ısparta

0 /
made in heaven
sehirdeki cesmelerden 6 kez su icen ispartada kalir gibi bir geyigin dolandigi sehir.ben baya bi icmistim ama bir daha yolum dusmedi isparta’ya.ileride ne olur bilinmez tabi.
recall
ogrenciler icin var olduguna inanilan,gul’u ve halisi meshur,kafanizi cevirseniz demirel ismini goreceginiz ilimiz. gulbirlik isimli sirketleri de dunyaya acilacakmis.
panspermia
adini bursa uludag kadar duyuramamis olsa da ileriki yillarda adini sikca duyacagimiz guzellikte kayak merkezine sahip sehir...davras
myysteriouss
ispartanın ilkçağlardaki tarihi, öncelikle pisidia bölgesinin genel tarihi akışı içinde ele alınmalıdır. gerçekte, isparta ve çevresinde hititlere ait bazı eserlerin ele geçirilmiş oluşu, bu bölgedeki hitit hakimiyetine işaret ederse de, ispartanın bu devirlerdeki şehir tarihini, tam anlamıyla açıklığa kavuşturmak mümkün değildir.

tarihi dönemlerde hitit egemenliği altındaki bu bölgeye daha sonra iyonlar ve lidyalılar hakim olmuşlardır. m.ö. 546 tarihinde perslerin, lidya devletini yenmesi ve anadoluya hakim olmaları ile isparta, perslerin üstünlüğünü kabul etmek zorunda kalmıştır.

büyük iskender, m.ö.333 yılında lidyayı alarak tarihi asya seferine başladı. önce sagalassus’u alan iskender, daha sonra dinar’a geçerek pisidianın tamamını ülkesine bağlamış oldu.

pisidia, iskender imparatorluğunun parçalanması ile seleukosların hissesine düştü. daha sonra da bergama krallığına bağlandı. bu krallığın m.ö.ii.yy’da yıkılmasını izleyen günlerde, romalılar anadoluyu ele geçirmiş oldular.

ağlasun’un eski önemini kaybetmesinden sonra isparta, pisidia piskoposluğunun (daha sonra rum metropolitliğinin) merkezi haline geldi.

roma yönetiminin ikiye ayrılması üzerine isparta ve çevresi doğu roma imparatorluğuna bağlanmış oldu.

coğrafyası:

ege, akdeniz ve iç anadolu bölgelerinin kesiştiği göller bölgesi denilen noktada yer alan isparta ili, eğirdir, kovada ve gölcük gölleri, kovada ve kızıldağı milli parkları ile zengin bir fauna ve floraya sahiptir.

inanç turizminin merkezi yalvaç ilçesi anadolunun kültür zenginliğini tüm ihtişamı ile yansıtmaktadır.

kayak merkezinin yeraldığı davraz dağı, doğa yürüyüşü ve nehir sporlarına elverişli kanyonlar, mağaralar ve dağları ile pek çok doğa sporlarının yapıldığı merkezdir.

isparta’nın turizm kapısı eğirdir, alternatif turizm cennetidir. dağcılık, trekking, rüzgarsörfü , yamaç paraşütü, kampçılık turizm çeşitlerinden birkaçıdır.

ilde ovalar da büyük bir alan kaplamaktadır. bu ovalardan küleönü ovası ve senirkent ovası bölge ve türkiye sınırları içerisinde de önemli ovalardandır.
elchi
her yerde gül bahçeleriyle karşılacağımı umarak gittiğim, 8 ay boyunca gül bahçesini bırakın bir demet gül bile görememenin hüsranına uğradığım yine de çok sevdiğim yurdum şehri.

p.s: gül bahçeleri ilçelerdeymiş.
zikkiminkoku
birleşmiş milletlerin ne alıp veremediğini anlamadığım şehir. dünya üzerinde sıkıntı yaşayan her ademoğlu-havvakızını nedense buraya postalamaktalar. gül erkek yurdu içerisinde yaşayan bir grup nijeryalı dostumuz da bunun en belirgin kanıtıdır.
x
2 yıl boyunca kaldığım ve bir daha asla gitmek istemediğim şehirdir. sosyal hayatın eksi derelerce gezdiği, akşam 9 dan sonra sokaklarında inlerin cinlerin top koşturduğu bir şehirdir.

geçimini öğrencilere dayayarak karşılar. öğrenciye fiyat her zaman yüksektir. etrafı dağlarla çevrilidir bir yere kaçamazsınız.

kışın acayip soğuk kar fırtınalarıyla mücadele edersiniz, yazın ise beyniniz çorbaya dönüşmemesi için şemsiye ile gezersiniz.
sengit
bar bulunmasını bir kenara bırakın, insanlarının barın ne olduğunu bildiğinden bile şüphe duyduğum şehir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol