greyfurt

0 /
ups
igrenc mi igrenc bir tada sahip meyve.annem eskiden hep icirmeye calisirdi ama artik vazgecti heralde ki hic gormuyorum evde.
imgoindeeperunderground
ortasindan kesilip, tuzlanip, kasikla yendiginde o eksi tadin eksilmesi sayeinde super bir tada sahip olan portakalgiller familyasindan sari renkli topac meyve. icilecekse portakal ile karistirilmasi daha iyi olur. ayrica ingilizcesi grapefruit’dir. bu durumda turkce "uzum meyvesi"ne denk gelmekedir.
urban f
( altıntop ) :turunçgiller familyasından; bahçelerde yetiştirilen bir ağaç ve meyvesidir. meyvesi, portakaldan daha iri, kanarya sarısı renginde, tadı hafif acımsı ve ekşidir. içeriğinde c vitamini vadır.

kullanıldığı yerler:
iştah açar. karaciğerin normal çalışmasını sağlar. safra ifrazatını arttırır. hazmı kolaylaştırır. idrar tutukluğunu giderir, bol miktarda idrar söktürür. vücutta biriken suyu ve zehirli atıkları atar. kanı temizler. bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. felç ve kanamaları önler. akciğer ve göğüs hastalıklarında faydalıdır.
greyfurt
turunçgiller ailesindendir.c vitamini deposudur. kandaki şeker değerlerini düşür, dişetlerini korur ve ince bağırsaklarda bazı zararlı maddeleri yok eder. ancak son dönemde yapılan araştırmalar greyfurtun ince bağırsakta bulunan bir takım enzimleri etkileyerek sindirim sistemimizin normal ilaç emilimini aşırı arttırdığı ve ilaçla birlikte kullanıldığında zehirlenmelere yol açabileceğini göstermektedir. tansiyon, psikiyatri,uyku ve epilepsi, kolestrol düşürücü ilaçlar kullananların uzak durması gereken bir meyvedir.
önemli not: ilaç etkileşim listesi aslında daha uzun ama yazmaya üşendim. siz en iyisi ilaç kullandığınız zamanlar greyfurttan uzak durun.
duman
radyodaki nickimin duman’ oluşu ile bana şu iğrenç espriyi yapmış yazardır.
greyfurtumben:sen matematiksel olarak dumanın değili oluyosun dimi duman’
ben:iğğğğ..
selam ederim..
janthamade
#636121 de yaptigi uyariyla bilgicleri bilgilendiren fakat kalin bisiler almayi kendi unutan bilgic. ayrica bilgi sozlugu festivale tasiyan kahraman.
sudkaido
kendisine o aci tadi veren kabugundan mevyesine yapisik kalan damarli doku ve meyvenin etli kismini kaplayan zardir.sayet bunlari sabirla ayiklayip üzerine seker ekerek yerseniz tadina doyum olmaz.
kraken
acımsı bir tada sahip meyve bu yüzden pek sevilmez ama suyunu portakal suyu ile karıstırıp içince hem çok lezzetli olur hem de vitaminli.
elma sekeriiii
(bkz: belki bir gun özlersin)
emre aydin’in $arkisinin ardindan,bizlere benzin bidonunu getirin bana diyen ve ironik olarak da kendisini daha bir gun once yakabilmi$ insan evladidir kendisi. onu burdan tebrik ediyor, gecmi$ olsun dileklerimizi kucak kucak gonderiyoruz kendisine.


0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol