erik

0 /
theodor
son entrysini 17 yıl 4 ay önce girmiş çok eskilerden kalma bir yazar.
nickinin ''erik'' değilde, ''eric'' olmasını dilerdim.
aysemayse
yemesi en zevkli yer, sınıf olan yiyecektir. gizli gizli elden ele dolaştırmalar, gömleğin ön cebinde saklamalar, ne heyecanlar yaşadık, derste erik yerken yahu. yok kütürdetmicem, yanağıma şişirmicem, yakalanmıcam, çekirdek ağzımdayken konuşmaya çalışacam, bazen erik ağzındayken, "otrmonum, korohonlolor....." diye konuşmaya çalışmalar. işte taşralı, küçük şehir ergeni hezeyanları, erik çıksa da derste yesek!!
sarhosatlarzamani
turşu hazırlamayı biliyorsanız; standart olarak hazırladığınız turşu suyuna ( kısmen üzüm sirkesini azaltıp elma sirkesi kullanarak ); tane karabiber, kişniş, çok az biberiye ekleyerek muhteşem bir turşu yaratabileceğiniz meyve. her turşu da olduğu gibi, turşunun biraz daha çabuk olması için buna da biraz nohut atıyoruz kavanozu kapatmadan. özellikle rakı mezesi olarak verdiğiniz arkadaşlarınızın size tapmasına sebebiyet verdiği tecrübe edilmiştir.
eflatun
sezonun ilk eriği çıkmıtır efenim.allah karısı hamile olan beylere yardım etsin eğer aşerirlerse sıçtınız demektir. çünkü kilosu 200 tl’den satışa çıkarılmış.
laughter
kilosunun 94 tl’den satıldığını haberlerde görünce; ilk olarak, bi dikkatli baktım eriğe, yahu bizim yıllardır cebimize doldurup orada burada yediğimiz, çöplerini milletin kafasına şaka olsun diye attğımız, hani tuza banıp fütursuzca yediğimz erik değil mi bu.

şimdiyse ben o eriği yersem bi çeyrek altını yemiş olucam, yok efendim o erik sindirilir belki ama altın yani o para kolay kolay sindirilmez, o yüzden kalsın. elbet bir gün düşer fiyatı.
fasa fiso
degil kendisini gormek bir yerlerde ki bu yer muhtemelen sozluk oluyor agzi sulandiran meyve.bir de aseriliyor bunun eksi olani can olani.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol