iskender kebap

0 /
independence
once tabagin altina soslu pide dilimleri dizilir.donerlerin ince ince kesilmesinden sonra pide dilimlerinin uzerine bu donerler de dizilir ve uzerine biraz yogurt konulduktan sonra servis yapilir masaya.servis yapildiktan sonra tabak masadayken uzerine istege gore eritilmi$ tereyag dokulur ve masadan uzakla$ilir.keza iskender kababi yiyen ki$i hizini alamayip yakinindaki garsonu da yemeye te$ebbus edebilir.
independence
mecidiyekoy’de yiyebileceginiz en guzel iskender kebabini "iskender kebapcisi" isimli restaurant hazirlar.evlere de sipari$i vardir.hemen telefonunu da yazalim halka hizmet olsun.
0212 212 26 31

not:hayir aslinda bu telefonu tamamen kendim icin yazdim.koskoca internette adamlarin telefon numaralarini bulamadim.mecburen kendim gitmek zorunda kaldim.kartlarini aldim ama nasil olsa kaybedicem.en azindan burdan bakarim bundan sonra telefon numaralarina.
schenardi
son dönemde bütün döner satan büfevari yerlerin yaptığını iddia ettiği ama kesinlikle ekmekarası döner muamelesi görmemesi gereken, o kadar yerde yemişliğim olmasına rağmen ne hikmetse en iyi tadı mersinde üstelik istanbul standartlarından çok aşağıda bir fiyata yeme şansına eriştiğim et yemeği.
ozge
dışarda yemekten hazzetmeyen anneler bunu evde şöyle yaparlar: köşedeki fırında tırnak pide yaptırılır. küt küt kesilip tabaklara konur. düdüklüde susuz bir şekilde bütün olarak pişirilen ve tandır ya da döner görünümüne bürünen etler incecik doğranır. domatesli ve tereyağlı sosun yarısı pidelerin üzerine dökülür üzerine etler ve sosun kalanı ile yoğurt eklenerek ev yapımı iskender hazılanmış olur. afiyet şeker olsuun.
armes
dönerin en ağır hali.bi kaç yerde yemeye çalışıp beğenmeyip sonra iyi yapan bi yerde tekrar deneyip yine tıkanmam sonucu bir daha denemeye tövbe ettiğim yemek.fazla ağırdır her bünye kaldıramaz.
klapacius
her yedikten sonra midemi bulandırdığı için "acaba bende mi bir tuhaflık var yoksa porsiyon fazla geldiği için mi midem bulanıyor" sorusuna bir türlü karşılık bulamadığım geleneksel türk yemeği.
çok lezzetli olduğu inkar edilemez bir gerçek,o ayrı.
fantuzzi
bursa’da 3 yerde yenilmesi tavsiye olunur.1-) ünlü cadde iskender iskenderoğlu (turistik bir yerdir) 2-) heykel’de iskender iskendeoğlu (salaş bir yerdir ama çok lezzetlidir) 3-) santral garaj’da uludağ kebap (garaj kebap diye de bilinir çok mütevazi bir yerdir ama önünde kuyruk oluşur.).
2. ve 3. yerlere saat 17 den sonra gidilirse eli boş dönülür.
yanında mutlaka şıra içilmelidir.kebabın ağızda bıraktığı yağı alır.

bursa’da kebap etini kemike yakın yerlerden seçerler . et kemike ne kadar yakınsa o kadar lezzetli olur. sinirlerini ve yağlarını ayıklarlar daha sonra bıçakla küçük küçük -neredeydse kıyma kıvamında-doğrarlar. asla ve asla yaprak döner kullanmazlar.
urban f
daha iskender adı meşhur olmamışken aynı lezzet izmir kemeraltında tüm dönercilerde yoğurtlu döner porsiyon olarak satılmaktaydı, halen de kemeraltı döner restoranları başarıyla sürdürmektedirler aynı lezzeti.
alchoburn
aslen yoğurtla birlikte servis edilen ve pidenin üstüne dizilen ince kesilmiş kebabın, bursadaki iskender kebap tarafından patenti alınmış hali.

ayrıca 1894 yılından beri yapılmakta olan skender, bursa’daki iskender iskenderoğlu’nun buluşu olup,üç kuşaktır babadan oğula geçmektedir.
benzeri kebapçılar daha sonra ortaya çıkmıştır.
maliyeci
daha güzeli pideli köftedir.iskenderi bursa’daki kadar güzel olmasa da her yerde bulabilirsiniz ama pideli köfteyi sadece bursa’da bulabilirsiniz.aynı iskender’in pideleri ve sosu,tereyağı olup,üstünde döner yerine ızgarada pişirilmiş ufak süper leziz köfteler vardır.bursa’ya yolunuz düşerse mutlaka deneyin.
laughter
gece gece canının çekmesi sonucu insanda eziyete dönüşen efsanevi kebap. üstüne üstelik bi bursalı olarak uzun süredir yenilmiyorsa daha da can yakar.

tam şu an kokusu burnumda, ağzımda da had safhada olan bi sulanma mevcut sözlük.
clear conscience
evde de benzeri yapılabilir.
dana sırt eti ince ince,yaprak gibi doğranır.tavada iyice pişirilir.(su ekleyerek pişirmenizi öneriyorum.)
pideler kare kare doğranarak tavada ısıtılır.
pidelerin üzerine konan et parçalarının üzerine salça sosu dökülür.
son olarak üzerine tereyağı dökülerek yoğurt eşliğinde servis edilir.
ps.sırt etinden iskenderi ben uydurdum sanıyordum ama yemek belgeselinde görünce dumur oldum.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol