ilber ortaylı

0 /
belkibirgunbiryerde
turkiye’nin en medyatik tarih profesoru...yuzu tv.de sempatik gorunen nadir prof. unvanli kisilerden.bir zamanlar dersini dinleyebilmek icin dersimin olmadigi bos gunlerimde bile okula giderdim.
xerxes
ogrencisi olmaktan gurur duydugum ve halen de gurur duymaya devam ettigim muthis insan. turkiye’nin ve dunyanin en onemli tarihcilerinden biri. sivri diliyle, sempatikliligiyle, sevimliligiyle bambaska bir hocadir ilber ortayli. ozellikle iyi gununde oldugu zaman tadindan yenmez olur. tarih bu kadar mi guzel ve tatli anlatilir? iste ilber ortayli hocam bunu cok iyi yapan muthis bir hocadir. 2004-2005 bahar yariyilinda son dersinde biz ogrencilerini odasina cagirip "hadi son dersimde size sarap ikram edeyim" diyebilecek kadar paylasimci, biz genclerin yaninda olmaktan mutluluk duyan, ozellikle kulturlu ve seviyeli genclerle sohbet etmekten keyif alan olaganustu bir insandir. ben gecen sene onun iki dersini almistim, bu yilda da almaktayim. kendisi halen topkapi sarayinin mudurlugunu yapmaktadir. ayrica galatasaray ve bilkent universitelerinde ogretim uyesi olarak gorev yapmaktadir. ayrica milliyet gazetesinde pazar ekinde kose yazarligi yapmaktadir. su anda bilkent universitesinde "turk hukuk tarihi" dersini vermektedir. tekrar soylemekte fayda var. ben boylesine mustesna bir hocanin ogrencisi olmaktan gururlu ve mutluyum, kendisine sonsuz bir sevgi ve saygim var. kitaplarindan bazilari soyle: osmanli barisi, ilber ortayli ile tarihin sinirlarina yolculuk, bitmeyen yuzyil.
xerxes
bir kaç gün önce geçirdiği rahatsızlık sonucunda hastaneye kaldırılan ama şimdi durumu düzelen hocam. allah onu başımızdan eksik etmesin.

hoca dediğin ilber ortaylı gibi olmalıdır.

geçmiş olsun hocam...
firambogaz
1947 yılında avusturya`da bir göçmen kampında kırım tatarı bir ailenin çoçuğu olarak dünyaya geldi. ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi (1968) ile ankara üniversitesi dil tarih coğrafya fakültesi tarih bölümünü bitirdi. master çalışmasını chicago üniversitesi’nde prof. halil inalcık ile yaptı. "tanzimat sonrası mahalli idareler" adlı tezi ile doktor (1978), "osmanlı imparatorluğu’nda alman nüfuzu" adlı çalışmasıyla da doçent oldu. viyana, berlin, paris, princeton, moskova, roma, münih, strasbourg, yanya, sofya, kiel, cambridge, oxford ve tunus üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yaptı, seminerler ve konferanslar verdi. yerli ve yabancı bilimsel dergilerde 16. yüzyıl ila 19. yüzyılı osmanlı tarihi ve rusya tarihi ile ilgili makaleler yayınladı. 1989-2002 yıllları arasında siyasal bilgiler fakültesi’nde idare tarihi bilim dalı başkanı olarak görev yapmış, 2002 yılında galatasaray üniversitesi’ne geçmiştir. halen (2005) topkapı sarayı müdürlüğü görevini de yürütmektedir.

ilber ortaylı, uluslararası osmanlı etütleri komitesi yönetim kurulu üyesi ve avrupa ironoloji cemiyeti üyesidir.

yayımlanmış eserleri
tanzimat’tan sonra mahalli idareler (1974)
türkiye’de belediyeciliğin evrimi (ilhan tekeli ile birlikte, 1978)
türkiye idare tarihi (1979)
alman nüfuzunda osmanlı imparatorluğu (1980)
gelenekten geleceğe (1982)
imparatorluğun en uzun yüzyılı (1983)
tanzimat’tan cumhuriyet’e yerel yönetim geleneği (1985)
istanbul’dan sayfalar (1986)
studies on ottoman transformation (1994)
hukuk ve idare adamı olarak osmanlı devletinde kadı (1994)
türkiye idare tarihine giriş (1996)
osmanlı aile yapısı (2000)
tarihin sınırlarına yolculuk (2001)
osmanlı imparatorluğu’nda iktisadi ve sosyal değişim (2001)
osmanlı mirasından cumhuriyet türkiye’sine (taha akyol ile birlikte, 2002)
osmanlı barışı (2004)
barış köprüleri dünyaya açılan türk okulları (2005)
osmanlı’yı yeniden keşfetmek (2006)

http://tr.wikipedia.org/
ne farkeder
osmanlı’yı yeniden keşfetmek adlı kitabıyla, sunduğu tv programı ile kendisine duyduğum hayranlığı misliyle katlayan eşsiz insan
fergadan
osmanlıyı yeniden keşfetmek adlı kitabıyla hastası olduğum tarih uzmanı,hocası, herbişeyi. topkapı sarayı müzesi müdürlüğünü yürütmektedir el’an. hep tarihimize bilhassa tarihimizin muktezası olan tarihi eserlerimize sahip çıkamamaktan şikayetçidir. haklıdır da bence. o kadar zengin bir coğrafya, o kadar derin bir kültürün içinde olmamıza rağmen hala bunu farkında değiliz. tarihini unutan geleceğin temellerine dinamit koymuştur.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol