erkan oğur

0 /
darth sidious
ismail hakki demirciogluna gitarla eslik ederken bir parcada vokal yapma geregi goruldugunde seslerinin birbirlerine ne kadar yakistigi gorulmus ve albumu beraber doldurmuslardir. oysaki o zamana kadar erkan ogur sesini turku soylemek icin cok ince bulur. yayli tum sazlarin ustasidir. saglam karakteri sozunun eri bi abimizdir. tecrubeyle sabit.
imgoindeeperunderground
bir omurluk misafir albumu beni benden alir. hic ve gulun kokusu vardi isimli albumleri de mevcut olup her biri birbirinden guzel, basaryly, dinlenesidir. aldygy egitimin turk halk muzigi kaynakly olmasy sebebiyle, yabancy muzikten kafayy kaldyramayan bir takym ic mihraklar tarafyndan sevilmese bile ulkemiz ve dunyada buyuk takdir toplayan cok onemli bir sanatcydyr. gurol agyrbas, bulent ortacgil, djivan gasparyan gibi sanatcylarla beraber pek cok kez sahne almys, studyodan cykacak kaliteli muziklerin aranan adamy olmustur. perdesiz gitary turkiye’de kabul ettirmesi 5 senesini almystyr ama sonucta dunya capynda tanynan bir sanatcy haline gelmistir. kendisi 1954 dogumludur, bir omurluk misafir olarak gelmistir, misafirliginin uzun olmasy dilenmektedir.
sinirsahibi
perdesiz gitari ile harikalar yaratan tarzi ne olursa olsun tum gitaristlerin bir kac pratik sonucunda kacinilmasiz olarak eline verecek oha muzik adami. ormanda 10 (yaziyla on) malmstein gucunde insan evladi.
seha
25 mart 2005 cuma gunu saat 20.00’de yildiz teknik universitesi oditoryumunda konser verecek olan muzisyen.
seyhmerat
firat turkusu’nu bugune kadar gelmis gecmis en guzel soyleyen sahsiyettir.ondan iyisini gormedim.mukemmel bir muzisyendir eskiya’daki muzikleriyle buyulemistir..
belkibirgunbiryerde
ailemle,asla muzik konusunda anlasamayacagimizi dusunurken kesfettigim,sulalemle aramin duzelmesine ve onlarin "bu cocuk o kadar da ruhsuz degil"diye sevinmelerine sebebiyet veren,kendisine aile saadetimi borclu oldugum;yillar boyu,bikip usanmadan butun eserlerini doya doya dinledigim, ne var ki,onu benimle beraber dinleyen bir aile ferdimi kaybettikten sonra,bir daha duymak dahi istemedigim muhtesem muzisyen..
floydian
1954 yılında ankara’da doğan sanatçı, istanbul devlet konservatuarı klasik türk sanat müziği bölümünden mezun oldu. enstrüman ustası olan oğur, ud, tanbur, bağlama, cümbüş ve keman gibi geleneksel çalgıları başarıyla çalmaktadır. doğu anadolu’nun folk müziği ve aşık veysel gibi ozanların şarkılarıyla büyüyen sanatçı, 1960’larda jimi hendrix’i dinledi ve bu, yeni bir müzikal deneyimin başlangıcı oldu. perdesiz elektrikli gitarın pasajları üzerinde kayma ve çeyrek tonların çalınmasına olanak tanıdı.


müzik hayatına 1980 yılında çeşitli sanatçılara eşlik ederek başladı ve ilk albümü "fretless"i 1994 yılında almanya’da çıkardı. bu albüme birkaç ilave ile 1996 yılında türkiye’de "bir ömürlük misafir" adlı albümünü yayınladı ve aynı yıl eşkıya filminin müziklerini yaptı. bu albümünden sonra "gülün kokusu vardı" (1998), "hiç" (1999), "anadolu beşik" (2000) ve en son albümü olan fuad’ı (2001) müzikseverlere sundu.


türkiye’nin en özgün müzisyenlerinden birisi olan oğur, içlerinde perdesiz gitarın da bulunduğu birçok gitar ve telli çalgıları kendisi, kendi amaçları doğrultusunda üreten büyük sanatçılardan birisidir. sanatçı, müziğe yalnız türkiye’de değil dünya çapında da farklı zevkler ve tınılar getirdi.


anadolu ezgilerindeki hümanizmi, sufice bilgeliği, erdem arayışını yansıtan albümler yapan başarılı sanatçı, türkiye dışında bir çok festivallere katıldı ve bir çok değerli cazcılarla sahneye çıkıp kayıtlar gerçekleştirdi. türk folk müziğinden yola çıkarak bu müziğe büyük katkılar sağladı

kimkimdir.gen.tr
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol