fenomen

zehnterdorf
duyularımızın haricinde kalan herşey fenomendir. insan baktığı herşeyi önce fenomenal olarak algılar ardından çağrışımsal olarak inceler.
noranynn
fenomen (fransızca: fenomen (phénomène). türkçe karşılık olarak "görüngü" kelimesi önerilmektedir. belirli bir şekilde görünür olayları belirtmek için kullanılan, türkcede de olay anlamında günlük dilde kullanılan kelime.
deep driver
bir dönem milliyet dergi grubunun çıkardığı, editörlüğünü ata nirun’un yaptığı, ufolar, ruhlar gibi çözülemeyen olayların ele alındığı güzel bir dergi. 1996-1999 yılları arasında 34 sayı yayınlanmıştır.
mustaitbiradam
dün gece cleveland cavaliers detroit pistons playoff ilk maçını izleyip televizyonu kapattım. gündüz bir televizyonu açayım dedim, haliyle açılınca tv8 geldi ekrana. baktım, bir adam bir bayana dudaklar dolgu mu? diye soruyor, ne ayaksınız lan siz? dedim. sonra bir anda bulundukları yerde bir tv açıldı. ekranda kim? öykü serter. öykü abla, sen türkiye yarışma sunucuları genel müdürlüğü müsün ya? her yarışmada sen varsın! nasıl bir iştir bu? neyse öykü hanım dedi ki hanımlar kalkın hadi evlerinize, kadınlar kalkıp başka bir yere geçtiler. sonra kavgalar, tartışmalar falan filan.

sonra bir ara senin şu kadar takipçin var, benim bu kadar takipçim var münakaşası yapılınca, tamam dedim, anlaşıldı. yine leş bir tv 8 yarışması. x yarışmayı bir kere izledim bir daha izlemedim, diyebilmek için biraz daha baktım. bu sefer öykü abla dedi ki, hadi erkekler kızların evine. vay arkadaş ne oluyoruz lan? içinde bulunduğumuz devirde size nasıl bu yarışmayı yapmanıza izin verdiler dedim, hayret. (bkz: kızlı erkekli) ne yani, şimdi büyükleriniz çıkıp "bizim bacılarımızı erkeklerin evine yolladılar?" demiyorlar mı? hani ya bağnazlık nerede kaldı?

hülasa bir kere izledim bir daha izlemedim diyeceğim, öykü serter'in yine reislik yaptığı, erkeklerin kızlara, kızların erkeklere, hem-cinslerin birbirlerine gömdükleri bir başka tv8 tırıvırısı, zamazingosu.

üstadın da yıllar yıllar önce dediği gibi "fenomen olacak dolacak her yer menemen kıvamı..."
gerçekten de her yer, menemen kıvamlı balçık gibi fenomenlerle doldu.
(bkz: #1115168)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol