kemal sunal

0 /
ohcaptainmycaptain
Ali Kemal Sunal (10 Kasım 1944, İstanbul - 3 Temmuz 2000, İstanbul), Türk televizyon, sinema ve tiyatro oyuncusu.
Tiyatro ile sanat hayatına başlayan sanatçı, Ertem Eğilmez'in kendisini fark etmesiyle sinema filmlerine yönelmiştir. İlk amatör tiyatro oyunu, Vefa Lisesi'nde okurken rol aldığı "Zoraki tabip"tir.1972 yılında Tatlı Dillim filminde rol alarak sinemaya ilk adımını atmıştır. Filmlerinde oynadığı "iyi, saf adam" rolleriyle beğeni kazanmıştır. Sanatçı, komedi filmleri ağırlıkta olsa da, dram türündeki filmlerde de rol almıştır. Oynadığı filmlerdeki karakterlerin genel özelliği haksızlıkların karşısında duran, iyiliği ve saflığı yüzünden başına sürekli iş açılan, zekasıyla kötülerle mücadele eden ve insanlara doğru yolu gösteren, daima "gülen" adamdır. Kendisini "çok az konuşan, çok soğuk bir adamım" diyerek tanımlayan Kemal Sunal'ın sinema izleyicileri tarafından benimsenmesi ve sevilmesinin en büyük sebeplerinden birisi, filmlerin çekildiği dönemlerde yaşanan sosyolojik-sosyo ekonomik ve siyasi gelişmelerin filmlerinde yer almasıdır. Zamlar, insanları dolandıran kişiler, geçim sıkıntısı, işsizlik, göç ve töre gibi konuların sinemasında işlenmiş olması, filmlerine birçok anlam daha kazandırmaktadır. Bunlar, güldürü içerisinde sosyal mesajlar vermek ve bazı konuları mizahi dille eleştirmektir. Sanatçı, güldürü filmlerinin yanı sıra dram filmlerinde yer almış, ancak oynadığı tüm filmlerde "halkın içinden" "içimizden biri" imajını hiçbir zaman bozmamıştır. Aynı zamanda Kemal Sunal, öğretmenden bekçiye, kapıcılıktan çöpçüye kadar birçok karakteri oynayarak, beğeni kazanmıştır. Yüksek lisansını "TV ve sinemada Kemal Sunal güldürüsü" isimli tezi ile yapmıştır. 82 filmde rol almış sanatçının son filmi 1999 yılında vizyona giren Propaganda'dır. 3 Temmuz 2000 tarihinde, Balalayka isimli filmin çekimleri için bindiği uçakta, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir. Sanatçı, "Gülen adam" lakabıyla anılmaktadır.
independence
bugun ölümü uzerinden tam 12 sene gecti ancak mezarinda kendisini ziyarete gidenler sadece ağile fertleriymi$. ba$ka da kimse gitmemi$. sanat camiasinin vefasi bu kadar i$te.
rumuz pilis tiray egen
ertem eğilmez’in türk sinemasına kazandırdığı gelmiş geçmiş en yetenkli oyuncu.

90’lı yılların çocukları genelde kemal sunal’la büyüdükleri için daha bir ayrı severler. o zamanlar kanallar bu kadar faaliyetli ve bu kadar dizilerle dolu değildi, bu sebeple sürekli yayınlarlardı bizde izlerdik ve gerçekten hiç de şikayetçi olmazdık.
independence
$imdi farkettim ki ne zaman kanallari gezerken rahmetlinin filmlerinden herhangi birisini gorsem, hic du$unmeksizin o kanalda durup belki bir sure belki de filmin tamamini izliyorum. o denli etkilemi$ kucukten beri bunyeyi.
independence
1 sene once yine bugun yazmi$im kendisine son entryisini, 1 senedir kimse bir $ey yazmami$, yine bana kismet oldu yazik ki.

bugun hayata gozlerini yumu$unun uzerinden tam 10 sene gecti bu buyuk ustanin. ruhu huzurludur umarim.
ali biberon
eski vefa spor yöneticisi, güldürü ustası, yeteneklerin adamı. türk sinemasına ve dünya sinemasına bir daha eşi benzeri gelmeyecek olan insan. yerinde ağlattı. yerinde güldürdü. o son yaptığı espriyi anlayamadım ama ruhu şad olsun mekânı cennet olsun.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol