atlantis uzay mekiği

atlantis uzay mekiği, bugün tsi 18:15’te başarıyla uzaya fırlatıldı. atlantis, yeryüzünden 450 kilometre yükseklikteki uluslararası uzay istasyonu’na kenetlenecek.

atlantis’in mürettebatı şu astronotlardan oluşuyor; kumandan brent jett, pilot chris ferguson, joe tanner, dan burbank, heide stefanyshyn-piper ve steve maclean. ferguson ve stefanyshyn-piper ilk kez uzaya çıkıyor.

zerdust

zerdust

zerdust otuz yasinda yurdunu ve yurdunun gogunu birakip daglara cikti. orada ruhunun ve yalnizliginin tadini cikardi ve on yil bundan bikmadi. ama en sonu gonlunde degisim oldu ve sabah tanla kalkti, gunesin karsisina gecti ve ona soyle dedi:
"ey buyuk yildiz ! aydinlattiklarin olmasaydi, nice olurdu senin mutlulugun ! on yildir magaramin ustune yukselir durursun: isigindan ve yolculugundan bikardin ben olmasaydin, kartalim ve yilanim olmasaydi !"
(nietzsche, zerdust’un giris kisminda -belki biraz da alay ederek - insanin en buyuk yanilgilarindan birine deginiyor. antropomorfizm: insanin kendi disindaki dunyadan anlam cikarma ve onu kendine benzetme aliskanligi. dindarlar da cok sik kullanirlar bu varsayimi. yani, eger bizler - biz bilinc sahibi insanlar - olmasaydi, gunesin ve diger seylerin varliklarinin da bir anlami kalmazdi. karl marx bu anlayisa karsi cikacak ve su hukme varacaktir: "nesnel dunya onu algilayan insan zihninden bagimsizdir !")
bak ! pek cok bal toplamis bir ari gibi, bilgeligimden usandim; onu almaya uzanacak eller gerek bana.
boyle basladi zerdust’un batisi.
(ve zerdust bilgeligiyle insanlari aydinlatmak icin aralarina inmeye karar verir.)

için

için:
amacıyla, maksadıyla.
neden ve sonuç belirten bir söz.
-dan / -den dolayı, ... -dan / -den ötürü.
özgü, ayrılmış
düşüncesince, kendince, göre.
hakkında.
oranla, göz önünde tutulursa.
karşılığında, karşılık olarak.
uğruna, yoluna.
süre belirten bir söz.
ant deyimleri yapan bir söz. t.d.k.
gibi birçok anlama gelen edattır kendileri.

bununla yaşanmaz

gune$ bir daha dogmayacak,
onun gozlerinin icine bakamiycam bir daha,
son bir kez sarilamiycam,
ona sevdigimi soyleyemiycem,
bu kar$iliksiz bu olumsuz a$k mezarda bile son bulmaz,
bununla ya$anmaz dostum,
bununla ya$anmaz..