bir boynu ve uzun ince bacakları vardır. develerden farklı olarak sırtında hörgüç bulunmaz. başı küçüktür, uzun bir çene kısmı, uzun kulakları ve fırlamış gözleri vardır. postu kaba ve yünlüdür. dişilerde tüyler boyun ve ayaklarda kısadır.

ağustos ve eylül aylarında çiftleşirler. erkekleri dişiler uğruna birbirleriyle dövüşürler. gebelik 11 ay sürer. yeni doğan yavru anne tarafından dört ay emzirilir. lama 2,5-3 yaşlarında üremeye başlar.
http://tr.wikipedia.org
seyhmerat
üzerinde hörgüç olmayan ama deveye çok benzeyen bir çeşit dört ayaklı memeli hayvan. eğer sahibi üzerine çok yük koyar ve taşıttırırsa ya da sahibi üzerinde uzun süre boyunca giderse yorulunca sahibine dönüp tükürür. akıllı bir hayvan sanki.
overload
hayata ve yaşananlara karşı tepkili hayvan. protesto ettiği artık her neyse insanlık olarak bilmiyoruz ancak o yinede bu ketum tutumuna devam ediyor.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol