demokrasi

0 /
independence
klise tanimi:"birinin ozgurlugunun bittigi yerde digerinin ozgurlugunun baslamasidir." seklindedir. aslen
demo: halk
krasi: esitlik

birlesince: halk esitligi manasina gelmektedir.

aylar sonra gelen edit:

aldigim bir uyariya gore asil tanim $u $ekildeymi$.

demokrasi (äcìïêñáôßá) yunancadaki ’demokratia’ dan gelir

demos (äcìïò ) : halk, insanlar.
kratein (êñáôåéí) : yonetmek.
ia (ßá) : bilesim eki seklinde

"halk tarafindan yonetilmek" anlamina gelmektedir
nortia
italya’da 30 yıl boyunca borjiyalar vardı.yani savaş ve kıyım ve cinayet...ama michelangelo,leonardo ve rönesans aynı dönemde var oldular.oysa isviçrede kardeşlik,500 yıllık demokrasi ve barış vardı.peki ne yarata bildiler?sadece guguklu saat!...
’’harry lime’’ ’’üçüncü adam’’
faten
bir fıkra ile demokrasi ;

bir cocuk babasına demokrasi nedir diye sormus ,babası ,annen halk ,ben hukumetım ,hızmetcı kadın işci ,ufak kardesın ise gelecek ,sen bunları ezberle yarın devamını anlatırım demiş.

cocuk gece yarısı kardesının aglama sesıne kalkmıs ,altına yapmıs olan bebek cıyak cıyak aglamakta ,annesıne haber vermek icin odasına gıttıgınde annesının uyudugunu gormus ,hızmetcının odasına baktıgında babası ıle hızmetcıyı iş uzerınde yakalamıs .

ertesi gun babasına ,ben demokrasiyi anladım ,hükümet işci sınıfını sikiyor,halk uyuyor ,ve gelecek bok icinde..

işte boyle bir sey demokrasi..
fergadan
siyasetçiler tarafından araç-amaç olarak kullanılması tartışmasını bir yana bırakalım. ama şu bir gerçek ki oy kaygısı taşıyan her parti (ki tüm partiler) araç olarak kullanır bu kelimeyi. ama nasıl demokrasi. partimin dışında olan demokrasi. yoksa mkyk yı ben seçerim, il başkanlarını, milletvekili adaylarını benim bir
kere beğenmem lazım diyen demokrasiyi en çok ağzında sakız eden nazarlık siyasetçilerimizdir. gerçi buna siyaset denmez ya, o ayrı bir konudur.
axin ciwan
ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan bir gereklilik.
ama öncesinden kişisel demokrasi her bireyde etkin olmalıdır.sonra sistemde.
stella
demokrasi, en iyi yönetim biçimi. halkın kendi kendisini yönetmesi vb. sözlerle geçti ilköğretim yılları. sonra büyüdüm, gördüm, üzüldüm. demokrasi, saçmalık. insanların dünyaya bakış açıları arasındaki uçurum, eğitim seviyesi, uyanık veya enayi olması.. nasıl bu iki apayrı insan, aynı ölçüde söz sahibi olabilir yönetimde? söz sahibi olmaksa, bir oy atmaktan başka bir şey değil. ha saçma diyorum, mantıksız diyorum. bir alternatif üretebilmiş miyim peki? yoo.
schumi
türkiye’de defalarca kesintiye uğramış, bazı güçlerce yerleştirmek için değil yerleştirmemek için çalışılmış yönetim şekli. toplumun %80’i bilmez zaten...
darkkwayy
demos + kratos ’dan meydana gelmiştir..eski yunanca’da; demos halk demektir. kratos ise, yönetim anlamına gelmektedir. bu durumda; ’demos-kratos’ ’halkın yönetimi’ anlamını taşımaktadir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol