evrim teorisi

0 /
angelus
evrim teorisi, charles darwin’in 1859’da yayinladigi "turlerin kokeni" adli kitabiyla dunyanin gundemine girmisti, darwin’in iddiasi, canliligin ve farkli canli turlerinin kokeninin, sadece tesadufi dogal surecler olduguydu. bir baska ifadeyle, evrim teorisi, canliligin, bir yaratici tarafindan var edilip duzenlenmedigini, aksine doganin tesadufi, amacsiz ve bilincsiz etkilesimleri ile ortaya cikmis oldugu teorisidir.
utopiano
teori olu$u sebebiyle en ba$inda bir inandiriciligi olmayan du$unceler birligidir. yuzlerce kere antitezi uretilmesine ve curutulmesine ragmen hala bunu savunanlar vardir. bu teorinin gercekligini savunmak icin kor olmak gerekmektedir $ahsimca.
independence
ortaya atildigi donemlerde caga damgasini vurmu$ fakat daha sonralari curutulmu$ du$uncedir bu..curutenlerin en basit dayanagi $oyle bir cumledir ki akla mantiga super yatkin gelir du$unulunce..

biz insanlar madem maymundan geldik, o halde neden hala maymunlar var?

du$ununce hak veriyor insan.
quantitatif
hala insanlarin anlayamadigi ve bir de sacmalidigi teoridir.bir kere darwin teorisinde insanlarin maynundan geldigini soylemez.insanlarin ve maynumlarin tarihte ayni vucut sekillerine sahip oldugunu soyler kabaca.darwin yasadigi donem itibariyle oldukca ilerici bir teori ileri surmustur.bazi insanlar baska sebeblerden dolayi teoriyi sacmalik olarak nitelerler.belki darwin biraz daha yasasaydi kendisi antitezini olusturabilirdi.
atilim
darvinin teorisine gore insanoglu maymundan gelmez. maymunla ayni ataya sahiptir. ayrica bu olayi dini inanclari sayesinde reddeden sozde akillilar acip kutsal kitaplarini okusunlar.
"biz onlari suda yarattik" cumlesinin kuranda (ayeti falan unuttum) gecmesi ile darvinin turlerin kokeni kitabindaki turlerin ortak atalarinin sudan gelmesi paralellik gosterir. nitekim; maymundan geldigimizi soylemis darvin diyen taocu dombili ve toptur. maymuna dogru olan yolculugunda basarilar dileriz.
orumcek adam smith
bu teorinin babasi olarak kabul edilen bilimadami charles darwin’in soyle bir sozu vardir ki sonsuza dek desteklerim:

’’en guclu, en akilli olan degil; degisime en iyi ayak uyduran hayatta kalir’’.
cikolata
gen haritasinin kesfiyle fena halde curultulmus teori. ilk olarak dinsel cevrelerden tepki almistir. cok guzel bilim felsefesi donem odevi konusu olur bundan bir de. sinifi en yuksek notla gecmenizi saglar.
zofa
darwin sayesinde türlerin mücadelesi, üstün ırk, barbak ırk, aşağı ırk, vs. kavramlarına istemeden ön ayak olmuştur. sık sık darwinizmle karıştırılan teori. (gerçek mi değil mi o ayrı konu tabi)
ngn
avrupanın ortasında yasayan ilkel bir kabilenin bir mensubu olan charles darwin kuçukken maymunlar tarafından kacırılır buyudugunde kabiledekiler bunu görürler sahiplenirler kabileye dönen darwin bakar ki bunların kendisini yetiştiren maymunlardan bi farkı yok... bizim darwin dusunur kafasında öyle bir teori geliştirir ki bu şöyledir bizim kiminle yatıp kiminle kalktıgımız belli degil maymunların da öyle, bizde kimin cocugu kimin belli degil maymunlarda da öyle ...v.b. sonra derki biz o zaman maymundan geldik. darwin sonra kabilenin basına gecer ve tum kabile buna inanır... yani evrim teorisi ilkel insanların inandıgı bir inanıştır diyemecegim çünkü yapılan arastırmalar sunu göstermiştir afrikada yasayan gercekten ilkel kabilelerin cogunda tek tanrı inancı vardır o yusden darwin ve kabilesini siz bi kıyaslayın kendinize göre...
ufo goren masum koylu
tüm canlılığın bilinçsiz, amaçsız bir tesadüfler sürecinin ürünü olduğu düşüncesi, bir 19. yüzyıl hurafesidir. o dönemin ilkel bilim düzeyi içinde düşünen evrimciler, canlılığın çok "basit" olduğunu sanmışlardır.

dünya üzerinde bir milyonu aşkın farklı canlı türü yaşar. hepsi son derece farklı özelliklere ve mükemmel sistemlere sahip olan bu canlılar nasıl ortaya çıkmışlardır? bu soruyu sağduyu ile inceleyen her insan, tüm bu canlılığın üstün ve kusursuz bir yaratılışın ürünü olduğunu görür.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol