kova burcu erkeği

0 /
expert3
ilk entryde ogrendigim uzere benden sevgili olmazmis. bu durum karsisinda "ilk firsatta papaz hatip lisesine ve oradan kutsal koleje gidip papaz olayim da en azindan diger tarafta rahat ediyim" fikrini aklima getiren hodo.

edit: ilk entry nerde lan.
beatrix
a$ik olunasi $ahsiyetler. ama iyi bir sevgili olamadiklari kesin. yine de her zaman etrafimda bulunan ve dost olarak yeri dolmaz ki$ilikler.
ilk insan
yasak elmadir kova erkegi.. hem cook ister kizlar bunu hemde kacarlar, ama yine de elmayi yer ve tuzaga duserler.. hepsi cok zeki degildir ama hepsi istisnasiz hepsi cok zeki gorunebilirler.. ayrica yine hepsinin zeka ortalamasi aldiklari egitim, bulunduklari cevre falan goz onunde bulunduruldugunda ortalamanin ustundedir.. konusarak bir stadyum dolusu insani siyahin aslinda beyaz olduguna ikna edebilecek guce sahiptirler; o kadar kendilerinden emin, uzun suslu cumlelerle konusurlar ki konustuklarinin hakikaten bir anlam tasiyip tasimadigini anlamak icin onlarin auralarinin etkisinden ciktiktan sonra dusunmek gerekir.. *estetik manyagi olduklari icin birseyin (esya, insan, vs) once "guzel" gorunmesi gerekir.. keza bu "guzellik" konusunda coook siradisi hayal ve beklentileri de olabilir.. islevsellik cok daha sonra gelen bir beklentidir onlar icin.. ask, hirs, etkileme soz konusuyken bir prens olan kova burcu erkegi, sair zamanlarda tam bir okuz olabilir,(bu bir genelleme ustume almiyorum) bunu da gayet normal biseymis gibi ifade edebilir.. extra large bir yasm tarzlari vardir, sikintiya falan hic gelemezler, sabir sebat gostermeleri neredeyse imkansizdir ve bu yuzdendir ki cok zeki olmalari nadiren ise yarar, buyuk buluslari yapan, buyuk basarilara imza atan insanlar onlar arasindan yoktur yada ben bilmiyorum,cahil kaldim bu konuda.. kendi evrenlerinin krallari olurlar.. jole kadar esnektirler, her ortama her kaliba, her yola gelirler, herkesin dilini bilir ve konusurlar; ki ikna kabiliyetlerinin onemli bir kismini da bu becerileri olusturmaktadir.. ve aslinda budur onlari korkutucu ve anlasilmaz kilan.. nabza gore serbet vermenin tanrilari olduklarindan, istedikleri olana kadar sadece duymak istediginizi soyler, gormek istediginizi gosterirler ve bu zekaya dahil olan sezgisel gucleriyle tahminleri tam 12den isabet etmektedir.. siz bir iluzyona asik olursunuz, siz asik olana kadar o istedigini elde etmistir, ve coktan gitmistir.. sizi yeniden kandirmak isteyene kadar.. gidip kanarsiniz bile bile, cunku o yine biliyordur ne duymak istediginizi.. bu sizofrenik kisir donguden cikmanin tek yolu onlar gibi dusunmek ya da hayatiniza girmis olduklari gercegini reddetmektir..
melusine
bilgiye ve zekaya onem veren,paraya deger vermeyen ve genelllikle capkin erkeklerdir.cok yonludurler. sik sik degisir. bazen iyimser, bazen neseli, bazen de ciddidir.cok akillidir ve eninde sonunda basariya gidecek bir tiptir.her kova burcu gibi toplum icinde mutlaka kendinin kova burcu oldugunu farkettirir.
ayrica; (bkz: kova burcu kadini)
archangel
ukala,vurdumduymaz ve çapkın tiplerdir.sevince tam severler,iyi de sevgili olabilirler;fakat bir kova burcu erkeğinin size bağlanması çok zordur.bazıları çok akıllı olmasalar da kendilerini pazarlamayı iyi bildiklerinden çok zeki erkek izlenimi verebilirler.dediğim dedik bir yapıya sahiptirler.patavatsızdırlar,aklına geleni düşünmeden konuşup adama kalp krizi,felç,cinnet vs geçirtebilirler.bunlara katlanabilmek için çelikten yapılma sinirler gerekir.temelde çok çok iyi insanlar olsalar da şu saatten sonra en sevdiğim kova burcu erkeği bana uzak allah’a yakın olanıdır.
sergey
bir kova erkegı olmam munasebetı ıle #296510 numaralı entryde yazan olayı gorunce ıcımı kıpır kıpır kıpırdatan seydır.
vona
super adamlardir. her eve bunlardan bir tane mutlaka lazimdir. diger burclarin erkekleri hic cekemeseler de her seyi bilir bu adamlar. bilmeseler de ustun zekalari ilahi bir sekilde tahmin etmelerini saglar.
sistematik kedi
her konuda illa ki bir fikri olan sempatik insanlardır bunlar. kesinlikle iyi bir sevgili olamazlar ancak her aradığınızda yanıbaşınızda bulabileceğiniz dostlardır.
freagl dreams
tüm ayrıntıları ortaya dökecek bir alıntıyla istemeye istemeye ipliğini pazara dökeceğim hemcinslerim.

zamanının çoğunu bir şeyler keşfetmek için harcar. dışa dönük, bilgili eğlenceli bu adamın yanında sıkılmak mümkün değildir. eşi her şedyen önce arkadaşı olmalıdır. aşkı beyninde başlar ve beyninden beslenir. genelde geç evlenirler.
monoton olmazlar. çocuguyla iyi arkadaş olurlar.
meselenin özüne yüreklice inecek olursak, bir kova erkeğinin, âşıklardan beklenen davranışları göstereceğini hiç ummayın. eğer böyle bir beklenti içindeyseniz, sizi bir sarsıntı, hatta belki de bir dizi sarsıntı bekliyor demektir. arkadaşlığa gelince, güvenilir bir arkadaşlıkta aradığınız her şeyi o’nda bulabilirsiniz. aşkta? bir zamanlar tanıdığım bir kova şöyle demişti. " herkesin bir kız arkadaşı olabilir. ama aşk gene de başka bir şeydir. " bu akıllıca bir gözlemdir. evet "aşk başka bir şeydir. " kova’larda... sizden hoşlanmıyormuş gibi davrandığı zaman, oltaya yakalanmak üzere demektir. sebebi basit sadece mantık. kova erkeği herkesten hoşlanır. herkes o’nun arkadaşıdır. hattâ en amansız düşmanından bile "arkadaşım" diye söz eder. o halde, birinden hoşlanmadığını söylediği zaman, bunun bir anlamı var demektir. ne demek istediğini anlamak biraz çalışmayı gerektirir. sözlerindeki çeşitli ince ayrımlar oldukça karmaşık olabilir.

bir kova erkeği, en değerli zamanını başkalarının duygularını anlamaya çalışarak geçirse de, kendi gerçek duygularını açıkça göstermek istemez. kendi tepkileri ve niyetleri karışıktır ve sırf sizi yanıltma zevkini tatmin etmek için, onları öyle muhafaza etmeye çalışır. bu adam gerek aşkta, gerekse arkadaşlıkta birçok garip tecrübeler geçirecek ve bunların her birini büyük bir dikkatle inceleyecektir. o’nu nikâh memurunun önüne götürünceye kadar, siz de bir başka tecrübe, bir başka deneysiniz. ve belki de bu size kaldıramayacağınız kadar güç gelebilir. tüm dikkatine rağmen o da aldatılabilir. ancak, o’nu yanıltmaya kalkışmadan önce, o’nun insanlara benzersiz bakış tarzıyla nasıl başa çıkacağınızı anlamaya çalışsanız iyi olur.

o, bir grup adamıdır ve doğal olarak takım çalışmasına yatkındır. spor oyunlarının kurallarını, onları sanki kendisi icat etmiş gibi iyi anlar. bu kuralları kendi kişisel ilişkilerinde de uygular, ilgileri tüm çevresine dağılmıştır, insanlara olan sevgisi genel olduğu için, karşılaştığı her insana belli bir ölçüde değer verir, ki biz diğer insanlar yaşamımız boyunca ancak çok özel kişiler için böyle bir zahmete katlanırız. bir kova için herkes özeldir. gerçekten herkes... hattâ henüz tanışmadığı kişiler bile. kova erkeklerinin pek azı bencil, ya da basittir. böyle özellikler gösterdiğinde biri kibarca o’nun dar kafalı olduğunu hatırlatı verirse çılgına döner. kova, kendisine dar kafalı denmesine asla katlanamaz.

kendi katı ahlâk prensiplerine bağlı olarak, olağanüstü yüksek ideallerle haşır neşirdir. bununla birlikte, bunların, o’nun kendine özgü ahlâk prensipleri olduğunu anlamanızda yarar var; mutlaka toplumun genel olarak kabul ettiği ahlâk prensiplerine uyması gerekmez! o, kesinlikle değişik, çatışmalı ve beklenmeyen olaylarla dolu bir hayat yaşayacaktır. gene de, başka hiçbir burçta rastlayamayacağınız kadar, tam bir sükûnetle dolu pek çok anları olacaktır. bir kadınla bütün insanlıktan daha fazla ilgilendiğini anlamanın şokunu atlattıktan sonra, son derece müşfik bir âşık olabilir. bütün tehlike bu şoku atlatıncaya kadardır. çoğunluğun yararına kendi sorunlarına aldırmamaya böylesine alıştıktan sonra, bu tutumunu kendi aşk hayatında biraz değiştireceği umulur. siz gene de buna güvenmeyin. bütün sadakatiyle size bağlanmış olduğunu birdenbire fark edivermesi olasılığı da o kadar fazladır. peki, orada bekleşen ve o’na ihtiyacı olan bütün o isimsiz yüzler ne olacak? öyle ise, sadece bir tek kişiye bağlanarak arkadaşlarına ve insanlığın geri kalanına sevgisini yitirmediğini kendi benliğine kanıtlamak için geriye dönüş yapabilir.

sonsuza kadar araştıran kova erkeği, sık sık kendisine, "acaba bununla ne demek istedi" diye soracaktır. bunun cevabını buluncaya kadar da huzura kavuşamayacaktır. bu soru o’nu çileden çıkarır. siz de sakın kayıtsız görünüşüne bakıp aldanmayın. kendisinden bir şey gizlendiğini hissederse, bu esrarı çözünceye ve işin aslını öğreninceye kadar geceleri uyku uyumayacaktır. bulduğuyla hayal kırıklığına uğraması ihtimali de her zaman vardır. o’nun için, bulduğu şeyin keşfedilmeğe değer olmasını sağlayın. eğer öyle olmazsa aslını öğrenmek için hiçbir zahmete katlanmayacak ve yeni bir bilinmeyenin örtüsünü kaldırmak, için oradan uzaklaşacaktır.

o’nu elde etmek isteyen biri, her şeyden önce biraz entrika çevirmeli. açık bir kitap hiçbir zaman o’nun merakını uyandırmaz. kapalı sayfalar o’nu çeker. bu sayfalar ne kadar kapalıysa, o’nun dedektif içgüdüsünü uyandırmak için o kadar iyidir. bir kadın o’nu umursamadığı ya da kendini ele vermediği zaman gözleri biraz daha açılacak ve dikkat kesilecek, tıpkı kaybolan bir şeyin kokusunu alan av köpeğine dönecektir. eğer bu arada yeni bir icat ya da eşsiz bir fikir ilgisini daha önce çektiyse, bir sonraki genç kız araştırma projesi biraz bekleyecek demektir.

kova erkekler insanın içine dokunacak kadar kibar ve halim selim olabilirler. ancak, yüzeydeki bu sakinliğin bir seraptan başka bir şey olmadığını unutmamak için parmağınıza şöyle parlak mavi bir ip bağlasanız iyi olur. görünüşteki uysallığının da... o, bir kadının azıcık fırsatçılığını bile hoş görmeyecektir. şayet sizin kendisini istismar ettiğinizi hissedecek olursa, ne yapacağı belli olmayan bu kova’nın cazibesi öyle çabucak yok oluverir ki cary grant’ın james cagney’e dönüştüğünü, bir greyfurtun yarısını suratınıza fırlatacak kadar kendini kaybettiğini görürsünüz, işin asıl korkutucu yanı, son derece öfkelenen kova’nın böyle korkunç bir hareketi pekâlâ yapabilecek kabiliyette olmasıdır, işin daha da korkutucu yanı, o’nu affetmenizdir. sakın ha! hiç olmazsa bir kereden fazla asla affetmeyin. o, bastığı yeri bilen, fazla erkekçe davranmayan, kabak tadı veren vaadler ve gözyaşıyla sulanmış suçlamalarla kendisini engellemeden, oraya buraya uçmasına göz yuman bir kadına hayranlık duyar.

şu greyfurta gelince, kovaların cins i latife karşı son derece nazik olduklarını belirtmekte yarar var. ancak bazen fazla heyecanlanınca iki cins arasındaki farkı unutabilirler. buna bir de uranüs’ün ne yapacağı bilinmezliğini ekleyince, günün birinde gözünüze greyfurt suyu kaçabileceğine inanırsınız.

uranüs’ün hükmettiği bazı erkeklerde temizlik konusunda fetiş diyebileceğimiz bir titizlik vardır. başkası havlusunu kullandı diye, ya da birisi yemeğinin üstüne üfledi diye avaz avaz bağıran bir kova’ya rastlayabilirsiniz. bunun ardında nörotik bir mikrop ve hastalık korkusu vardır. kova, eğer fobileri bir amaca hizmet ediyorsa, bunları romantik yaşamında kullanmakta bir sakınca görmez, bunu bilinçsiz olarak da yapabilir. göz farınızın kendisinde alerji yaptığından ve hapşırttığından yakınırsa hiç şaşmayın. uranüslülerin hoşlanmadıkları şeylere karşı alerji geliştirme gibi bir yetenekleri vardır. bu konuda doktorları bile yanıltabilirler...

kova abartılı jestlerle size ilân-ı aşk edecek bir tip değildir. bir karahindiba çiçeği koparıp sanki bir orkide getirmiş gibi size uzatması mümkündür. dürüst olmak gerekirse, çok mümkündür. size vizon kürkler, elmaslar armağan etmeyecektir. ama o’nunla yaşanan bir hayat, vizon kürk olmasa da, göz alıcı olabilir. helen hayes’le kocası charles mac arthur hakkında herkesin bildiği bir hikâye anlatırlar, ilk karşılaşmalarında charles helen’e bir kâse fıstık uzatıp, "bunların elmas olmasını isterdim," demiş. gelip geçen birçok yıllar ve birçok dolarlardan sonra o’na bir salkım pırıl pırıl elmas vererek, "bunların fıstık olmasını isterdim" demiş. bilmem mac arthur bir kova’ mıydı? ama kesin olan bir şey varsa, mutlaka doğum haritasında uranüs hâkimdi. çünkü bu, tam âşık bir kova’ya özgü o hiç beklenmeyen harika davranıştır. vizonu kim arar?

şimdi cesaretle en kötü gerçeğe bakalım. hiç bundan kaçınmaya ya da içinizden dualar etmeye kalkmayın. sıkı durun, geliyor. yengeç’in, oğlak’ın, aslan’ın ve terazi’nin aksine, bebeğin şekerden hoşlandığı gibi kovalar evlenmekten hoşlanmazlar. doğrusunu söylemek gerekirse, bunların çoğu elinden geldiğince evlenmekten kaçar. pek nadir bir kova erkeği genç yaşta evlenmeye ayartılabilir. ama istatistiklere göre böyle cesaret verici olaylara pek sık rastlanmıyor. bu çıkmaz genellikle bir kova’nın güzel, harikulade görkemli bir arkadaşlığı aşka dönüştürmesiyle başlar, kova’lar ilgilerini paylaşan, aynı zamanda sıkı fıkı arkadaş oldukları bir kızı seçerler. bu ilgiler arasında mickey mantle’ın vuruş averajı, kare bilmeceler, arap atlan, mississipi’nin üstünde uçuşan ateş böcekleri, v.b. da vardır. neden? nedenini anlamak kolay o’nu ciddi şekilde ilgilendirip saran bunca konuşacak konu varken, aşk yapmaya vakti mi kalır? o’nun ideali, arkadaşı olan ve kendisinden ağır duygusal isteklerde bulunmayan bu kızdır. pekiyi, buradan nereye çıkarız?

kova, erkekleri aşkın fiziksel ifadesinde pek rahat olamazlar. şu ilk "iyi geceler" öpücüğünün gerçekleşmesi uzun zaman alabilir. yalnız kabul etmek gerekir ki, çoğunlukla bunu beklemeye değer, çünkü geciktikçe güzelliği artar.

hattâ, "seni seviyorum" demek cesaretini bulduktan sonra bile, evlilik olayından kaçmak için, kitabın yazdığı her bahaneye,baş vuracaktır. bunlar eskidikçe, hayalhanesinde güzelce yenilerini icat edebilir. örneğin sükûnetle, size lâyık olduğunuz kadar iyi bakamayacağını, evde anne ve babasının o’na ihtiyaçları olduğunu, ya da kendisinin sizin için yeterince iyi birisi olmadığını anlatacaktır. bu işe yaramazsa, geleceğin hiç güven vermediğini ileri sürecektir. ben oniki yıl bir kızla nişanlı kalan bir kova tanıyorum.

kıskançlık o’nun harcı değildir. size, güvenilmez olduğunuzu kanıtlayana kadar, güvenecektir. doğal olarak güvenen bir insan olduğundan değil, yaptığı analitik incelemeler karakteriniz hakkında o’nu tatmin edici bilgileri verdiği için. doğum halitasında güçlü ters etkiler olmadıkça, yersiz kuşkulara ve sahip çıkma duygularına kapılmaz. pek nadiren kıskançlık duygusuna kapılsa bile, kendine hakim olduğu sürece bunu asla anlamayacaksınız. kendisi çok çok nadiren fiziksel sadakatsizlik yapacaktır. çünkü genelde bütün seks konusu, ilginç olsa bile, o’nu sarmaz. pek az kova, vaktinin çoğunu seks düşünerek geçirir. ama şayet böyle birini tanıyorsanız, onun doğum haritasında güçlü bir akrep etkisi olduğuna inanabilirsiniz. ()

kova bir kez eş seçtikten sonra, artık daha önemli şeylere kendini verebileceğini düşünür. rahatlar ve kendi özel laboratuarında rahat rahat oğlan-kız ya da erkek-kadın ilişkilerini araştırmaya koyulur. ()

uranüs cinselliği, daha geniş bir düşünce tarzının ya da idealinin bir parçasıdır. yasa dışı bir gönül ilişkisine kapılma olasılığı doğduğu anda () genel olarak hemen bu romansa son verecektir. bu, kendisini derinden yaralasa bile dürüst olmadığını düşündüğü bir ilişkiyi sürdürmekten daha iyidir. o’nun suçluluk duymasına neden olan durum hemen hemen her şey olabilir. anne-babamızın bu işi onaylamamasından veya din ayrılığından tutun da tamamen saf dışı bırakılmamış eski bir erkek arkadaşınıza, sekiz yaşındayken kendi kendine vermiş olduğu bir söze, bir vakitler bir kitapta okumuş olduğu bir şeye kadar. ama her ne olursa olsun, yakınlığı yeniden kurmadan önce, ters gelen durumun mutlaka düzeltilmesi gerekir. hattâ bu aşk victoria ile albert’in aşkı kadar ölümsüz olsa bile... kova gönül yarasına sessizce katlanacaktır, yeter ki arkadaşları duymasın ve soru sormasınlar. evlenmek için biraz uzun bir süre olduğunu düşünseniz bile, o sizi istemek için doksan yaşına kadar bekleyebilir. en kötüsü de, ilişkiyi keserken asla bir neden göstermemesidir. tersliğiyle, bunun zaten başından beri hayalden başka bir şey olmadığını düşünmenize sebep olur. affetmenin ve barışmanın gelecekteki bilinmeyen bir güne kaldığı gerçeğini anlarsınız. bu çok zalimce bir davranıştır, ama ne yaparsınız ki o, bu oyunu böyle oynar.

tek teselliniz, o’nun da kendine göre acı çektiğini bilmeniz olur. bunu nereden bileceksiniz? "kova’yı nasıl tanırsınız" o’nun, kendine has, ustalıkla duygularını telgraf gibi iletme yöntemi vardır. bunlar son derece hayal kinci olabilir. özellikle, ışığı değiştirmeye hazır oluncaya kadar, kendi o eşsiz özel iletişiminde yeşil — geç ışığı yandığı halde, size kırmızı — dur ışığını yakmaya devam ettiği sürece. bu istenmeyen bir romantik trafik kargaşalığına neden olabilir. yayanın işi zordur, ama kova şoför koltuğundadır. o’nun için merakını uyandıracak parlak bir başarıyla o’nu biraz sarsabilirsiniz - örneğin, venüs gezegenine giden ilk kadın olmak gibi.

böyle bir olayın bile o’nun duygularını değiştireceğini sanmayın. sizi gerçekten seviyorsa, köşe başındaki mezeciden daha uzak bir gezegene gitmemiş olsanız bile, gene sevecektir. ancak, böyle bir olay o’nun katı stratejisini etkileyebilir. bütün bunlardan anlayabileceğiniz gibi, iş aşka gelince, uranüs sizi dosdoğru bubi tuzağının üstüne yöneltebilir. ya da o üzüntü içinde bir başkasına yönelebilirsiniz. bu koskocaman bir zaman harcamadır. hatırlıyorsanız, kıskançlık yapmaz? ya da kıskanç olsa bile belli etmez. hem de o allah vergisi uranüs sezgisiyle bunun numaradan başka bir şey olmadığını bilecektir. çünkü sizi neyin etkilediğini bilir. unutmayın, sizi uzun süre incelemişti. sizin yapabileceğiniz tek şey, doksan yaşınızda bile hâlâ çekici olmayı ümit etmek, ya da şu venüs gezegeni işini uygulamaya koymaktan ibarettir.

bazen bunun aksi de olabilir ve bir kova da işler değişince sizi sahiplenme duygularına kapılabilir. sakın bu başınızı döndürmesin. uranüs’ün o arkadaşlığa olan bitmez tükenmez eğilimi yüzünden, ne zaman ve nerede bir arkadaş bulsa orada kalır. o’nun nerede olduğunu bilmediğiniz zamanlar bile olacaktır; hattâ evlendikten sonra ve bilmeniz gerektiği zaman bile... böyle zamanlarda kendinize şöyle söyleyin: bir arkadaşıyla ne kadar uzun süre kalsa da, bu o’nun normal merakından ve insanlara karşı hiç bitmeyen ilgisinden ileri gelmektedir. şayet arkadaşı bir kadınsa, bunun hiç farkında değilmiş gibi davranın. allah bilir ya, mutlaka o da farkında değildir. doğrudan kendisine sorarsanız, size doğruyu söylemesini bekleyebilirsiniz. ama o’ndan kuşkulanır ve tekrar sorarsanız, sizin doğruyu işitmek istemediğinizi düşünecektir. sizi cezalandırmak için de, düşünebildiği en korkunç hikâyeyi uyduracaktır () o muhteşem kızıl saçlı hakkında size anlattıklarının doğru olup olmadığını merak ederek geçirdiğiniz yersiz üzüntülerle dolu saatlerden sonra, şüphelendiğiniz için pişman olabilirsiniz. () gerçekten dikkat etmemiştir, ama siz ayrıntılarını sorunca, o da size bir ders vermek için tamamıyla hayali bir şeyler uydurmak zorunda kalmıştır. dersinizi çabuk öğreneceksiniz.

gene yalnızlık tutkularından birine kapılıp sessiz rüyalarıyla baş başa kalmayı tercih ettiği zamanlar o’na kırılmayın. ruhsal inzivasından daha sıcak ve müşfik duygularla çıkarak rüyalarını paylaşmak için size dönecektir. o’nun yüreğini ısıtan her şeyin de kesinlikle desteklenmesi gerekir.

o, çevrenizdeki en iyi ekmeğini taştan çıkaran kişi olmayabilir. ama, dünyaya yararlı bir şey icat etmeye ya da merih’e ayak basan ilk insan olmaya yeteneklidir; hem de orada kendini evinde gibi hissedecektir. bütçenin sarsıldığı zamanlarda bile, kova burcundan bir kova’yla insanı her zaman köşe başında bir sürpriz bekler. tabii, zengin olan, hatta milyoner olan bazı uranüslüler vardır; ama yüksek bir gelir düzeyi pek nadiren o’nun yüreğinde yanan ihtiras halini alır. gördüğünüz bütün zengin kovalar muhtemelen o zenginliğe tesadüfen konmuşlardır. kesin olan bir şey, ona aç gözlülükle sahip olmadıklarıdır. şayet şişkin bir banka defteri varsa, mutlaka genel olarak insanlığın yaran için ya bir madde, ya da bir fikir üretirken şişmiştir. ya da o parayı kendi tuhaf yaşlılık yıllarında kullanmak için biriktirmiştir. kim bilir? günün birinde zaman makinesinde bir seyahat yapmak isteyebilir ve o gün için cebinde yol parası olacağından emin olmak ister. çoğu zaman para konusunda makul olacaktır. ama paranız varken biriktirin ve taksit hesapları açmayın. sizin hesabınıza büsbütün titizlenmekten hiç vazgeçmeyecektir. bazen birden patlak veren bir cömertlikle sizi şaşırtabilir, ama koç, aslan, yay veya balık etkisi almamışsa, cömertlikte pek ileri gitmez. böyle bir etki almış olsa bile, gene de çok eli açık bir adam olmayacaktır.

çocuklar o’nu sokağınızdaki en harika dinleyici olarak bulacaklardır. kurdun, üç küçük domuzu korkuturken nefesini tutuşu onu büyüleyecektir - ihtiyar cadının nasıl zehirli elmayla pamuk prensesi büyülediğini de merak edecektir? küçük bir oğlanın evde yarattığı sorunlar ve bir küçük kızın kınlan bebeğine döktüğü gözyaşları, bir kova baba için düpedüz başı dertte olan iki dostun sorunları demektir. o, karışık aritmetik sorulan konusunda da bir cankurtarandır.

sakın kendi işiniz, mesleğiniz yüzünden o’nun karnını doyurmayı ya da düğmesini dikmeyi ihmal etmeyin. sakın hanım arkadaşlarınızın o’nun kanepesine kamp kurmalarına ya da telefonu saatlerce meşgul etmelerine izin vermeyin. ve sakın, tavan arasındaki eski topunu bulmanızı, ya da parmağındaki kıymığı çıkartmanızı istediği zaman tv seyretmeye ya da roman okumaya dalmayın. birkaç nedenle sizinle evlendi. gerçi aşk bunun bir parçası olabilir, ama en önemli neden, sizin o’nun etrafında dönmenizdi. o’nun çevresinde her zaman patates püresi yapacak, düğme iliklerini örecek, kaybolan eşyalarını bulacak, arada sırada batan kıymıkları çıkartacak birinin bulunması lâzımdı. televizyonun, okumanın ya da hanım arkadaşlarınızın bu görevlerinizi aksatmanıza sebep olmalarını hiç hoş görmez. kafasındaki iyi bir eş ve anne fikri oldukça basittir; kendisini sürekli bu işe adayan bir kadın. hatta kova burcundan olan daha liberal bir kova bile göz alıcı bir avareliğe kaşlarım çatacaktır. ama siz buna pek aldırmayacaksınız. kendisi öylesine ilginç sürprizlerle doludur ki, kafanızı ve duygularınızı harekete geçirmek için günlük tv dizilerine, kadın magazinlerine, hanım arkadaşlarla kafa kafaya vermeye hiç ihtiyacınız olmayacak. () kendi yeni projelerine daldığı ve ne yaptığınıza pek dikkat etmediği zamanlarda, her zaman hanımların dedikodularına katılabilirsiniz. yeter ki, parmağı acıdığı vakit aman yanında olmayı unutmayın. çünkü ihmal edildiği zaman asıl baş ağrısı kendisi olabilir.

galiptir, pek çok şeyde realist olan kova, ilk aşkını asla unutmayacaktır. () kovalar ekseriya yıllarca sonra çocukluk sevgilileri ile evlenirler, ya da uçuk bir hayale bağlanır kalırlar. bir kova ilk aşkını ayrıntılarıyla anlatabilir, bu da esini rahatsız eder. çare o’nun ilk aşkı olmaktır. portakal çiçeklerini takmak için uzun süre bekleyebilirsiniz, ama hiç olmazsa bir hayalet yerinizi almaz. ayrıca, başka kim fıstıkları elmasa filan çevirebilir? gözünüze biraz greypfrut suyu kaçtı diye dert etmeyin! geneldeki romantik sakarlığına karşın, bir de bakarsınız aniden, ancak meleklerin icat etmiş olabileceği sözlerle çıkagelir. evlenme yıldönümünüzü unutabilir, ama size ocak’! menekşeleri getirecektir. ya noel mi? noel’in ille de 25 aralık’ta olması gerektiğini kim söylemiş? canınızın istediği her zaman noel olabilir! kova günlerce, haftalarca, aylarca bir tek romantik şey, ya da sevgi sözcüğü söylemeden yaşayabilir. derken, bir sabah o’nun böğürtlenli pastasını dilimlerken, derin derin gözlerinizin içine bakarak nazikçe; "ne kadar güzel olduğunu biliyor musun?" diye soracaktır. bunu söyleyişinde öyle bir şey olacak ki, dizlerinizin bağı kesilecektir.

deniz kıyısında jingle bells, şafakta doğum günleri, cadılar bayramında âşıklar günü, geceyarısı gökkuşakları... balkabağına kırmızı bir kalp iğneleyin, karda paskalya yumurtaları boyayın, dönme dolabın tepesindeki pastanın üstüne mumlar yakın yalnız dikkat edin! harikalar diyarının bir yerinde kaybolabilirsiniz.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol