buda

imgoindeeperunderground
de ve da eklerini ayri yazamayan sahsin yazim yanlisidir.
"buda mi bizimle gelicek?" diye yazdiginda "buda"dan bahsetmekte oldugunun ayirdina varamaz.
boyle durumlar icin ’buda’nin sonuna ’la’ ekleriz ve bekleriz..
firambogaz
bir sertab erener şarkisi:

oturdum bir ağacım altında
buda gibi bağdaş kurdum
kapattım gözlerimi
açtım kalbimi
bir uzadım
bir kısaldım
boşverdim dünya hallerini
oturdum bir ağacım altında
buda gibi bağdaş kurdum
susturdum içimdeki bütün sesleri
bir yerdeyim
bir gökteyim
boşverdim dünya hallerini
bu da gelir
bu da geçer
bu da gelir
bu da geçer
artık ne para pul
ne iş güç
ne istanbul ne avrupa halleri
trafik mrafik
aşk meşk geç
bunları geç
hiç dert etme
asıl güç kendi içinde
her gün başka biçimde
ne imf be abd
ne ytl
ne a b c d e f
bu da gelir
bu da geçer
bu da gelir
bu da geçer

söz: sertab erener, mert tünay
müzik: mert tünay, demir demirkan, sertab erener
düzenleme ve programlama: demir demirkan
retribution
onunla aynı gunde dogdugum için annemin beni tibete gönderip dalay lama yapma fantezileri kurmasını sağlayan aşmış kişi, budizmin önderi...
alexander yulinberg
budizm dininin kurucusu, tarihte ki ilk tanrısız dinin temelini atan bilge. buda kendi yaşadıklarını ve insanın neden acı çektiğini araştırmıştır bütün hayatı boyunca. eserlerinin temel felsefesi olarak da insaaı acı çektiren tek şeyin aslınla ummaktan kaynaklandığını iddia eder.
with all my love
bir de bunun fıkralaştırılmışı vardır:
bir rivayete göre -ki rivayetin gerçeklik boyutunu varın siz hesap edin-adamın biri kendi halinde yürüyormuş ve buda heykeli düşmüş kafasına..adam ne dese begenirsiniz?
-buda mı gelecekti başıma?
bb
semavi kaynaklı olmayan en büyük dinsel topluluk olan budizm, reenkarnasyon yoluyla bebekken seçtiği dini liderinden çok büyük darbe yedi. şu anda 73 yaşında olan dalai lama, bundan 23 yıl önce kendisinden sonra yerine gelecek lider olarak altı aylıkken osel hita torres’i seçti. altı aylık bebek lama tenzin osel rinpoche adını aldı ve hindistan’daki granada manastırında tahta oturtuldu. etrafındaki rahipler kendisine tanrı gibi davranarak ibadet etmeye başladı.

ancak 24 yaşına gelen torres, tibetli rahipleri hayal kırıklığına uğrattı. ispanyol el mundo gazetesine konuşan torres, “beni daha bebekken ailemden ayırdılar ve ortaçağ’dan kalma bir ibadethaneye kapattılar. çok acı çektim. bir yalanın içinde yaşıyordum. çocukluğumu tadamadım” dedi. bol pantolonlar giyen ve saçını da uzatan torres, gençliğinde televizyon, futbol ve kızlardan uzak kaldığı için çok pişman olduğunu söyledi.

tibet budizmi’ne göre “lama” dini liderlerin reenkarnasyonu soyundan gelen biri anlamına geliyor. bunların en ünlüsü ise tibet’in ruhani lideri dalai lama. torres, 5 aylıkken lama yeshe’nin reekarnasyonu olarak seçildi. 9 bebek arasından seçilen torres, 680 milyon nüfuslu budist toplumunda büyük saygı görüyor.

dünyevi hayattan uzak yetişen torres 18 yaşına kadar hiç öpüşen çift görmedi ve hayatında ilk kez diskoya gittiğinde de gözlerine inanamadı.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol