29 aralık 2011 şırnak ta 35 sivilin bombalanması

0 /
independence
terorist diyorum ama sosyal medyaya bakacak olursan olenler terorist degil irak’tan mazot getiren lise cagindaki gencler ve olen ki$i sayisi 20 degil 40.

tabi bunlar sosyal medyanin iddialari. medyanin haberi ise $u $ekilde;

$irnak’in uludere ilcesinin sinir kesiminde gece yarisi kimi hareketlenmeler tespi ediliyor, ardindan da merkezden f16 lar kalkarak hareketlenme sahasini bombaliyor. yogunla$an bombardiman sonrasinda bir bakiliyor ki 20 den fazla insan ölmü$. sinirdaki koylulerin soylemesine gore ise olenlerin hepsi koyluler.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19561500.asp
independence
iddiaya gore olenlerin ilk goruntuleri $u linkte;

http://www.ensonhaber.com/galeri/sirnak-uluderede-olenlerin-ilk-goruntuleri

ensonhaber.com a ne kadar guvenilirse artik.
independence
genelkurmay’in da konu ile alakali ilk aciklamasi nihayet geldi;

1. türk silahlı kuvvetlerinin sınır ötesi harekatı, tbmm tarafından 17 ekim 2007 tarihinde kendisine verilen ve birer yıllık sürelerle yenilenen yetki gereği sürdürülmektedir.

2. terör örgütü elebaşılarının son dönemde verdikleri kayıplar için gruplara misilleme talimatı verdikleri ve bu doğrultuda özellikle sınır ötesinde sinat-haftanin’e takviye maksadıyla çok sayıda terörist gönderildiği bilgisi alınmıştır.

3. çeşitli kaynaklardan alınan istihbarat ve yapılan teknik analizler sonucunda, içlerinde örgüt elebaşılarının da bulunduğu terörist grupların bölgede bir araya geldikleri ve sınır hattındaki karakol ve üs bölgelerimize yönelik saldırı hazırlığı içinde oldukları anlaşılmış ve ilgili birlikler ikaz edilmiştir.

4. geçmişte bölücü terör örgütü tarafından gerçekleştirilen saldırılarda, teröristlerin, kullandığı ağır silah, cephane ve patlayıcıları yük hayvanları ile irak’tan getirerek sınırdan içeri soktukları, teslim olan terörist ifadelerinden bilinmektedir.

5. bölücü terör örgütü mensuplarının, irak kuzeyinden gelerek hududumuza yakın karakol ve üs bölgelerimize eylem yapacağına dair istihbaratın artması üzerine, keşif ve gözetleme gayretleri sınır boylarında artırılmıştır. bu kapsamda, 28 aralık 2011 günü saat 18.39’da, irak sınırları içinde hududumuza doğru bir grubun hareket halinde olduğu insansız hava aracı görüntüleri ile tespit edilmiştir.

6. grubun tespit edildiği bölgenin teröristler tarafından sıkça kullanılan bir yer olması ve geceleyin hududumuza doğru bir hareketin tespit edilmesi üzerine hava kuvvetleri uçakları ile ateş altına alınması gerektiği değerlendirilmiş ve saat 21.37-22.24 arasında hedef ateş altına alınmıştır.

7. olayın meydana geldiği yer, bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğu, sivil yerleşim bulunmayan, irak kuzeyindeki sinat-haftanin bölgesidir.

8. olay hakkında idari ve adli inceleme ve işlemler devam etmektedir."
hukukcu076
bahce siniri gecer gibi ülke sinirini gecmeye calisırsanız bu boyle olur. pilot asaği seslenip soracak degil ya. ne isiniz var orada diye.
acaptaintr
gecenin bir vakti askerden habersiz illegal bir işe girişiyorsan kaçınılmaz sonun gerçekleşeceğini bilmek için müneccim olmaya gerek yok. kaldı ki "sivil" dedikleri kişiler ölme ihtimalini göze alarak bu işe girişmişlerdir.
independence
garip yakla$imlar var sozlukte konu ile alakali. az sonra "oh cok iyi olmu$" nidalarini duyursak $a$irmayalim.

oncelikle olen ki$i sayisinin resmi aciklamasi 35 ki$i, 20 degil.

ne genelkurmay ne de valilik henuz olen ki$iler icin "hayir, onlar koyluler degildi teroristlerdi" diyemedi.

soylenenlere gore operasyon amerika’nin istihbarati uzerine gercekle$iyor. yani bolge komutanligindan bir istihbarat yok. kaldi ki sinir karakollarindaki herkes kacakcilari bilir, guzergahlarini da bilir ve bu faaliyetlere goz yumarlar. doguda her sinirda bu faaliyetler gece gec saatlerde her zaman gercekle$ir.

eger irak’ta bir a$iret dugunu olsaydi ve insanlar dugune gitselerdi de gece gec saatte donselerdi, demek ki onlarin da ba$ina ayni $ey gelecekti diye du$unmekten alamiyor insan kendini. bombalananlarin "kesinlikle terorist" oldugunun resmi agizlardan aciklanmasi lazim, aksi taktirde bu olay daha cok su goturur daha cok provake edilir.
isyankarmuhabir
yapılan hic birsey bu olumleri mesrulastırmaz. ancak bölge yapısı itibariyle o bolgede dolasanların kimlik tespiti yapılmasını cok zorlastırmkatadır. buna ılave olarak olenlerin kacakcı oldugu soylenmektedır, kacırdıklarının da mazot yıyecek gıbı maddeler oldugu belırtılmıstır, kacakcılık ıle gecımını saglayan ınsanlarında yasam hakları vardır bunu kabul etmek gerekır ama bu ınsanları cok masummus gibi gostermeye calısmakta sacmalıktır ayrıca bazı medya da yaratılan hava oyledırkı sankı koy meydanı bombalanmıs olenlerın hepsı koy kahvesınde oturan insanlarmıs seklinde bir algı yaratılmıstır.
sarhosatlarzamani
şayet son açıklamalara göre ölenler sivilse; bu kaçakçılar ile daha medeni yollardan ( amerikadan dönerken komisyon alıp ürün getirme, pasaporta telefon yazdırma hakkının satışı v.b. ) kaçak ipod, cep telefonu v.b. getirenler arasında, atılan bir bomba kadar fark olduğunu gösteren olaydır. ama tabi, biri daha medeni, diğeri dağlar üzerinden gerçekleşen kaçakçılıktır, evet.

sahi kaçakçılığın cezası ne zamandır savaş uçaklarından atılan bombadır bu ülkede? hayali ihracatçılar, ithalatçılar ne ceza almıştır? herhangi biri gerçek anlamda hapis falan yatmış mıdır? bu ülkede pirince fahiş zamlar geldiğinde hemen limanların açıklarında demirlenmiş bekleyen pirinç dolu gemiler kimlere aittir? o gemilerde bombalanmış mıdır?

diyelim ki ölenler terör örgütü mensuplarıdır. her iki tarafta silahlı mücadeleye inandıkça kimse karşılıklı kıyım yapmaktan öte gidemeyecektir.

insanın ölümüne sevinilmez.
haksiz miyim
askerlerimiz tarafından önleri kesilip, dur jandarma! komutu verildiğinde ne yaparlardı çok merak ediyorum. askerimiz çiçeklerle karşılanmazdı herhalde.
serhadlu
orada ki ölenlerin hepsi ölümü hakedenlerdir.. bunun aksini kimse savunmasın çünkü ıspatlanamaz...
büyük bir eylem hazırlıkları istihbaratı alınmıştır. masum köylünün omuzunda neden keleşler çıksın? köy koruyucuları varmış cart curt. ulan bırakın bu maltavanları..

ben bu türk medyasınında içine edeyim...
bu kadar yanlı ve yanlış olunmaz.
bizzat olayları yaşayandan bu yazım..
yazılacak çok şey var ama yazmıyorum..

şırnak uludereden selamlar...

vsslayer
gecenin köründe sivillere kapalı bir bölgede görülen bir grubun sivil olduğu dile getiriliyor.

peki bu arkadaşlar sivil olduklarını varsayalım

o zaman

soru 1: bölge operasyon bölgesi, sınır hattı ve sınır hattının öte yakasının sözde teröristlerin kampının olduğu aşikar olan bir bölge. bu arkadaşların masum siviller olduğu söylenebilirmi sizce?

soru 2: silahsız oldukları beyan ediliyor? çatışma görüpte çatışmadan sonra arazi kontrolünde ele geçirilen terörist leşlerinde silah yada mühimmat bulunamadığını biliyormusunuz?

soru 3: operasyon bölgesindeki terörist faaliyetlerin her sene kış ayında uykuya geçtiğini ama ele geçirilen istihbaratlar çerçevesinde bu sene farklı bir tutum içerisine girildiğini biliyormusunuz?

soru 4: heronlar tarafından tespit edilen grubun masum siviller acaba oraya piknik yapmak yada hayvan otlatmak maksadıylamı orada bulunmaktaydılar. amaçlar nedir bunu biliyormusunuz?

soru 5: sınır ötesinde bulunan bir grubun kaçakçı(soru 4 cevabı) olduğu ve masum sigara kaçakçıları diyede adlandırıldığını medyada gördük. peki bu masum sigara kaçakçıları kaçırdıkları malları kimin adına taşıyorlar bunu biliyormusunuz?

bu soruların cevaplarını o bölgede bulunan (az buçukta olsa kıyısından köşesinden bile olsa) 5 yaşındaki çocuk bile bilmektedir.

soruların cevaplarını bilmiyorum yada yanlış düşünüyorsun diyene arkadaşlarada sadece şunu söyleyebilirim.

siz oturun oturduğunuz yerde ve çiçekler böcekler kardeşlik türküleri çığırın ve sanki bir haltmışcasına katliam ve sivillere bu yapılırım deyip başta silahlı kuvvetler olmak üzere sizi uyarmak isteyenlere veryansın edin ama şunu unutmayın bu cahilce masumaneliğiniz ve yüz verdiğiniz mahlukatlar gücü ellerine geçirdiklerinde sizin onlara gösterdiğiniz masumane tavrı göstermeyeceklerdir. tarih gaflete düşenleri hiç affetmemiştir.


independence
cok $ey yaziliyor cok $ey ciziliyor, her biri degi$ik fikirler gibi gozukse de tema ayni.

"oldurulenler oldurulmeyi hakettiler."

genel kurmay "oldurulenler teroristtir" demedi, diyemedi. sadece bolgenin terors kampina yakin oldugunu belirtti aciklamasinda. hukumet kanadindan bakan aciklama yapti, "oldurulenler terorist degillerdi" dedi. bunu hukumetin bakani acikladi ama biz hala burada oldurulenlerin olmeyi hakettiklerini du$unuyoruz.

peki neden oyle bir du$unce icerisindeyiz?

cunku oldurulenler o bolgede ya$iyorlar ve kacakcilik yapiyorlar.

sorularim var;

1- kim gecenin bir vakti 12 / 20 ya$ arasindaki gencecik cocuklarin sigara ve mazot kacakciligi yapmak icin dag tepe yuruyerek o kadar riskli bir bolgeden gecmesini ister? bolgede karin doyurarak yapilan i$ vardi da keyiften mi katir sirtlarinda gecenin bir sogugunda ve hem de olum tehlikesine ragmen bu gencecik cocuklar mazot ta$iyorlardi?

2- kacakciligin cezasi yargilanmadan bombalanarak oldurulmek mi? hava kuvvetleri kac kere tarlaba$inda hemen her kiraathanede yapilan kacakcilik sebebi ile taksim’i bombaladi?

3- kacakciligin cezasini artik silahli kuvvetler mi veriyor?

4- peki sizler yanarak olen 12 ya$indaki cocugun arkasindan "haketmeseydi olmezdi" turu yaki$tirmalar yaptiktan sonra rahat uyuyabilecek misiniz?

5- herhangi biriniz bundan sonra kacak yakit yahut kacak sigara kullandiginizda biraz iciniz sizlayacak mi?

militarist birisi degilim ancak turk silahli kuvvetlerine buyuk bir sevgi besliyorum. fakat bu demek degildir ki silahli kuvvetlerin her yaptigi dogrudur, her attigi adim emin adimdir.

bugun doguda bir yerlerde turk hava kuvvetleri tarafindan yanli$likla da olsa bir katliam uygulanmi$tir. eminim bu yanli$ligi ogrenen o pilotlarin hayatlari bundan sonra asla eskisi gibi olmayacaktir.

ve yine umarim ki doguda ya$ayan her insani terorist olarak yaftalayan zihin de bir gun curur, daha insani yakla$abilir olaylara.
insanziyani
ölmüşün arkasından konuşmak iyi değildir ama; ’’masum kaçakçı’’ literatürümüze bugün itibari ile girdi sanırım.yakında ’’masum katiller’’ de girer.bide bu kaçak sigara işi kimin kontrolünde bunu bilen açıklasın ondan sonra konuşsunlar.
serhadlu
üzerimizde pis oyunlar var. biz de oynar halde olanlar...

ne demiş yazar:
’ ete para vermesinler yesinler birbirlerini,
göte para vermesinler siksinler birbirlerini...’

vesselam...
bahamann
her ne olursa olsun bir insanın canını kurtarmak bütün kainattaki insanların canını kurtarmakken, bir insanı öldürmekte bütün insanları öldürmek olduğundan kabul edilemez bir olay.
independence
olaya ozel yetkili savci el koymu$. koymu$ koymasina da olen 35 ki$i icin ne degi$ecek savciligin duruma el koymasi sonucunda, o apayri bir konu.

bir diger konu ise genelkurmay’in halen cikip "evet hata yaptim" dememi$ olmasi. hukumet "her $ey ara$tiriliyor" diyor ama genelkurmay’in dun yaptigi aciklamasindan sonra daha cit yok.

genelkurmay ba$kani cikip ozur dilemeli hem de yazili falan da degil, canli yayinda. akabinde ba$bakan cikip ozur dilemeli canli yayinda ve sorumlular gorevden alinmali.

kimdir bu sorumlular peki?

ici$leri bakani, milli guvenlik bakani, genelkurmay ba$kani, havakuvvetleri komutani ve operasyon emrini veren, istihbarati veren ve alan, operasyonu planlayan herkes.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol