jason kidd

0 /
ups
asist ilahi insan.insan uste bir pas yetenegi vardir.smaca giderken baskasina alley-oop pasi verdigi bile gorulmusutr.
abajur
aktif nba oyunculari arasinda acik ara en iyi point guard’dir. ama daha onemlisi nesli tukenen bir point guard turunun belki de son parlak yildizidir. soyle ki;
point guard’lari (takimi) oynatan ve (kendine) oynayan diye ikiye ayirirsak nba’de yukselen trendin bu ikinci tip point guard oldugunu goruruz. bir stephan marbury, bir steve francis, bir chauncey billups yeni neslin takimi oynatmaktan, asist yapmaktan ziyade skor yapmayi seven point guardlarini tipik birer ornekleridir.. ama bir bir john stockton, bir magic jonhson gibi takimi oynatan iyi point guardlar artik pek yetismemektedir. iste bu kurak ortamda jason kidd kesinlikle turunun son ornegidir. ha gelecek nesillerde oynatan point guard yeniden "in" olur mu bilemem. ama temennim bu yonde.
ups
nba’in rookie takimi charlotte’dan sonra en kotu takimi durumuna gelen new jersey nets’i paslari ile oynatmaya calisiyor hala.ama kidd’in ustun yetenegi bile yetmiyor artik bu ise..
passive
dunyanin en iyi asist yapan basketbolcusu.serbest atışları öncesinde yaptığı meşhur hareketi için:

http://images.usatoday.com/sports/nba/_photos/2003-06-05-kidd-inside.jpg
seyhmerat
pas yetenegi ve takimi hucuma kaldirma hizi mukemmel olan ve bu yuzden de asistlerin krali olan nba oyuncusu.ancak gereginden fazla abartildigini dusunuyorum zira bu saydigim yetenekleri disinda yapabildigi pek bir sey yoktur.
schenardi
jason kidd le aynı takımda herhangi bir insanevladı oynasa bu adam o kişiye bile basket attırmanın bir yolunu bulur. potaaltı savaşçısı pek bulunmayan new jersey nets de her maç en fazla asist yapan oyuncu olmakla kalmaz; gider bir de en fazla ribaunt alan oyuncu olur. triple-double denen hadisenin kendisi için bu denli olağan oldğu başkaca bir oyuncu yoktur. her serbest atış öncesi kendisine uğur getirmesi amacıyla gerçekleştirdiği ritüeli ise potaya öpücük göndermesidir; bahsi geçen bu öpücük nbatv jeneriklerine de bolca malzeme olmuştur.
thuglove
tj adında koca kafalı bir erkek çocuk sahibi olan, şahsi kanaatimce baron davis’in gölgesinde kalan basketbolcu. zira hucüm yönü yok denecek kadar azdır. lakabı "mr.triple double" dır.
isimsiz kahraman
bu sabaha karşı yapılan bucks bacında 10-10-10 yapıp 80 inci triple double ina ulaşmış büyük guard. bu sezon 13,3 sayı 8,7 ribaunt ve 9,6 asist ortalamalarıyla oynamaktadır. zannımca biraz daha zorlarsa sezon ortalamaları da triple double seviyesine ulaşacaktır.
floydiandm
inanılmaz bir saha görüşüne ve oyun zekasına sahip şu anda dünya’nın bence en iyi oyun kurucusu. kendisi new jersey nets’in muhteşem arka alan üçlüsünün bir parçasıdır. ne kadar iyi bir point guard olduğu vince carter’ın oyunundaki gelişmeye bakarak görülebilir.
passive
jason frederick kidd (23 mart 1973, oakland, kaliforniya) amerikalı basketbolcu.

nba takımlarından new jersey nets`te oynamaktadır. oyun kurucu (1 numara) pozisyonunda oynamaktadır. boyu 1.93m (6’4"). nba tarihinde bir maçta üç farklı kategoride iki haneli rakamlara ulaşma (triple-double) sıralamasında 9 eylül 2006 tarihiyle 4. sıradadır, toplam 76. ayrıca nba asist tarihinde ise 22 kasım 2005 tarihiyle 9. sıradadır. top çalma ve asist yeteneğiyle savunma ve hücumda öne çıkar. ayrıca topu potadan veya rakipten kapıp takımı hızla hücuma çıkarması da çok önemli bir yönüdür.

kaliforniya üniversitesi`nde 2 yıl bulunan kidd, 1994`de nba seçmeleri`ne (nba draft) katıldı. 1. seçilen glenn robinson`ın ardından dallas mavericks tarafından 2. sırada seçildi. 7.7 asist ve 11.9 sayı ortalamaları ile 1994-95 sezonu "en iyi çaylak" ödülünü grant hill ile paylaştı. dallas`ın "3 j"`sinden biriydi, jamal mashburn ve jim jackson ile takımı gelecek yıllarda ilerilere taşıyacakları düşünülse de bir anda 3`ü birden kendilerini farklı takımlarda buldular.

1996-97 sezonunda michael finley, sam cassell ve a.c. green karşılığında tony dumas ve loren meyer ile phoenix suns`a takas oldu. phoenix`de 1998-99 sezonunda 10.8 asist, 1999-2000 sezonunda ise 10.1 asist gibi yüksek ortalamalarla oynadı. 2001`in başında ise stephon marbury ile takas sonucu new jersey nets`e geçti.

takımı 2002 ve 2003 finallerine taşıyan jason kidd 2001-02 sezonu en değerli oyuncu ödülünde tim duncan`ın ardından ikinci oldu.

1999, 2000, 2001, 2003, 2004 sezonlarında asist kralı oldu. 1996, 1998, 2000, 2001, 2002, 2003, ve 2004 sezonlarında da all-star takımına seçildi (7 defa). 2005 ve 2006 yıllarında seçilmemesi ise maçlardaki oyun kalitesini gözle gorünür bir biçimde düşürdü.

yanındaki oyuncuları parlattığından birçok oyuncunun birlikte oynamak istediği jason kidd`in tek eksikliği istikrarlı bir şutör olamamasıdır. nba kariyerinde surekli 14-15 sayi ortalamasinda gezinmesi bir oyun kurucu için nispeten yeterli gözükse de saha içi isabeti %39 civarındadır.

0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol