dole

muz, ananas ve bu gibi tropikal meyveleri üreten ve ihrac eden firma. 1851 senesinde hawaii de kurulmuş ve bugün hala hawaii de ürünlerinin satıldığı mağazalarıyla perakende olarak da hizmet vermektedir.

yemekteyiz

sevmediginiz birine eziyet etmek icin karsisina baglayabileceginiz program. ayrica kulturumuze de zarar verdigini dusunuyorum, ben misafirlikte tas yesem elinize saglik der kalkarim, tanidigim herkes de boyle yapar. puansa puan, yarismaysa yarisma; tadina bak, adam gibi puanini ver git kardesim.

yıldırım satranç

satrancın, oyunculara maksimum 3 er dakika düşünme süresi verilen bir türüdür. bu süre içerisinde oyun oynanır ve taraflar birbirlerini mat etmeye çalışır. eğer mat gerçekleşmezse ilk süresi dolan oyunu kaybeder.

anlaşılacağı gibi her satranç oyuncusunun oynayabileceği bir oyun değildir.

havada uçusan kollar, kırılan saatler, saniyeden daha kısa sürelerde bir sonraki hamleyi düşünmekten şişmiş suratlar nedeniyle de dışarıdan izlemesi pek keyifli değil.

aslında oyunda ilk amaç mat etmekten öte süreyi artırmaktır. çünkü 3 dakika gibi bir sürede mat yapabilmeniz için karşınızdaki oyuncuyla aranızda büyük seviye farkı olması gerekir ki bu her zaman mümkün olmaz. o yüzden açılışı ezberlenmiş 10-20 hamleyle yapıp, rakibin hatasını kollamak daha doğru olur.

her şeyi açıklayabilirim

her seyi aciklamak mumkun mudur, her sey mesela ne kadar her sey, sey zaten ayri yazilmaz mi, aciklasa degisen ne olur o arayi kufur ederek degerlendirsek olmaz mi, diyelim ki her seyi acikladi ondan sonra ne yapilir sorularini akla getiren insanin yakalandigi anda omurilikten verdigi cevap.

paris je t aime

filmden umduğunu bulamamakla birlikte -ki insan filmden ne umabilir dersen sadık bir sinemaseversen beklentilerin olmaya başlar azardan çoğara-üç beş kare yakaladı derken özellikle gus van sant’ın bu az icraatla çok mana vermeye çalışması kasıntısından tam tabiriyle tiksindiğimi ekler öyle uzaktan değil kendi fikrin olsun izle derim.

15 yaşında hayatı anladığını sanan gerizekalılar

hayati a$k, para ve popurlerlikten sanan gerizekalilardir. nitekim sen 15 ya$ina gelmi$sindir, tam artiz zamanindasindir, kar$i cins arkada$larina ilgin artmi$tir, birde sevgilin oldu mu "hahaa artik sevgilim var benim buyudum adam oldum" dersin sana "yok yaa" derler. arkada$ cevren geni$ler cok iyi dostlarin olur onlarin da gaziyla "tamam ben oldum" dersin. hayati cozdum dersin cunku "buyuk adam" olmu$sundur. ama hicbi$ey degilsindir. ukalalik yapmaya ba$lar "ben harikayim ben $ahaneyim" dersin ama eninde sonunda seninde kafani surterler. yani kisaca aslinda hic bir $eyi cozmu$ degilsindir.

$imdi gelelim bana. bana da bu sitede ayar verdiler ki, iyi ki vermi$ler yoksa bu cok bilmi$ligim yuzunden "hayatin sillesini" gec yiyecektim.

not: evet bende 15 ya$imdayim