hamas

0 /
independence
israil’e olan nefretini duzenledigi intihar saldirilari ile dile getiren a$iri dinci orgut.$imdi de filistin’de ki secimleri kazandilar.bu sebepten filistin’de ic sava$ cikmasindan bile endi$e ediliyor.
seyhmerat
şu anda ankara’da ilginç bir şekilde akp’nin davetlisi olarak bulunan ve de dışişleri bakanının da gizlice görüştüğü ve de şu anda açıklama yapan siyasallaşmış terör örgütü. gerçekten bu dış politikayı anlamaz oldum akp yüzünden.
oktuys
filistin seçimlerini kazanmış terörist örgüt. ama değil mi ki, biz, insanların sorunlarını şiddet içeren yollarla değil de barışçı yollarla çözümlemelerini istiyoruz. e, o halde meşruluğuna karşı herhangi bir itiraz edilmemiş seçimden lider çıkan partiyi siyasal yola başvurdu diye adeta cezalandırmanın anlamı ne? eğer, türkiye gerçekten ayakları yere basan, şerefli bir dış politika izleseydi hamas lideri ile hava alanında karşılaşmamak için kahvehane köşelerine saklanan bir başbakanımız olmazdı. çağırdığı parti başkanını, müstakbel ülke başkanı, kovalar gibi geri göndermez ve ses edenlere de "meşru bir seçim kazanmış parti başkanıyla görüşüyorum, bundan size ne" diyebilirdi.
seyhmerat
terörist örgüttür kendileri bunun tartışması falan olmaz masum insana kıyan herkes katildir, birden fazla masum insana kıyan herkes de teröristtir. bu kadar açık ve seçiktir ne yani pkk farzedelim bir yerlerde seçime katılıp belediyenin birine seçilse terör örgütlüğü bitecek mi? açık bir biçimde biliyoruz ki terörist her zaman teröristtir çünkü onun başka geçim kaynağı yoktur. en tehlikeli terörist ise siyasal yetkiyi elinde tutandır, george bush’ta bu anlamda büyük bir teröristtir hamas’ta.
tiryaki
ezici bir çoğunlukla işbaşına gelen yeni filistin hükümeti.partinin ağır toplarından halid bin meşal’e 1997 yılında mossad ajanları tarafından zehirli iğneyle suikastte bulunulmuş ancak olayı sezen korumalar, ajanları rehin alarak öldürme tehditinde bulunmuştur.bunun üzerine israil hükümeti adamlarının iadesi şartıyla panzehiri vererek aralarında hamas dini lideri rantisi’nin de bulunduğu bircok rehini serbest bırakmak zorunda kalmıştır.
chillekli pasta
hamas, filistin’de yer alan dinsel ağırlıklı bir siyasi partidir. resmi olarak 14 aralık 1987’de kurulmuştur. kurucusu şeyh ahmed ismail hasan yasin’dir. 1992 yılında yakalanması sonucu ilk kez hamas’la iligli net bilgilere ulaşılmıştır.

hamas 90’larla birlikte intihar eylemleriyle adından çokça söz ettirmiştir. amaçlarını filistin’de bağımsız bir islam devleti kurmak olarak belirtirler. 25 ocak 2006 seçimlerinde hamas 132 sandalyenin 76’sını elde etmiştir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/hamas
angelus
filistin seçimlerini kazanıp el fetih in iktidarına son vermesinden mütevellit el fetih in "tanımıyoruz onları" tadındaki çıkışına maruz kalan oluşumdur. yaşanan gerilimin ardından ülke hamas ın gazze yi, el fetih in batı şeria yı kontrol altına alması sonucu ikiye bölünmüştür.
independence
teror orgutudur, eminim akli cali$an kimsenin buna bir itirazi yoktur. ancak nasil olmu$sa olmu$, siyasallami$ ve filistin de secimleri kazanarak gazze’yi kontrolu altina almi$tir.

$u anda gazze’de ya$anan insanlik draminin en ba$ rol oyuncusudur ayni zamanda.

hayir israil’i savunuyor falan degilim asla. israil, tarihinin her evresinde oldugu gibi yine yapacagini yapmi$ ve zulme dogru ko$ar adimlarla ilerlemi$tir. ama bir diger yandan hamas’in yaptiklarini da du$unelim. gun gecmedi ki gazze’den israil’e ilkel de olsa fuze saldirilari ya$anmasin. gun gecmedi ki israil topraklarinda israil vatanda$larina yonelik bir terorist faaliyet duzenlenmemi$ olsun hamas tarafindan.

$imdi pkk bizim vatanda$larimizin can guvenligine kast ediyor diye turk silahli kuvvetleri kuzey irak’a kara harekati duzenlemedi mi?

duzenledi.

israil’in yaptigi $eyin tek farki masum, sivil, cocuk, kadin, ihtiyar demeksizin katlediyor olmasidir. bunu bizim askerimiz yapmadi, yapamazdi da zaten, zira bizim insanimiz halen icerisinde insani duygular ta$imakta. henuz gozumuz donmedi. ancak israil askeri bolgede ac kopekler gibi av ariyor $u satirlari yazarken bile.

diger yandan me$ruluk ariyorsak israil amac olarak me$ru bir amac belirtiyor dunyaya. tamam filistin halki canimizdir, kanimizdir, tarihsel ve kulturel anlamda karde$imizdir ama filistin halkini du$unurken bir diger yandan da ba$ka insanlarin ya$ama haklarini da gozardi etmeyelim. filistinli cocuklar ya$asinlar diye gozya$lari dokup agitlar yakarken, israilli cocuklarin da cocuk olduklarini, onlarin da ya$ama haklari oldugunu gormezden gelmeyelim. bir filistinli cocuk ne kadar gunahsizsa, bir israilli cocuk da en az filistinli cocuk kadar gunahsizdir.
komple teorisyen
1987 yılında filistin topraklarının etrafında hiçbir islam ülkesi olmayan komşuyu tanımadıklarını ilan etmiş ve bu sebeble 1988 yılında (bkz: israil)in varlığını tanıyabileceğini açıklayan fkö ile çatışmıştır.
independence
misir’in ateskes onerisini israil’in kabul etmis olmasina ragmen hamas kabul etmedi. israil tek tarafli da olsa ateskesi kabul etmisti ki gazze tarafindan israil tarafina dogru yeniden roketler ateslendi. bunun uzerine de israil dogal olarak ateskesi bozdu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/26813369.asp
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol