köpekbalığı

0 /
independence
denizlerin en vah$i yaratiklarinin ba$inda gelir bunlar..etcildirler ve bir damla kanin kokusunu okyanusun icerisinde kilometrelerce uzaktan alabilirler..oyle manyaktirlar.
lyria
disleri ve cenesi pek bir kotu gorunen bir balik turu. cesitli filmlere konu olmus (bkz: jaws) benim yuzme hevesimi kursagimda kalmasina vesile olmus olan allah’in yarattigi bir canli...
uc nokta
denizle alakadar belgesellerin cogu zaman ana temasi.belgeseli sunan vatandas vahsilik ve katillikle tanimladigi bu hayvani belgesel sonunda insanlarla dost olduguna dair sozler ederek bitirmesi olasidir.
seyhmerat
kopekbaliklarinin en onemli ozelligi denizi temizlemeliridir,denizde ne kadar pislik varsa temizlerler,cogu kopek baliginin yakalandiktan sonra midesinden konserve benzeri seylerin cikma sebebide budur...
anakin skywalker
suru halinde avlanan burnunun cok sevimli oldugunu dusundugum deniz mahlukati.bunlarin burunlari o kadar hassas ki ufak bir darbede icerideki damarlari catlatiyor ve kucuk balik vefat ediyor ki hic tasvip etmiyorum bu tip hareketleri.
odysseus
dikensiz, iki sırt yüzgeçli, sırtı tek düze gri ve küçük siyah benekli, karın tarafı beyazdır. yumurtasını karın boşluğunda olgunlaştırıp canlı fert olarak dışarıya bırakır. çiftleşme ilkbaharda olup, 1,5 yıl sonra canlı fert meydana gelir.
melankomik
sanılanın aksine balık değil, memeli bir hayvandır, hemde bayağı memeli bir hayvandır.

http://urban5.com/files/images/shark.preview.jpg
su hayat bitsede gitsek
deniz aleminin en yırtıcı balıgı.kopekbalıkları etcildir.yavrularını canlı dogururlar.cene yapıları iceridedir.yanı avını ısırmak icin cenesini dısarı cıkarmak zorundadır.bu hem daha buyuk bir kuvvet ile avını ısırmasını ısırdıktan sonrada ıce dogru cekilen yapısından dolayı avının kurtulmasını engellemek icindir.agzında sıralı olarak 2 sıra dis bulunur.on sıra dısa dogru arka sıra dısar dogru egiktir.disleri kırıldıgnda yaklasık bir dakika icinde yenıden cıkar bu kıkırdak iskelet yapısına sahip olmasının verdigi en buyuk avantajdır.yuzgecleri sabittir.su icerisinde hareketi kuyruk salınımı ile olur.olaganustu hidrodinamık bir yapısı vardır.derisi cok kucuk dikenimsi cıkıntılar ile kaplıdır.bu cıkıntılar en cok kuyruga dogru yaklastıkca belirginlesir.bu cıkıntılar bedenın efrafından gecen suyu kucuk girdaplar olusturucak sekilde bukup kopekbalıgının daha hızlı yuzmesini ve daha az su direnci ile karsılasmasını saglarlar.avını gorerek degil koku ve ten ile arar.olimpik bir havuzun icerisinde bir damla kanın kokusunu,bir kalem pilin yaydıgı elektrik akımını algılaya bilir.karnının altı beyaz,sırtı ise koyu renklidir(kaplan kopek balıgı gibi turlerde bu degisir)bunun sebebi yukarıdan bakıldıgında denız tabanı ile asagından bakıldıgında gokyuzu ile kamuflaj olması icindir.yapılan bir eneyde beyaz kopekbalıgının cene kuvvetinin 25*25*3 cm lik bir celik levhanın her 5 cm2 sine 500 kiloluk(evet..evet) bir guc uyguladıgını gostermıs,buda midelerinden cıkan ısırılarak parcalanmıs demır,celik parcalarının sebebini acıklar.bu parcaları yemesının sebebi sahip oldukları statik elektriktir.sahip oldugu fiziksel yapı ile f 16 savas ucaklarına tasarım modeli olmuslardır.bu ucaklar sınıfında en mukemmel manevra yetenegine sahip ucaklardır.kopekbalıkları sahip oldukları bagısıklık sistemi ile aids,kanser v.b.hastalıklara yakalanmazlar.500 milyon yıldır aynı sekilde yasadıkalrı dusunulmektedir.
sepulturk
surf yapan insanlara yaptıkları saldırılarla gündeme sıkça gelen heyvanatlardır. lakin anlamadığım nokta bu heyvanatların saldırısına uğrayan insanlardır. adamın sol kolunu kapıp götürüyor bu heyvanatlar lakin kolu kopan amca basın toplantısı yapıp "iyileşir iyileşmez tekrar surf yapacam" diyor. yahu insanda biraz akıl, mantık olmalı. kol lan bu kol. ikisi birden gitti mi sik gibi kalırsın ortada. sonra allah muhafaza başka yerler de gidebilir.

eğer bu şekilde ben saldırıya uğrasam bırakırım surf’ü. yenilgiyi kabul ederim daha yapmam. o köpekbalığı beni mağlup etmiştir. mesela şurada entry yazarken gelip ir köpekbalığı saldırsa bir daha entry yazmam. yenmiştir çünkü o beni.

ayrıca bir de şöyle bir durum var. insan karada yaşayan ir canlıdır, köpekbalığı ise denizlerde yaşayan. şimdi bir düşünün biri sizin evinize damdan atlasa, ortalığa işese sıçsa ya da kafanıza parmağınızla "doing doing" siz ne yaparsınız. olmaz öyle şey. sen hem git adamın evine işe sıç sonra da vay efendim saldırdı bana.

uzun lafın kısası ilk önce kendimiz efendi olalım ondan sonra bu hayvanlardan efendilik bekleyelim. köpekbalıkları gayet efendi hayvanlardır.
angelus
su içerisindeki oksijenden faydalanmak, boğulmamak için devamlı olarak hareket halinde olan mahlukattır. uyku haramdır. psikopatlıklarının, devamlı sağa sola saldırmalarının da asıl sebebi de budur nezdimde.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol