kaçırılan 8 askerin tutuklanması

alchoburn
haber hürriyet.com.tr’da şu şekilde geçmektedir.

http://tinyurl.com/ytcf9n

ayrıca televizyonlar da flaş haber geçmekte.

hallucinogen
bir köşe yazarının bahsettiği üzere 90ların da öncesinden beri tsk bu tip durumlarda yani esir askerler konusunda epey şüpheci ve mesafeli davranırmış.bu bilgiye göre son gelişmeler yerleşik bir geleneğin ürünü olabileceğini de düşündürebilir.
akbays
ölmediler diye üzülenlerin, bu askerleri tutuklayarak üzüntülerini hafifletme girişimidir. bu ülkeye özgü rezaletin diğer bir örneği.
zifir
tutuklama değilde sorgulamaysa gayet mantıklıdır. yok tutuklamaysa ülke içinde büyük bir paranoya oluştuğunun habercisidir.
van ness
hakkari’nin dağlıca bölgesinde terör örgütü pkk tarafından kaçırılan 8 asker, çıkarıldıkları van askeri mahkemesi tarafından tutuklandı. van jandarma asayiş kolordu komutanlığı askeri savcılığı’na çıkarılan 8 asker, "suçun vasıf ve mahiyeti askeri disiplini aşırı derecede sarsmış olması, büyük zararlar doğuran emre itaatsizlikte ısrar suçunun işlendiğini gösteren kuvvetli delilerin bulunması ve izinsiz olarak başka ülkenin topraklarına geçmek" gerekçeleriyle tutuklu yargılanacak.
ankara’da genelkurmay başkanlığı’nca yapılan soruşturmadan sonra van’a gönderilen 8 asker, van jandarma asayiş kolordu komutanlığı askeri savcılığı’na çıkarıldı. ifadelerine yeniden başvurulan 8 asker, "suçun vasıf ve mahiyeti askeri disiplini aşırı derecede sarsmış olması, büyük zararlar doğuran emre itaatsizlikte ısrar suçunun işlendiğini gösteren kuvvetli delilerin bulunması ve izinsiz olarak başka ülkenin topraklarına geçmek" suç ve gerekçeleriyle tutuklanma talebiyle askeri mahkeme’ye sevk edildi.
askeri mahkeme 8 askerin ifadelerini aldıktan sonra, tutuku yargılanmalarına karar verdi. tutuklanan askerler van askeri cezaevi’ne gönderildi.
van barosu tarafından görevlendirilen av. ramazan korkmaz, sanık askerlerin ifadelerinde söz konusu suçlamaları reddettiğini ve emre ittiatsızlık yapmadıklarını belirttiklerini söyledi.

(milliyet ten alıntı)
sercovi
medya ile ordunun çakıştığı noktada zihinlere "yazık" olarak kazınan "gerçeklik" süreci. kaçırılan askerler için evet, yazık; önemli bir sarsıntı olmalı bu sürecin her dakikası. çünkü askerler rehin alındıklarını öldürmek üzere silah almışlardı ellerine. çünkü orduyu sorgulamak gibi bir şansları yoktu; askerlerdi onlar.. ama gün geldi rehin düştüler ve basına bir görüntü düştü; "kaçırılan 8 türk askerleri konuşuyor" dendi.
peki ne dedi askerler?
"burda kötü bir muamele görmüyoruz, bu iki halk zaten kardeş vs vs"
bu neye sebebiyet verir peki uzun vadede?
tabii ki ordunun sarsılmaz güvenilirliğinin yıkılmasına; yani otorite zayıflamasına, yani iktidar sarsıntısına..
ordu bunu ister mi?
hiç sanmıyorum!
peki sürecin anlattığım gibi işlememesi için ne gerekir?
basit; ordunun ta kendisi!
cumhurbaşkanlığı forsu ne kadar etkilidir bilinmez ama ordu bu ülkede 500bin kaplan gücünde sanırım.
görüntülerdeki askerlerin medya aracılığıyla toplum üzerinde yarattıkları farklı(?) düşünceleri bertaraf etmenin ve dolasıyla askeri otoriteyi koruyabilmenin, askerlerin çatışması gerektiği-ordunun var olması gerektiği- bilincini sabitlemek için ne yapmak gerekir?
onu da orduya soralım bakalım ne diyorlarmış:
"1. 22 ekim 2007 tarihinde genelkurmay başkanlığı tarafından, hakkari / dağlıca’da pkk terör örgütü mensupları ile meydana gelen çatışmada 8 tsk personeli ile irtibatın kesildiği bildirilmiştir.

2. anılan 8 personel 04 kasım 2007 tarihi itibarıyla tsk bünyesine katılmış bulunmaktadır.

kamuoyuna saygı ile duyurulur."

yani?
yani eğer ordunun otoritesini bozmaya teşebbüs ederseniz hapse girersiniz!
bir nevi yaratılmış bir kontrol sistemi.
yasalar da bu yüzden yok mu zaten?
orion
çıkarıldıkları van askeri mahkemesi tarafından tutuklandılar.an itibariyle tutuklu yargılanacaklarmış, gerçekten çok şaşırtıcı
pinhan
sabah sabah şok etkisi yaratan haber. acaba onlar icin bosuna mi endilesenmisiz tum bu surec boyunca diye dusundurten olay*
enharista
anlamakta zorlandığım bir olaydır "keşke ölselerdi" cümlesine bayağı bir uymuştur döktüğümüz gözyaşları boşunaymış diye düşündürüyor.
isyankarmuhabir
edindigim ama teyid ettiremedigim bazi bilgilerle birlestirince gayet dogal karsiladigim hadise, hatta sahin bakanin o malum cumleyi sarf etmesi bile beni sasirtmamistir.
independence
corba ka$igina ceza verip ba$inda 7/24 tam muhimmatli nobetci bulunduran, tanka ceza verip trilyon liralik tankin goz gore gore curumesini izleyen, alarm diye tellere icine ta$ baglanilan konserve kutulari asan, asker olundugunda dagitilan kitapcikta "banyoda sabuna basarak kaymayacaksin" $eklinde emirler bulunan, banyolarinda di$ fircalama talimatnamesi bulunan(uzar bu) bir asker mantiginin & zihniyetinin vermi$ oldugu bu karar insanlari neden bu kadar $a$irtti, ben en cok buna $a$irdim.

bu askerler hangi gerekcelerle tutuklandi?

emre itaatsizlik ve ba$ka bir ulkenin topraklarina izinsiz girmek.

i$te askeri savciya gereken veriler.nedeni nicini hic onemli degil, zira askerlikte giri$ geli$me diye bir $ey yoktur, sadece sonuc vardir.hangi $artlar altinda olursan ol, emre itaatsizlik yaptin mi, yasak oldugu halde bir ba$ka ulkenin topraklarina girdin mi?

evet.

esir du$mu$ olsan dahi komutanlarindan izin aldin mi "komutanim esir du$tugum zaman silah tehditi altinda bir ba$ka ulkenin topraklarina gecebilir miyim" diye?

hic sanmiyorum.

i$te bunlar askerlikte yeterli verilerdir.bu durumda alinan karar da zerre $a$irtmamali insanlari.

ha bu arada kimi soylentilere gore 8 askerin 8 inin de tufegi ate$lenmemi$ o cati$ma aninda, bu da kafalari kurcalayan bir sorudur $u siralar.
isyankarmuhabir
askerligin icerisinde bulunan bir cok kural veya uygulama bircok kisi icin mantiksiz gelebilir bu kisilere bende dahildim ama yasadikca ogrendimki butun o sacma maddeler yasandigi icin o kitapcikta var, ayrica askeri kanunlari sivil kanunlarla bir tutmamak gerekir yani komsunun bahcesine iizinsiz giridiginde alcagin ceza ile komsu ulkenin topraklarina giridiginde alacagin ceza tabii ki farkedecektir. teror orgutu ile mucadele bunca yildir devam ediyor kac taneaskerimiz teslim oldu hatirlayan var mi? ayrica teslim olan askerlerin gorev yerlerini bolge icin gayet startejik oldugunu biliyorum, olay hakkinda cesitli soylentiler mevcut.
imphotep
8 asker konusunu kimse "tam anlamıyla" bilemez.tez oluşturup arkasında durmamak,hatta tez çürüdüğünde hızla ordan uzaklarşmak gerekir..
tez 1:
bu asker kimselerin her biriörgütlendirilmiş ve kaçma veya kaçırılma esnasında teröristlere kolaylık sağlamıştır.askeriye içinde her nekadar yalanlansada "torpil" olanağının mümkün olduğu bilinmektedir.böyle bir imkanla bu askerler aynı birliğe dağıtım yapılmış ve kaçırılması önceden planlanmış olabilir.dolayısı ile bu bir provokasyon ve aşağılamadan başka birşey değildir.bu teze göre tutuklama kararı doğrudur.
tez 2:
askerler gerçekten çatışmaya girmiştir ve silahlarını kullanamamışlardır.eskerden tedi gelen bir vatandaş olarak g3ün ne derece ilkel ağır ve çalışmamaya elverişli bir silah olduğunu bilmekteyim.bunun arkasına sığınabilirler.ama yinede soru akıllara gelir,onca hengame içinde nasıl bu kadar rahat kaçılırıldı bu insan evlatları.sonuç itibariyle bi nebze haklı çıkmalarını sağlayabilir bu tez.
sonuçta;
türkiye nin itibarı sarsılmıştır.pkk istediğini yapmıştır.geçmiş olsun türk milleti..

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol