cern

karpuzz
isvicre’de cenevre’de bulunan dunyanin en buyuk arastirma tesisi. conseil europeen pour la recherche nucleaire -avrupa nukleer arastirma tesisi.
yakin zamanda insanligin bildigi en guclu enerji kaynagi olan karsi madde yi bulmuslardir.
20 ülkenin katilimiyla olusur ve turkiye uye degildir. dünyanin en onemli bilim adamlarini ve dehalari barindirir.
dan brown’un ’angel&demons’- ’melekler ve şeytanlar’ adlı eserinde burası ile ilgili bilgiler okunasidir.
karpuzz
karsi madde deneylerine 2007’de baslayacaklarini resmi olarak duyurmus sehir laboratuvari.
geri sayim basladi.

www.cern.ch
angelus
karşı madde deneyini gerçekleştirmek için yerin 100 metre altına 27 km. uzunluğunda bir tünel kazıp içerisine dünyanın en güçlü süper iletken mıknatısını yerleştiren, isviçreli bilimadamlarının neden bu kadar popüler olduğunun bir numaralı sebebi kurum/kurulştur.
theenemiest
temmuz gibi deney de yapacakmis bunlar. yapılacak olan deneyin dunya yı yok etme endisesi doguracagindan birilerinin bu adamlari durdurması dilegiyle.
independence
cern’in $u ana kadar hayatimiza giren en buyuk bulu$u internet’tir.
cern cali$anlari kendi aralarinda hizli ve akici bilgi ali$veri$ini nasil yapariz diye du$undukleri bir vakit interneti bulmu$lar. cern $imdi de yuzyilin deneyine hazirlaniyor. yarin yani 10 eylul 2008 tarihinde yapacaklari buyuk hadron carpistiricisi isimli deneyden sonra asil deney ekim ayinda gercekle$tirilecek ve bu deneyde kucuk kara delikler elde edilecek.
idiamin
bi ara dünyayı ayağa kaldırmışlardı atlas deneyi diye, şimdi esamesi bile okunmuyor. erke dönergecinden daha fazla bi ilerleme kaydedemediler anlaşılan.
greyfurt
"çarpıştırma 2,36 tera elektron volt gücünde gerçekleştirildi" şeklindeki haberlerini basından takip ettiğimiz, bi yerleri yakıp yıkmasından açıkca tırstığımız deneydir. (hayır yapıyosun usturuplu bişi yap. ne bileyim kuleden plastik top felan atın, hep beraber kardeş kardeş hesaplayın düşüşünü...bize kadar gelmesin bu işler artık, çözün işte)

rhapsody
bugün itibariyle yeni bir deneyin başarıyla gerçekleştirildiğinin açıklandıgı araştırma merkezi.zira anti-maddenin elde edilmesi ve saniyenin onda biri süresince hapsedilerek gözlemlenmesi basarıyla gerçekleştirilmiştir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol