jack london

0 /
independence
1876 yilinda san fransiscoda dogdu 1916 da californiadaki ciftliginde kendini zehirliyerek oldu.
gezgin bir astrolog olan babasi, babaligini reddetti. cocuk dogduktan sonra annesi bir marangozla evlendi.1880’de ailece california eyaletinde alameda’da bir ciftlige tasindilar. uvey babasi 1886’da bir pansiyon isletmeye basladi, jack de gazete dagitarak ailesinin butcesine katkida bulunuyordu.
ilkokulu on uc yasinda bitirdikten sonra once bir konserve fabrikasinda calismaya basladi,2 yil sonraysa bir kayik aldi ve sahilde istiridye calmayi aliskanlik haline getirdi.1893’te bir fok baligi gemisine tayfa yazildi. bu gemide edindigi deneyimleri ’typhoon off the coast of japan’ (japonya aciklarinda tayfun,1893) adli oykusunde anlatarak bir edebiyat yarismasini kazandi. bu basarinin ardindan, elektrikci ciragi olarak calismayi birakip amerika’yi bir serseri gibi gezip dola$ti.1896’da berkeley universitesi’nin giris sinavini kazandi. makalelerle oykuler yazdigi gibi, gazetelere ekonomik ve siyasal sorunlarla ilgili makaleler de yazdi. inanmis bir sosyalist olmasi yuzunden muhafazakar profosorlerle catisti, bu yuzden de tahsilini yarim birakti. yazarlik du$leri gercekle$meyince 1897’de altin aramak icin alaska’ya gitti. oakland’a basarili olamamais ve skorbut hastaligina yakalanmis bir genc olarak dondu. kendisine posta idaresinde sunulan is teklifini, yazarliga tutkusu yuzunden geri cevirdi.
1900 yilinda ’a son of the wolf’(kurt kani) adli kisa oyku derlemesini yayinladi. ayni yil icinde elizabeth maddern adli bir ogretmenle evlendi, iki cocugu oldu,1905’te bosandi.
vahsetin cagrisi, demir okce, beyaz dis, martin eden adli kitaplari da taninmistir.
(independence, 26.04.2004 02:52:07)

murat kaner
kendisi begendigim bir yazardir. maceraci bir kisiligin disavurumudur. her zaman da siki vurmustur.beyaz dis’te bir kurdun hikayesini anlatir,gelincikli bir sahne vardir,hatirlayinca hala boynumu tutarim.martin eden’de fakir bir yazari anlatmistir."bir kadin icin degmezdi"derim martin,orada olsaydimda caydirsaydim seni derim..o kadar etkisi altinda kalmisimdir.
le petit prince
cinayet şirketi adlı roman ile kendi içimde hayranlığını kazandığım ender yazarlardandır.

eserleri ;
açlar ordusu
ademden önce
alaska kid
alın teri
altta kalanlar
atalarının tanrısı
ateş yakmak
ay vadisi (the walley of the moon) (1913)
beyaz diş
beyaz sessizlik
buck’ın maceraları
büyük serüven
can yoldaşı
cinayet şirketi
dehşet ülkesi
demir ökçe
demiryolu serserileri
deniz kurdu
direniş
doğu yakası (uçurum insanları)
dönek
düş ülkelerine yolculuk
güneş çocuğu
halk avcısı
istiridye korsanları
john barleycorn (alkollü anılar - intihar olarak da bilinir.)
kaptan david grief
kıyametten sonra
kız
kar ve kan
kızıl veba (the scarlet plague)-1912
kurt dölü
martin eden
meksikalı devrimci
midas’ın müritleri
ormandan gelen ses
seçme öyküler
sevgili jerry
sevginin katıksızı
şampiyon
tanrılar ve köpekler
uçurum insanları
uzak diyarlarda
vahşetin çağrısı (the call of the wild)-1903
yanan gün
yanan günışığı
yıldızlar korsanı
yol
steroid
açlar ordusu isimli kitabını 2 yıl aradıktan sonra bulup okuma şerefine eriştiğim, amerikan buhran dönemini çok iyi yansıtan yazar.
rumuz pilis tiray egen
"irlandalıyı öldür" adlı filmde nedense başroldeki adamın bedenini bu adamla eşleştirdim nedensiz. filmle jack’in hiçbir alakası yok, ama bi şekilde sanki aynı kafadalar gibi geldi.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol