gabriel garcia marquez

0 /
serco
1928 yilinda kolombiya’da dogdu buyukannesiyle buyukbabasinin evinde, teyzelerinin yaninda buyudu. bos inanclara bagli, olagan ustu olaylari dogallikla anlatan her soylenene inanan bu kadinlarin anlattiklari uslubunun bicimlenmesine yardimci olmustur. roman yazmaya baslamdan once gazetecilik yapan, bu deneyimi sayesinde romanlarindaki buyulu gercekligi, tuzaga dusmeden, ayaklarini yere saglamca basarak isleyebilmistir. romanlarinin korsan basimlarinin yuzbinleri bulmasi uzerine kitaplarinin, anayurdu kolombiya’da yayinlanmsini yasaklamistir. 1967’de yayimlandigi edebiyat dunyasinda buyuk yankilar uyandiran yuzyillik yalnizlik’tan sonra carpici bir anlatimla, buyulu gerceklikle isledigi pek cok roman yazmis, 1982’de de nobel edebiyat odulune deger bulunmustur. latin amerika’yi ilkel guzelligi ve eldegmemisligi icinde tanitirken, dus ile bellegi, olayin akisini gosterissiz, ama sasirtici bir uslupla birbirine karistirirken, tarihsel dogruluga ve gerceklige bagli kalmaya da ozen gosteren bir yazar.
firambogaz
türkçe’ye çevrilmiş eserleri:

roman:
aşk ve öbür cinler
başkan babamızın sonbaharı
kırmızı pazartesi
kolera günlerinde aşk
labiretindeki general
şili’de gizlice
yüzyıllık yalnızlık
şer saati

öykü:
albaya mektup yazan kimse yok
bir kayıp denizci
hanım ana’nın cenaze töreni
kötü saatte
on iki gezici öykü
yaprak fırtınası
iyi kalpli erendira
sevgiden öte sürekli ölüm

keks
nobelli yazarları okumaya heves sardığımda, beni edebiyatın fantastik dünyasında gezdiren latin ameraikalı büyük yazar.yüzyıllık yalnızlık (cien anos de soledad) adlı eseri kelimenin tam anlamı ile bir şaheserdir.
mechul
1. seni sen olduğun için değil, seninle birlikte olduğumda ben olduğum için seviyorum.
2. hiç kimse gözyaşlarını hak etmez, onlara layık olan kişi ise seni ağlatmaz.
3. sen istediğinde sana aşık olmaması, sana aşık olmadığı anlamına gelmez.
4. gerçek arkadaş, elini tutan, kalbine dokunandır.
5. birisine yabancılaşmanın en kötü biçimi yanında oturuyor olup ona hiçbir zaman ulaşamayacağını bilmektir.
6. hiçbir zaman gülümsemekten vazgeçme, üzgün olduğunda bile! gülümsemene kimin, ne zaman aşık olacağını bilemezsin.
7. tüm dünya için sadece bir kişi olabilirsin, fakat bazıları için sen bir dünyasın.
8. zamanı onu seninle birlikte geçirmeye hazır olmayan biriyle geçirme.
9. belki de tanrı uygun kişiyi tanımandan önce yanlış kişilerle tanışmanı, onu tanıdığında minnettar olman için istedi.
10. "bitti" diye üzülme, "yaşandı" diye sevin.
11. her zaman seni üzecek birileri olacaktır, yapman gereken insanlara güvenmeye devam etmek, kime iki defa güveneceğine daha fazla dikkat etmektir.
12. birini daha iyi tanımadan ve bu kişinin senin kim olduğunu bilmesinden önce kendini daha iyi bir kişiye dönüştür ve kim olduğunu bilerek kendine güven.
13. kendini çok zorlama, en güzel şeyler onları en az beklediğinde olur.

"yaşanan herşeyin bir sebebi vardır"
lost kidy
betimlediği aslında bizim çokta tanıdık olmadığımız bir hayat, bir coğrafya, bir toplum, bir dönemdir. en sade cümleleri kullanarak bizleri etkiler. etkilemesi belki de bu sadeliğinden ve içtenliğinden kaynaklanır. günümüz pek çok yazarının yaptığı gibi bir betimlemeyi sayfalarca sürdürmek yerine açık-seçik, anlaşılır bir dil kullanarak anlatmak istediklerini küt diye koyar önümüze. yüzyıllık yalnızlıktaki kişiler ve bunların arasındaki ilişkleri çözebilelim diye bir soyağacını kitaba eklemeyi unutmamıştır.
rhapsody
estetik kavramını çok güzel kurcalamış olan ve bu kavrama farklı bakış açıları getirmemize yardımcı olan,az sayıda kitap okuyan toplumumuzca, okunması gereken muhtesem yazar.
narodnik
başkan babamızın sonbaharı adlı romanının ispanyolca orijinali tek noktadan oluşur,romanın sonundaki.türkçeye tomris uyar becerisiyle harika çevrilmiş ama zavallı tomris noktaların sayısını arttırmak zorunda kalmıştır.başkan babamızın sonbaharını okumaya şiirsel bir yürek ister.çünkü nikaragualı şair ruben darionun tüm dizelerini allem etmiş kallem etmiş romanda kullanmıştır.romanın uzun yıllar önce milliyet yayınlarında çıkanını elinize aldığınız andan itibaren tektonik titreşimlerle poetik anaforlara kapılırsınız.aman dikkat.
orqn
çok sıradan şeyleri çok sıradan bir şekilde anlatan yazardır. insanda kitaplarını okurken, sanki hikayelere bir şekilde tanık olmuş ve hiç bir şey katmadan kaleme almış hissiyatı yaratıyor. hani aynı olayı sen de görsen sen de aynı kitabı yazabilirmişsin gibi ama öyle değil tabi. yazarlığındaki ustalığı okuyanın gözüne sokmadan, alttan alttan hisettiriyor. seviyoruz kendisini biz.
mouscronoise
hayatın şirferisini çözmüş muhterem kişilik....
ve sözleri....

"eğer biraz aklın varsa; mutluluk için istediğin şartları bulamayınca, bulduğun şartlarda mutlu olmayı bilmelisin"
clear conscience
tüm kitaplarını aldım,yarısına yakınını ancak bitirebildim 2 yılda.çünkü aslında çok lezzetli ama başka bir coğrafya,hayal etmesi bile bazen uzak aslında.
yine de her okuduğumda yüzüme 50 derece sıcak hava çarpar,hele bir de kışsa oohh,oralarda olmak ister insan.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol