abdullah gül

0 /
darklord
emperyalist guclerin irak`i i$galinden bu yana orada can veren irak`li insanlar ve turk vatanda$lar icin kilini bile kipirdatmami$ ama 15 $ubat 2004 tarihinde iraktaki tarihi eserlerin korunmasi icin imzali bir aciklama yapmi$ donemin di$ i$leri bakani. kaldiki turkiye`de bile 1988’den beri muzelere, yeni eleman alinmiyor. devlet odenek ayirmadigi icin kulturel zenginliklerin bakimi, onarimi yapilamiyor. bir zamanlar, avrupa konseyi muze odulu’ne layik gorulen istanbul arkeoloji muzesi’nin dokuz salonundan yedisi kapali. balkanlar’dan afrika’ya, anadolu ve mezopotamya’dan arap yarimadasi’na ve afganistan’a kadar degi$ik uygarliklara ait yakla$ik bir milyon eserin bulundugu arkeoloji muzesi’nin kapali salonlarinda paha bicilmez sikke koleksiyonlari, heykeller ve kitaplar bulunuyor. entry yazmaya bile degmezdi aslinda.
independence
turkiye’nin di$ ulkelerle arasindaki ili$kiler acisindan oldukca onemli bir insan.ozellikle avrupa birligi ile alakali konularda tavizsiz davrani$lari ile takdirimi yeniden kazanmi$tir.oysa eskiden bagli bulundugu partiye mensup kimseyi sevmezdim ben.zaman insanlari degi$tiriyor demek ki.
faten
29 ekim 1950’de kayseri’de dogdu. orta ogretimini kayseri lisesi’nde tamamladiktan sonra istanbul universitesi iktisat fakultesi’ne girdi. ayni fakultede mezuniyet sonrasi doktorasini aldi. lisans ve doktora calismalarini yurutmek icin burslu olarak iki sene londra ve exter’de kaldi. turkiye’ye donusunde sakarya universitesi endustri muhendisligi bolumu’nun kurulusunda calisti ve burada iktisat dersleri verdi.


1983-91 yillari arasinda merkezi cidde’de olan islam kalkinma bankasi’nda (idb) iktisat uzmani olarak calisti.

1991 yilinda uluslararasi iktisat dalinda docent oldu. 1991 yilinda yapilan erken secimle refah partisi’nin kayseri milletvekili olarak parlamentoya girdi ve idb’den istifa etti.


1993 yilinda refah partisi’nin disislerinden sorumlu genel baskan yardimciligi gorevine secildi. bu sure icinde avrupa ve amerika’daki bircok kuruluslarda yaptigi konusmalarla, parti gorusunu anlatti. 1995’de yapilan genel secimlerde, ikinci kez refah partisi kayseri milletvekili secildi.

1991-1995 tarihleri arasinda tbmm plan ve butce komisyonu uyeligi yapti. 1995 yilinda disisleri komisyonu uyeligi’ne secildi. 54. hukumette, devlet bakanligi ve hukumet sozculugu gorevlerinde bulundu.


1992 yilindan beri, avrupa konseyi parlamenterler meclisi uyeligi

yapmakta ve konseyin kultur, tuzuk, siyasi ve ekonomik kalkinma

komitelerinde calisti. avrupa konseyindeki calismalarindan dolayi kendisine "pro merito" madalyasi ve konseyin surekli "onursal uyesi" unvani verildi.


agustos 2001’de adalet ve kalkinma partisi (ak parti)’nin kurucular kurulu uyesi olarak partinin kurulusunda aktif rol aldi.


kayseri milletvekili, adalet ve kalkinma partisi siyasi ve hukuki islerden sorumlu genel baskan yardimcisi ve nato parlamenterler meclisi uyesi olarak da gorev yapmaktadir.


3 kasim 2002 secimlerinin ardindan 16 kasim 2002 gunu cumhurbaskani ahmet necdet sezer tarafindan hukumeti kurmakla gorevlendirildi ve basbakan oldu.
su anda disisleri bakanligi gorevini yurutmektedir.
rashit
bukalemungiller ailesinin diğer üyesi
ekürisi rte gibi "değişme" özelliği ile ünlü şahsiyet. zira 1996 yılında mecliste yaptığı konuşma sırasında söyledikleriyle bugünlerde söyledikleri karşılaştırılırsa değişimin boyutlarını anlamak daha da kolaylaşacaktır.
yıl:1996
yer: tbmm
ag(abdullah gül): avrupa birliği bir hırıstiyan klübüdür. %99’u müslüman olan türkiye’nin böyle bir oluşumda yeri yoktur.

günümüz
ag: avrupa birliğini bir hırıstiyan klübü olarak nitelendirmek doğru değildir. avrupa birliği bir uygarlaşma hareketidir. türkiye bu haraeketin dışında kalmamalıdır.

değişimi görüyorsunuz.
insan için değişim kaçınılmazdır ve hatta gereklidir.
insan değişmeli ,gelişmeli ama kendisiyle bu denli çelişmemeli!
ankakusu
akp icindeki en sevecen en semapatik kisilik. yada hemserim oldugundan bana oyle geliyor.
ama gozlemledigim gercektende akp icinde, akpli olmayanlar tarafindan, en sevilen insan oldugudur.
cocabora
önümüzdeki 7 sene büyük ihtimal türkiye cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı olacak.ne değişir tayyip erdoğan’a boyun eğebilir mi karşı çıkabilir mi bilmem ama sonuçta 1 numaralı adam oldu.
deathless
bazı kişiler güc eline gecince gercek kişiliklerini belli ederler zamanla abdullah gül’ün tutumunu hepimiz görecegiz tayyip erdoğan’dan eksik bir yanı oldugunu düşünmüyorum fazlası var eksigi yok dedikleri gibi.
seyhmerat
tayyip erdoğan’dan hiçbir farkı olmayan, eşi şeriat simgesi taşıyan ve de maalesef ki kukla haline gelecek olan cumhurbaşkanı adayınız. benim öyle bir adayım yok. bu ülkeden de artık umudum yok.
cocabora
an itibari ile ntv’deki konuşmasında"büyük atatürk’ün dediği gibi türkiye’yi çok güçlü bir demokrasiyle muassır medeniyetlerin yanına çıkaracağız."demiştir.evet çok güçlü bir demokrasimiz var malum milletvekilleri bile yeni öğrendi nerdeyse,hepsi başbakan ne derse o olur diyor.hatta şu çok güçlü demokrasi de yüzde 33 çoğunluğun sesi.bu arada kaç milyon kişi de oy bile kullanmamıştı hatırlamıyorum.güçlü demokrasi.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol