argo

0 /
darth sidious
kullanilan ortak dilden ayri olarak ayni meslek veya topluluktaki insanlarin kullandigi ozel dil veya soz dagarcigi. her yerde ve her zaman kullanilmayan veya kullanilmamasi gereken coklukla egitimsiz kisilerin kullanildigi soz veya deyim. serserilerin, kulhanbeylerinin kullandigi soz veya deyim.
psychic
turk dilinin ve tribun turkcesinin zenginligi rengi.yaw abi "benim kavga var gelir misin?" diyene "tamam abi olur elbetteki!" demek mi daha iyi yoksa "ne demek abi .mina korum!!" demek daha etkili degilmidir sayin bilgi sozluk okuyucusu ha?ondan kimse bana argo kötüdür pistir kabadyr demesin.
hamartyl
bir dilin zenginliğini, halkın çok kültürlülüğünü gösterir. asla yerinde durmaz. undarground dır. deşifre olduğunda kendini yeniler.
sukela
kişilerin kendi aralarından gizli kalmasını istedikleri konuşmaları yaptıkları dildir. argo sözcükler herkesce bilinince argo olmakan çıkar.
melankomik
kullanılan ortak dilden ayrı olarak aynı meslek veya topluluktaki insanların kullandığı özel dil veya söz dağarcığı, jargon.
independence
7 dalda oscar adayi olmustu bu film, 3 dalda oscar aldi.

en iyi kurgu odulu, en iyi uyarlama senaryo odulu ve en iyi film dalinda aldi odullerini.

bu filme bu odulleri verenler acaba hangi filmi izlediler de bu filme bu odulleri verdiler. juriyi keklemi$ birileri yemin ederim. bamba$ka bir film izlet sen adamlara sonra de ki "agalar bu filmin ismi argo’dur", ayip bi$i.
tehlike
aldıkları oscar ödülünü gönül rahatlığıyla nasıl kabul ettiklerini anlamaya vicdan el vermiyor. bu filmin türk versiyonu hiç kuşkusuz kurtlar vadisi ırak’tır!

son derece gereksiz ve oyunculuğun dibe vurduğu bir oscar ödüllü film.
edebiyatkerhanesi
etkileşim ile büyüyen, genişleme yaşayan, kişilerin kendi aralarında konuştuğu ve dışarıdan biri için soru işaretli bir kalıp olan dil katmanı. küfür ile karıştırılır, küfür olarak tanımlanır, oysa ki argo küfür değil bir sokak dili hitabı ve sokağın içindeki zümrenin kişisel sözcük dünyasıdır. lubunya argosu, kerhane argosu, senfoni argosu, doktor ve hemşire argosu ve saire: argo çeşitleri kapalı çevrenin dahili içindeki giz kalıbıdır. mesela: uyuşturucu müptelası için satıcı profesördür ve tedavi olmak ameliyat olmakla eşdeğerdir. bu hem kullanıcı için, hem satıcı için gizli bir dildir. yaralı olduğunu söyleyen bir müptelaya, ambulans çağıralım mı? diye sormak, onun acı acı gülmesine neden olur.

argo dilin cilvesidir. yalnız küfür dili kirleten leş yığınıdır. hele ki yazınsal küfür çekilecek dert değil. argo bilin, küfre yol vermeyin.
hmmmmmtmmcnm
kararında olursa sıkıntı yok onun dışında hiç kimseye yakışmayan konuşma türü. erkekte de kadında da ayrı ayrı nefret ediyorum. erkek dediğin beyefendiliğiyle ön planda olmalı. kadın ise güzelliğinin yanında kibarlığı ve zerafetiyle göz kamaştırmalı. antipatik birşey bu argo.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol