emek sineması

laluska
istanbuldaki en iyi sinema. kocaman bir salon, devasa ekran ve mükemmel ses. eski havasını koruması da ayrı bir tat veriyor...

bu büyük salonu işletmecileri neredeyse hiç bir zaman dolduramıyorlarmış ve bütün sene zarar ediyorlarmış, acısı ancak istanbul film festivalinde çıkıyormuş. herşeye rağmen salonun orjinalliğini bozmayacaklarını, ve küçük küçük salonlar açıp daha çok filmi vizyona sokmayacaklarını belirtmişler. saygılar sundum.
le petit prince
taksim’de film izleyeceksem mutlaka gittiğim emek sineması, beyoğlu’nun en eski sinemalarından biridir.

yeşilçam sokak’taki tam 78 yıllık bu sinema, tarihi kimliği, barok ve rococo bezeli duvarları, 875 kişilik ihtişamlı salonu, görkemli perdesi ve yılların kokusu içine sinmiş yüksek duvarları diğer sinemalardan ayrılıyor.

son yirmi yıldır ’istanbul film festivali’ne ev sahipliği yapan sinema, serüvenine 1924 yılında ’melek’ adıyla başlamış. perdenin her iki yanında yer alan, art nouveau tarzı melek figürlerinden ismini alan sinemanın ilk sahipleri, o dönem ipek ve sümer sinemalarının da sahipleri olan, a. saltiel ile h. artidi imiş. daha sonra emekli sandığı’na geçen sinemayı 1958 yılına kadar ipekçi kardeşler işletmiş. bu tarihte emekli sandığı, sinemanın işletmeciliğini de alarak adını ’emek’ olarak değiştirmiş. 1969 yılında turgut demirağ’a geçen sinemanın işletmesini 1975 yılından beri ismet kurtuluş ve süreyya kurtuluş yapıyor.

1993 yılında ciddi bir restorasyondan geçen sinema, son olarak 2000 yılında koltuklarını, ses düzenini yenileyerek, yeni açılan modern sinemalarla yarışacak bir teknolojiye kavuşmuş. sahne ve tavanı süsleyen yaldızlı barok süslemeler, dolby digital ses düzeni ile birleşmiş durumda.
independence
yikilmasi gundemde olan sinema salonu. beyoglu’nun en emektar sinema salonlarinin ba$inda yer alir, yikilmasi buyuk talihsizlik olur beyoglu tarihi acisindan.
independence
yikiliyor, yikim calismalarina baslandi. yikimi protesto etmek isteyen insanlar da polisin gazabina ugradi. gozaltina alinan sinema yazarlari yonetmenler falan da var.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol