absinthe

0 /
troy
icerdigi zehirli ot turleri ve baglayici etkilerinden dolayi cek cumhuryeti disinda neredeyse tum dunyada yasaklanmis olan ickidir.bu sebepten dolayi annemle,gittigi prag gezisi donusunde "neden 5cl aldin!" seklinde kavgay etmeme sebep olmustur.
strahd
günümüzde piyasadaki örneklerin çoğunun orjinal karışım olmadığı, beraberinde şeker eriterek içilmesi gereken, alkol oranı 55-90 arasında gezen ve içindeki thujone oranı da bir o kadar önemli olan içki.

karışım artık orjinal haliyle yapılmadığı için, bahsedildiği kadar kafa yapmıyor. ayrıca bu aralar pek de bir popüler olmuş, euro trip - rules of attraction gibi filmlerde gözükmesinin payı vardır herhalde diye düşünüyorum.
steroid
murder by numbers filminde de gözükmektedir.
1800 lerin sonuna doğru bunu içen bir çiftçinin bütün ailesini satırla doğramasından sonra tüm amerika da yasaklanmıştır.
halüsinojen etkisi olduğu söylenmektedir.
mad
absinth, absinthe, absenta olarak da bilinen içkide thujon adında, sinir sistemi üzerinde etkili bir madde bulunuyor. 19`uncu yüzyılın başında isviçreli bir köylünün dozu kaçırdıktan sonra ailesinin tüm fertlerini kurşuna dizmesiyle tüm avrupa`da yasaklanan absent, bundan iki yıl önce, yeniden düzenlenen formülüyle ab ülkelerinde tekrar serbest bırakıldı. bir kilogramında sadece 10 miligram thujon içermesi şartıyla.
mad
absint (absinthe), çeşitli bitkilerin damıtılarak fermente edilmesiyle elde edilen yüksek alkol oranına sahip bir içkidir.

ana bileşenleri pelin bitkisi (artemisia absinthium) ve yeşil anasondur. bunun yanısıra üretildigi bölgenin geleneklerine göre çeşitli bitkilerin bu karışım içine girdikleri görülmektedir.


absinthe’in ortaya çıkışı için çeşitli teoriler olsa da, 1792 yılında fransız doktor pierre ordinaire tarafından ticari amaçlı üretildiği düşünülmektedir. bazılarına göre ise içki ilk önce isviçre’de ortaya çıkmıştır. ilk kez neuchatel’de mère henriod tarafından 1740’da yapıldığı hikâye edilmektedir. isviçre’nin bazı kantonlarında yerel olarak bu içki tüketilirken yukarıda bahsi geçen doktor pierre ordinaire’in dikkatini çekmiş ilk önceleri tıbbi etkisi için kullanılmaya başlamıştır. zaten asıl kabul gören hikâye budur. gerçekten de doktor pierre ordinaire, isviçreye böyle bir yolculuk yapmıştır. bilinen en eski üretim pontallier’de 1806 yılında yapılmıştır. bu nokta şirket çeşitli defalar yer değiştirmiş, çeşitli kişilere satılmıştır. bu şirketin esas tanınması fritz duval tarafından işletilmeye başlayınca olmuştur. bu dönemde halâ tıbbi amaçlı kullanımı devam etmekte ve yapılış tarzı gizli tutulmakta idi. şirket zaman içinde çok ciddi miktarlarda üretim yapabilir hale gelmiştir.

1840’larda fransa cezayir savaşları sırasında tıbbi amaçlı olarak yaygın şekilde kullanılmıştır. özellikle dizanteri ve bağırsak kurtlarına karşı etkin mücadelede kulanılmaktaydı. bu dönemde askerler bunun tıbbi etkisinin yanısıra içki olarak değerini gördüklerinden, savaş bitip eve döndüklerinde bu içkinin ünü yavaş yavaş duyulmaya başlamış ve çesitli barlarda (küçük fransız barları; bistro) müşterilere sunulmaya baslanmıştır.

1850’lerde napolyon döneminde bir anda moda hale gelmiştir. neredeyse binlerce farklı versiyonu ortaya cıkmış, toplam içki üretiminde ve tüketiminde lider hale gelmiştir.

bu dönemde absinthe bir likör olarak sunulmaktaydı. sonuç olarak herkesin kabul ettiği gerçek iii. napolyon dönemi absinthe’in altın çağı olarak bilinir. bu dönemde özellikle orta avrupa, fransa ve bir ölçüde yeni kıta amerika’da absinthe çılgınlığı yayılmıştır.


absinthe üretimi üç temel etapta gerçekleşmektedir. pelin bitkisi, yeşil anason maddeleri öncelikle saf alkol ile birleştirilir. belirli bir süre bekletilen karışım damıtılarak sıvı elde edilir. son etapta ise ısıtma yöntemi ile klorofil renklenme ortaya çıkmaktadır. pelin bitkisinde bulunan cok büyük miktarda bulunan thujyone maddesi aslen tıbbi amaçlı kullanılan bir maddedir. iyileştirici özellikteki bu maddenin yüksek dozları tehlikelidir. thujyone, bilindiği kadarı ile yüksek dozajlarda beyinde tetrahydrocannabinol ile aynı etkiyi yapmaktadır. bahsi geçen tetrahydrocannabinol maddesi marihuana içindeki aktif maddedir. sonuç olarak yüksek dozajı bu uyuşturucu madde ile aynı etkiyi yapmaktadır. zaten absinthe kelimesi, eski yunanca’da apsinthion, yani acı anlamına gelir. bu noktada böyle bir maddenin yuksek alkol oranı ile biraraya gelmesi içkinin asıl tehlikesini ortaya çıkartmaktadir. bu nokta da, ortaya sanrılar, halüsinasyonik görüntüler çıkmaktadır.

bugün özellikle çekoslovakya, polonya gibi ülkelerde üretimi devam etmekte olup, içimi neredeyse her ülke de farklı şekillerde karşımıza çıksa da, en çok kullanılan bohemya geleneğidir.
max
mükemmel tonda bir yeşil renge sahip olan ve birçok ülkeye girişi yasaklanmış, çek cumhuriyetinde satılan içkidir.aslında içki demek istemiyorum.içkiden çok daha üstündür.alkol oranı %70 ile %90 arasında değişir.halüsinasyon gördürme etkisi vardır.kendine özgü kaşığı ve bardağı ile çok özel içilme methodları vardır.goethe nin faust kitabında da geçmektedir. kitapta şeytan faust ile iddiaya girmiş ve onu kandırıp iddiayı kazanmıştır.karşılıklı absinthe içmişlerdir. ayrıca;

(bkz: ben absinthe içtim)

(bkz: arkadaşın prag dan sipariş üzerine absinthe getirmesi)
flavor of the week
"absinthe makes the heart grow fonder." derler kendisi için. gerçeğini daha güzel tanımlayan bir başka kalıpla şu ana kadar karşılaşmadım şahsen. acıdır, boğazı yakar, anasona boğar insanı ve çok susatır. ancak zil zurna sarhoş değil de, çakırkeyif takılırsınız. bilinçli, sakin, mayışmış ve mutlu. öyle bi’ iki shot ile de deliler gibi sarhoş olmak beklenmemeli.
bloody mary
van gogh bu içkinin etkisiyle bir kulağını kesmiştir..
rengi çok güzeldir ama tadı tahmin edilebileceği üzere kolonyadan farksızdır, boğazı çok yakar ve gözden yaş getirir..ama az içip, iyi kafa bulmak isteyen bünyelerce bir numaradır..bildiğim kadarıyla bizim ülkemizde de yasağı kalkmamış içkidir.
janthamade
yuksek oranda alkol iceren alevle temasinda benzine benzer sekilde yanan(yani kendisi degil buhari alev alio, patlama anlaminda degil) bir cek ickisi. orjinalinde icindeki alkoldan cok icine katilan uyusturucular kafa yapmaktadir fakat son 100-150 yildir o sekilde yani uyusturucu iceren sekilde yapilmamaktadir. bir bardaginda bile halisinasyon garantili olan da bu versiyonudur. uretilmesi yasaktir ama ulkemizdeki bogma raki imalatina benzer bi sekilde gizlice cek cumhuriyetinde ev yapimi olarak uretildigini duydum.
adrenokortikotropik
johnny depp’in yamulmuyorsam cehennemden gelende böyle ateşin üzerinde şeker eritme birşeylerle karıştırma atraksiyonlarına kalkışıp ardından yükseldiği içki gibi bir şeymiş, söyleyenlerin yalancısıyım. o değil de ramaazan günü..cık cık cık..
lenore
içildiğinde yeşil peri görüldüğünü iddia edilen içki..ama yalandır yoktur yeşil peri falan aslında o kylie minogue’dur.
onununkoru
bir kaç arkadaşımın sulandırmadan içtiği ve feleklerini şaşırıp "neymiş la bu" deyip internette araştırdıktan sonra içmeye tövbe ettikleri içkidir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol