iron maiden

0 /
darklord
70 li yillarda muzik piyasasi asiri kirlenen ingileterede (gunumuzde turkiye de gozlemlenen sekilde) punk muziginin bile kisa bir direnisten sonra sistemin icine cekilmis, punk, toplumun alt tabakadan somuremedigi gencleri, farkettirmeden soyut bir hayatla ve uyusturucuyla yok etmeye calistigi bir donemde, ingiltere de ekonomik istikrarsizligin ve muzik piyasasindaki bu kirliligin arttigi bir ortamda nwobhm (new wave of british heavy metal) olarak ortaya cikan muzik akiminin onderlerinden olan hala bazi albumlerini severek dinledigim gruptur.
chuck
rock-metal muzigin kan kaybettigi yillarda sahneye cikan, yirmi seneyi askin muzik hayatlarinda tarzlarindan taviz vermeyen, cogu gruba ilham kaynagi olmus heavy metal in yikilmaz kalesi.
oh well, wherever, wherever you are,
iron maiden’s gonna get you, no matter how far.
coni
beden dersinde sinifin azman cusseli ogrencisinin abanis sinirlarini zorlayan sutunun tam yerine isabet etmesiyle maruz kalanlarin hissettikleri hakkinda bir fikir sahibi olmus bulundugum iskence turu.
illegal boy
kuruluş yılları
west ham united taraftarı olup futbol oynamak isteyen steve harris daha sonra aldığı bas gitarı ile müzik yapmaya karar verir. 1973’te gypsy’s kiss ve 1974’te smiler adlı gruplarda çalan harris daha sonra müzikal farklılıklar nedeniyle kendi grubunu kurmak ister. 1975’te iron maiden kurulmuştur. bir çok kadro değişikliğinden sonra 1978’te steve harris (bas gitar), dave murray (gitar), doug sampson (bateri) ve paul di’anno (vokal) olarak çekirdek kadroyu oluştururlar. bu sırada da konserler vermeye devam etmektelerdir. new wave of british heavy metal yani "ingiliz heavy metal’inin yeni dalgası"nın en önemli temsilcisi oldular. yalnız o yıllarda patlayan punk fırtınası yüzünden plak şirketleri onları değiştirmek istemişlerdi ancak başarılı olmamışlardı. dörtlü 1979’da demoları the soundhound tapes i konserlerde satmaya başladılar. ikinci gitar arayışlarına devam eden grup dennis stratton ile anlaştılar. davula ise clive burr geldi.

0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol