confessions

simplist

Yazar

  1. toplam entry 941
  2. takipçi 0
  3. puan 1714

çocuğu olan dul kadın

evli ve çocuklu her kadının, kocasının vefatı ya da boşanma halinde kapsamına girmesi potansiyeli bulunan tanımdır.
bu sebep dairesinde kendilerine de, başlığa da hassasiyetle yaklaşılması makul ve elzemdir.

bilgi sözlüğü nereden duydunuz

"bilgi’siz kalma, cehalet fena bişi.." içerikli bir e-mail geldi. baktım inceledim, girdim kurcaladım, üye oldum yazdım çizdim, onaylandım yazar oldum ama hâla bir insan evladından duymuş değilim. okuyarak ulaştım bu noktaya, eğitim şart..

hatalı başlıklara entry girmek

türkçe karakter sorunları nedeniyle zaman zaman düştüğüm/düşülebilecek hata. aynı başlığın türkçeleştirilmişi var mı, yok mu diye bakmak akla gelmeyince bulduğu başlığa içini dökesi geliyor insanın işte.
bir de yöresel farklılıklardan da kaynaklanabiliyor bu durum. bir deyişin farklı farklı söylenişleri varsa ve bu farklardan dolayı birden fazla başlık açılmışsa, yönlendirme yapılıncaya kadar kendi doğru sandığımızın altına gidip kuruluyor da olabiliriz mesela.

şarj aleti

akıllı (!) telefonların akıl hocası, varı yoğu, olmazsa olmazı, hayat bağı, zaman zaman kendinden önemli besleme aparatı. güzel kızın çirkin ekürisi..

suriyeli mülteciler

yurdum insanının misafirperverlik gereği söylediği "kendinizi misafir gibi hissetmeyin, rahatınıza bakın" cümle kalıbını fazlasıyla ciddiye almış suriye vatandaşlarıdır. "hepimiz kardeşiz" sözünü kelime anlamıyla algılayıp mirastan pay istemeleri an meselesidir.

yeni üniversite mezunu olacak bireylere tavsiyeler

mezun olduğunuz anda/alanda duayen ya da otorite olduğunuz hissine kapılmayın. mezuniyetinizle ilgili bir iş yapmayacaksanız bunu ebeveyninize alıştıra alıştıra söyleyin. diplomanızın çerçevelenmek üzere renkli bir fotokopisini çektirin. okul arkadaşlarınızla irtibatı koparmayın ama artık rakip olduğunuz gerçeğini de göz ardı etmeyin.

bikini bölgesi

kadın insanlarının kişisel temizlik ve bakım jargonunda kasık bölgesine verilen isim. erkek insanları içinse(bkz:etek traşı)
merak ettiğim konu şu ki; bikini tek parçadan oluşmadığına göre yoksa göğüs kılları falan da..? yok canım daha neler..

höllük

hazır bebek bezlerinin olmadığı veya güç yetmediği, kadınların çalışmaktan bez yıkayıp değiştirmeye imkan bulamadığı zaman ve mekanlarda, beşiklerin altına serilen ince kum veya kül. bebek altına koyverdiği vakit bu kum veya kül, sıvıyı reklamlarda izlediğimiz bezlerden daha hızlı ve hijyenik emerek altının kuru kalmasını sağlar. ayrıca sentetik bezlerle sarılmamış olan bebek vücudun elektriğini daha rahat atabildiği için daha huzurlu olur.

oy senin sesin

"kulağımdan gitmez,
oy senin sesin,
gittin de gelmedin
gülüm nerdesin"
sözleriyle başlayan uzun havanın en yanık, en içli kısmıdır. böyle bir uzun hava olup da okunsaydı öyle olurdu en azından, kesin eminim, evet..

kemal kılıçdaroğlu

başarılı olduğu iddiasını şaşkınlıkla, istifa etmeyeceği beyanını üzüntüyle, dinden imandan dem vurmasını buruklukla, etkili cümleler kurma çabasını ve yüzüne gözüne bulaştırmasını acıyarak izlediğim chp -maalesef- genel başkanı..

fotokritik

eski üyelerinden olduğum, fotoğraf altları ve forumlarından çokça bilgi paylaşımı yaptığım, satılıp ticari amaçlara hizmet etmeye başlayınca mesafeli yaklaştığım, nihayet ana sayfada estetik yoksunu kabak ışıklı akıntılı vajina fotoğrafı görünce tamamen terk ettiğim fotoğraf paylaşım sitesi.

iphone

para ile esaret satın almanın en yaygın somut örneği, apple ve i-tunes ile akrabalık sebebi, paranoya makinesi, kullanıcısına koyduğu kısıtlamalarla kendisini akıllı ilan eden diktatör cihaz, fiyat-performans ve maliyet-fayda karşılaştırmalarına girmeyecek kadar kıymeti kendinden menkul apple telefonu..

bakire olmamak

solak olmamak, esmer olmamak,sakallı olmamak, kel olmamak ya da mesela hiç amuda kalkamamak gibi olağan bir fizyolojik durum. bazıları zar olmayınca kadın vajinasının vakum yaptığını, her önüne geleni içine çektiğini düşünüyor olsa gerek ki; tabudur, öcüdür, utançtır bazı durumlarda bazı yerlerde bazı kafalarda.
namus eğer o zarda gizliyse ve kadın evlenene kadar onu korumuşsa neden saygı gösterip ömrünü o zarla (namusuyla) tamamlamasına izin vermiyoruz?

otomatik vitesli araba

atari kullanıyor, bilgisayar oyunu oynuyor hissi verdiği için reflekslerimi zayıflattığını düşündüğüm araba sınıfıdır. gereksiz rahat bir sürüş konforu sağlar. alışkanlığınız varsa sol ayağınızı altınıza kıvırıp yarı bağdaş pozisyonunda sigaranızı tellendirip yol tüketebilirsiniz.

otobüste yer bekleyen teyze

"yer beklemek" durumu iyimser bir umut olmaktan çıkıp hedef kıvamına geldiği andan itibaren azılı bir ruh emiciye dönerler, otobüsteki yaşam enerjisini sıfıra indirirler. o andan itibaren yer verilse dahi ok yaydan çıkmıştır, dönülmez bir yola girilmiştir. ilk durakta inilmeli veya şoförden otobüsü bir uçuruma sürmesi rica edilmelidir.

anneler günü

gerçek "sevgililer günü"dür. hatta "gerçek sevgili"ler günüdür.
sadece bugün vesilesiyle annelerini hatırlayanlar için kurban bayramları yersiz stres kaynağıdır, zira öküzdürler ancak fiziksel görünümlerinden dolayı kurbanlık olamazlar.

beren saat

an itibarıyla izlemekte olduğum "benim dünyam" filmindeki performansı ile "aktrist" ünvanını hakeden, aynı performansı artırarak devam ettirmesi halinde uzun yıllar keyifle izlenecek oyuncu.

benim dünyam

sanjay leela bhansali’nin black adlı filminden uyarlama, uğur yücel’in yönetmenliğini ve beren saat ile birlikte başrolünü üstlendiği izlenesi bir film.
kör ve sağır bir kızın, öğretmeni ile birlikte hayata tutunma hikayesi diyebilirim kısaca konusuna. dram denebilir ama bilindik duygu sömürüsü filmlerinden değil.içinde insana dair çok şeyler barındırıyor.

tütün

sigaranın görünürde temel maddesi olmakla birlikte, sigara fabrikalarına girmeden önce sadece bitkidir. farklı farklı kimyasal maddelerle ve her markanın kendine mahsus aromasıyla harmanlanarak tadı değiştirilir,zararı artırılır, süslenir püslenir paketlenir ve sigara olarak piyasaya sürülür.
dumanı elbette zararlıdır ama, içine katılan kimyasallar sebebiyle bu zarar ve bağımlılık oranı 5-6 kat artar.
artık sıkça rastlamaya başladığımız tütüncü dükkanlarında açık satılan tütünler içinde adıyaman tütünü başta olmak üzere, bitlis,muş ve diyarbakır tütünleri -eğer kükürtle veya ilaçla sarartılmamışsa- doğal ve saf tütünlerdir. paket içerisinde satılan aromalı tütünler ise harmanlandığı aromasından dolayı kimyasal içermektedir.
sigaraya oranla yaklaşık 7 kat daha ucuz olmakla birlikte, 3 kat daha zahmetlidir. yaklaşık bir hesapla 7/3x365 işleminden çıkan sonuç şudur ki; az ya da çok, tütün mamullerinin hepsi zararlıdır,lütfen içmeyin, mümkünse bırakın..

genç tavukçuluk

özellikle tavukların gençliğine vurgu yapmaları isabetli olmuş, hijyen ve serbest girişimcilikte çığır açmış bir tesis.
başka şubeleri olmamasını umut ediyorum. kötü niyetle değil, aynı kaliteyi muhafaza edemeyeceklerinden endişeliyim sadece..

bilgi sözlük

sırf "altına entry girecek başlık bulamadım" diyebilmek için bile üye olanların çıkabileceğini gördüğüm sözlük.
ilk cümlede kendimce tanım yaptıktan sonra, güncel duruma dair de iki laf edeyim dedim. yahu bir insan üye olmadan da okuyup hakkında fikir sahibi olabileceği bir platforma, neden üye olur da aylar sonra yetersiz bulduğuna ya da sevmediğine hükmeder? hani seversin yüz bulamazsın, çabalarsın sonuç alamazsın, ne yapsan kendini sevdiremezsin de uzanamayınca "mundar" olduğu dedikodusunu yayarsın anlarım. hak vermem ama ciddiye de almadan geçer giderim. ama ve fakat hatta inadına bilakis sevmediğin ve sevilmediğini düşündüğün, üstelik hiç çaba sarfetmediğin halde neden buradasın ve neyin tafrasını yapıyorsun diye sormazlar mı? sordukları zaman bu saygısızlık mı olur? cidden merak ettim, ahir ömrümde beni şaşırtacak mantıklı bir cevabı var mıdır bunun?
o değil de, geçenlerde sırf içeriği ingilizce diye bir alışveriş sitesine üye oldum, ne ücretsiz ürün verdiler ne de avrupa vizesi. ben de onlara ayar vereyim google translate ile..

20 mart 2014 twitter ın engellenmesi

nâmımız yürüsün diye yapıldığını düşündüğüm engelleme girişimidir.insanların yardıra yardıra fikrini,görüşünü, bilgisini, belgesini, itirafını ya da iftirasını paylaşabileceği zilyon tane mecra varken, 140 karekterle sınırlı bir mikro blog sitesinin bu derece sıkı tedbirlerle engellenmeye çalışılması hayli enteresan geldi bana.engeli aşmak için de zilyon olmasa bile on,onbeş, belki de otuzyedilerce yöntem var ayrıca..

kedilerin garip huyları

her gün bir yenisini veya sebebini öğrendiğimiz pisicik davranışları.
çağırınca gelmemeleri konusunda araştırma yapılmış, ihtiyaç duymadıkları için bu konuyu öğrenmediklerine hükmetmişler.
kaynak: http://kirmizitilki.com/2016/09/18/kediler-cagirildiklarinda-gelmezler/
kaynağın kaynağı: http://www.independent.co.uk/news/science/cats-recognise-their-owners-voices-but-never-evolved-to-care-says-study-8966580.html

sıla gençoğlu

asi ya da isyankar değil, hayata söven bir ses tonu var. yazdığı şarkı sözleri de gayet samimi ve içe dokunan türden. ekibini dahil ederek klip çekmesine bakarsak paylaşımcı ve karakteri egosundan güçlü bir insan evladı. yüzü gözü, fiziği de yerli yerinde. biraz antrenman yapsa ağzıyla kuş da tutabilir gibi geliyor. daha ne olsun ki?
bayılıyorum bu hatuna demek sığ kalır diye analitik yaklaştım mevzuya. zaten hatun olarak değil, sanatına yönelik baygınlığım..

sıradan deterjan

sıradanlığı itibarsızlaştıran, itibarsızlaştırmayı da sıradanlaştıran tanımlamadır. zamanında büyük nimet sayılan deterjanların, geliştiricileri ve kullanıcıları tarafından vefasızca aşağılanmasıdır. "üç çocuğum var; biri doçent, biri mühendis, diğeri sıradan insan." demek gibi bir şey..

zeka testi

hazırlayanların kendilerini zekâ konusunda otorite olarak kabul ettiği ve cevapların ne olması gerektiğine yine onların karar verdiği testlerdir.
onlardan daha fazla veya daha farklı zekâya sahip olanların geri zekâlı olduğu sonucuna varabilirler rahatça.

singapur tv radyasyona karşı uyardı

meteoroloji uyarılarını ciddiye almayan insanların bile tedirginlik yaşamasına sebep olduğunu gözlemlediğim spam.
gelen bu gibi uyarıları fazlasıyla ciddiye alan işkilli ve endişeli bir arkadaşımı, telefonunun ve bilgisayarının takvimini bir gün ileri alması hâlinde etkilenmeyeceğine ikna ettim.

1.sözlük kalkınma projesi

gerek duyulması içimi burksa da, gönülden desteklediğim proje girişimidir.
mevcut yazarların her biri günde sadece bir entry girse, ayda bir kez sosyal medyada beğendiği bir başlık ya da entry paylaşsa uçar gider sözlük. ha gayret ya hû..