finlandiya

0 /
ridgid
ahsap endustrisi sektorunde lider ulke denebilir.
buna ragmen ormanlik alanlari azalmamakta, aksine artmaktadir.
angelus
soguk bir ulkedir, asosyal bir nufusu vardir, yabancilarla iletisime pek girmezler girseler dahi sizi uzun bi suredir taniyorlarsa girerler yok tanimiyorlarsa "merhaba merhaba" duzeyinde bir yakinlik kurma potansiyelleri vardir. alkol cumhuriyeti gibi bir ulkedir. havalarin soguklu sebebiyle kendilerini alkole vururlar. gunesin kendisini fazla gostermemesi sebebiyle icine kapanik, karamsar bir millet olup cikmislardir. ekonomisi mukemmeldir "zorlu hayat sartlari" gibi bir kavram henuz kendini gostermemistir. bilisim yonunden asmis, sanat yonunden ust seviyelerdedir. ustelik elf diyaridir ve dogal guzellikleri olmeden once gorulmesi gereken yerler listesinin ust siralarindadir.
lakin yinede bulbulu altin kafese koymuslar vatanim demis. derim sizlere.
lintu northenlight
üstad tolkien’e ilham kaynağı olmuş kalevala adlı muhteşem bir destanı olan, kuzey ışıkları ve gölleriyle ünlü olağanüstü bir ülkedir.ayrıca uzun süren geceleri yüzünden karanlıklar ülkesi olarak da anıldığı için him, nightwish, sentenced, apocalyptica gibi çok ünlü gotik rock topluluklarına da sahiptir.ayrıca saunası da çok ünlüdür.fin hamamı olarak da anılan sauna bol buhar içerir.saunada huş ağacı yapraklarıyla masaj yapılması ve banyo bitiminde soğuk su ya da kar banyosu yapılması da fin geleneklerinin bir parçasıdır.
tiryaki
kuzey kutup dairesinde yer alır.yaz-kış dondurucu soğuklarla mücadele eder.bu sebeple sauna adını verdikleri hamamlar finlilerin hayatlarında çok önemli bir yer tutar.

finlilerin yazları ülkemizde marmaris ve bodrum civarlarında sıkça görüldükleri olur.lakin o cici beyazı tenleri bu sıcağa karşı koyamaz.dağılır renkleri. pembe,kırmızı mor ve beyaz karışımı bir ten ortaya çıkar böyle,bakamazsınız yüzlerine.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol