elmas

0 /
merdiven
elmas deyince aklima insan geliyor...bence insan camura dusmus bi elmasa benzer..belli bir zaman kadar camurdan cikarsa degeri anlisilir...yok cikamaz ise yazik o elmasa...degerini yitirir....
floydian
en stabil maddedir. yapısında sadece karbon atomları vardır ve hepsi 4 bağ yapmıştır yani başka bağ yapacak bir yerleri kalmamıştır.
su hayat bitsede gitsek
yapay ve dogal olmak uzere ikiye ayrılan bilinen en saf elementtir.dogal elmas:saf karbondan meydana gelen, bilinen en sert madde. karbon elementinin bir modifikasyonu grafit, diğeri ise elmastır. elmasın saf karbon olduğu ilk olarak fransız kimyacı lavoisier tarafından aydınlatılmıştır. lavoisier, elması yakmış ve yanma gazının sadece karbondioksit olduğunu görünce elmasın karbon olduğu hükmüne varmıştır.
özellikleri: en belirgin özelliği sertliğidir. mineralojide kullanılan mohs sertlik göstergesinde en yüksek rakamla (10) gösterilir. bu, diğer bütün mineralleri çizebilmesi demektir. sertliğinden dolayı endüstriyel aletlerde kullanılması büyük önem kazanmıştır. ayrıca dayanıklılığından ve ışığı çok iyi kırmasından dolayı(renk diyagramı) sanayi ve mücevhercilik icin degerlidir.elmas mineralinin sertliği bütüm alanlarda aynı değildir. fakat x ve gama ışınları ile en sert yönüne doğru yönlendirilerek, aletlerde kesici olarak kullanılması sağlanır.
elmas, ametalik özellikler gösterir. erime noktası 3500°c’dir. yoğunluğu yaklaşık 3,5 gr/cm3tür. havada 850°c’de yanar. havasız ortamda 1500°c’de grafite dönüşür. oda sıcaklığında hiçbir madde etki etmez. florla 750°c’de, karbon tetra florür (cf4) bileşiğini meydana getirir. diğer halojenlerle birleşmez. elmas izometrik bir sistemde kristallenir. her karbon atomu kendisini çevreleyen dört karbon atomuyla düzgün dörtyüzlü meydana getirecek şekilde bağlanmıştır. daha doğrusu iki tane kare tabanlı piramidin taban tabana gelmiş şekli görünümündedir. 12 yüzlü ve kübik kristal yapıları da vardır. kristallerin rengi beyaz, kahverengi, siyah veya renksiz olabilir. mineralin içinde yabancı atom mevcudiyeti de söz konusu olabilir. fakat her 10.000 karbon atomu başına ancak bir tane yabancı atom bulunur. hatta güzel tabii elmasta 100.000 atom başına ancak 1 tane yabancı atom bulunur.
elmasın tartılmasında ölçü birimi olarak kırat kullanılır (1 kırat 200 miligrama eşittir).
elmasın optik özellikleri ona güzellik ve kıymetli ziynet eşyası özelliğini vermektedir. ışığı kırma indisi çok yüksektir (2,417). yani içeri kabul ettiği ışın yansıttığı ışına göre fazladır. ayrıca ışını disperse etme (yani, beyaz ışını renklere ayırma) kabiliyeti de oldukça yüksektir. radyasyonları tutma özelliklerine göre iki tiptedirler.
birinci tip, görünen ışını absorbe edenler (soğuranlar, emenler); ikinci tip ise, morötesi ve kızılötesi ışınları absorbe edenlerdir. ikinci tip elmaslar tabii halde mavi renklidirler.
elmas, mükemmel bir elektrik izolatörüdür. ayrıca ısı iletkenliği en yüksek olan maddedir. bu özelliğinden dolayı zarar görmeden kesilebilir.
alchoburn
özellikle güney afrika madenlerine zencilerin çıkarılması için sömürüldüğü taş parçası...

ha versen almaz mıyım o taş parçasını,alırım tabii o ayrı...

bu ülkedeki elmas madeninin keşfinin, nehirde sepetle oynayan bir çocuğun yumruu büyüklüğünde bir elmas bulması sonucu olduğu söylenir...hikaye doğru mu bilemem ama hala ülkenin yoksul halkı aynı yolla elmas arıyor bir umut bulursak hayatımız kurtulur diye.

dünya üzerindeki karteli de beers şirketidir bu madenin...
niphredil
kargo şarkısı.
sözleri :

görgüsüz ve densiz
bencil olmasaydın
o elmasları sana
teker teker takmak isterdim

kırmızı ve mavi
moru olmasaydı
o elbiseyi sana
beşer beşer almak isterdim

bugüne kadar bana verdiğin sözler
yok olup gittiler
bugüne kadar sana aldığım şeyler
yok olup gittiler

görgüsüz ve densiz
inatçı olmasaydın
o elmasları sana
teker teker takmak isterdim

bugüne kadar bana verdiğin sözler
yokolup gittiler
bugüne kadar sana aldığım şeyler
yokolup gittiler

kelimeler yetmez
birer birer
beni anlatmaya
akhillius
eski çağlardan günümüze taşların en değerlisi sayılan elmasın, kadınla erkek arasındaki aşkı güçlendirdiğine inanıldığından nişan yüzüklerinde tercih edilir. saflık, sevgi ve neşe getirdiği söylenen elmas, cesareti ve aşkı sembolize eder. elmas, sizi ruhsal ve ahlaksal inançlara göre yaşamınız için yüreklendirerek, kendinize ve başkalarına karşı dürüst olmaya davet eder.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol